SME
Sobota, 8. august, 2020 | Meniny má OskarKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Čo archeológovia objavili v čiernom sarkofágu

Čo vedci našli v čiernom sarkofágu.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Zverejnili to len pred pár týždňami. Archeológovia našli zvláštny čierny sarkofág a spočiatku nevedeli, čo sa v ňom ukrýva. Reakciu si asi viete predstaviť: nielen na sociálnych sieťach sa rozbehli divoké špekulácie, čo všetko môže skrývať. Hej, vrátane mimozemšťanov.

Menej šialené hovorili o bežnom hrobe aj o niekom z početných dynastií egyptských faraónov či o schránke na rôzne poklady. A keďže sarkofág našli vedci v Alexandrii, objavili sa aj špekulácie, že v sarkofágu by mohol byť pochovaný Alexander Veľký. Jeho hrobka sa dodnes nenašla.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedci sa preto rozhodli čierny sarkofág otvoriť. Obsah ich napokon prekvapil, ale skôr svojou konzistenciou, ako pre nejakú dávnu záhadu.

Vedci našli zvláštnu hrobku približne päť metrov pod povrchom počas stavebných prác. Objavili v nej veľký čierny žulový objekt a značne poškodenú alabastrovú bustu muža.

Sarkofág vzbudil zvedavosť, pretože ho viac ako dvetisíc tisíc rokov nikto neotvoril – čo ukazovala neporušená malta.

Podľa egyptského Ministerstva pre starožitnosti bol sarkofág z hrobky doteraz najväčší, ktorý v meste objavili. Je 185 centimetrov vysoký, 265 centimetrov dlhý a 165 centimetrov široký.

Archeológovia sarkofág otvorili a našli v ňom tri múmie, z ktorých jedna niesla na lebke známky po zásahu ostrým predmetom. A nie, žiadna kliatba vedcov nezasiahla.

Skryť Vypnúť reklamu

Tri telá našli odborníci ponorené v červenej tekutine. Jej analýza ukázala, že ide o mestskú odpadovú vodu. Do sarkofágu zrejme natiekla cez puklinu a táto voda múmie rozložila. Pozostatky však budú výskumníci ďalej analyzovať, aby určili ich vek, obdobie, v ktorom žili... a áno, aj príčinu smrti.

Už teraz však čosi povedať vedia: na múmiách chýbali akékoľvek drahocenné predmety. To naznačuje, že telá nepatrili príslušníkom dynastie Ptolemaiovcov ani rímskym hodnostárom. Podľa prvých odhadov trojica kostier mohla patriť vojakom.

Múmie po skončení analýzy prevezú do Alexandrijského národného múzea, sarkofág následne plánujú uložiť vo Vojenskom múzeu.

Ďalšie správy z vedy:

Vo vnútri Zeme je biliarda ton diamantov. Odhalila ich anomália v dátach. Problémom však je, že k vzácnym nerastom sa aj tak nevieme dostať.

Skryť Vypnúť reklamu

U sklerózy môže budúce problémy prezradiť železo v mozgu. Vedci už hovoria, že táto nová metóda by mohla pomáhať pri budúcom testovaní liekov.

V jantári našli vedci najstaršie hadie mláďa. Plaz žil v lesoch na území, z ktorého sa neskôr stalo dnešné Mjanmarsko, pred takmer sto miliónmi rokov. Mláďaťu chýbala hlava.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Archeológia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Staroveký Egypt, Zoom | Týždenný vedecký podcast
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová Guinea má najrozmanitejšie rastlinstvo zo všetkých ostrovov

Botanici identifikovali 13 634 druhov rastlín, z ktorých 68 percent sa dá nájsť len na ostrove.

Ilustračné foto.

Na oblohe možno počas augusta zazrieť Perzeidy

Najvhodnejšie bude úkaz sledovať v noci z 11. augusta na 12. augusta.

Ilustračné foto

Tri najhoršie veci na e-mailoch a ako ich vyriešiť

Koľko máte neprečítaných správ?

Ilustračné foto.