Vypočujte si podcast
- Odoberajte: Apple podcasty | RSS | Podbean | Pocket Casts | TuneIn
- Čo je to podcast? | Ako počúvať na iPhone? | Ako počúvať na Androide?
- Všetky časti podcastu Zoom
Prepis podcastu do textu
Existujú rôzne druhy hoaxov a falošných správ. Niektoré sú smiešne, niektoré zábavné, iné zase nebezpečné, manipultaívne či cielene šírenou propagandou. Nie niektoré sú... no, povedzme, že hlúpe. Tak galakticky hlúpe že vám až rozum zostáva stáť.
A pritom iba stačí použiť mozog a obyčajný internetový prehliadač.
To je aj prípad nového hoaxu, ktorý sa týka – trošku prekvapivo – futbalu. Prípad rasistického a xenofóbneho hoaxu, ktorý hovorí o nenávisti a lenivosti hľadať čo i len základné fakty.
Vraj vo finále futbalových majstrovstiev sveta podľahlo Chorvátsko Afrike, výberu kontinentu, ktorý sa tváril ako Francúzsko. Pritom podobné komentáre spolu s obrázkami šírili stovky ľudí tvrdiac, že za Francúzsko v skutočnosti nehrali rodení Francúzi, ale Afričania.
Tu by sa asi patrilo zdesene zakrútiť hlavou. No podobné tvrdenia tak jednoducho nezmiznú. Navyše, ak platí, že obrázky s krátkym posolstvom sa na sociálnych sieťach šíria veľmi rýchlo. Ľahko sa chápu a väčšina ľudí si nenájde čas na ich overenie.
Ak by si ho však našli, ľudia by zistili, že z víťazného futbalového mužstva Francúzska iba traja členovia nie sú rodení Francúzi. Väčší problém by dokonca malo Chorvátsko.
Kompletná zostava francúzskej futbalovej reprezentácie sa totiž dá ľahko nájsť napríklad na Wikipédii a spolu s miestami narodenia jednotlivých hráčov ju zverejnila aj stránka manipulatori.cz.
Na 24-člennej súpiske pochádzajú takmer všetci hráči z Francúzska. Výnimky tvoria jeden z Konga, ďalší z Kamerunu a posledný z Guadeloupe – ktoré sa síce nachádza v Karibiku, no formálne patrí k Francúzsku a je teda aj teritóriom Európskej únie.
Pritom aj chorvátske mužstvo malo vo svojich radoch hráčov, ktorí sa v Chorvátsku nenarodili. Na súpiske nájdete dvoch Bosniakov, jedného rodeného Rakúšana a dvoch rodených Švajčiarov.
Nad podobnou intelektuálnou lenivosťou by sme asi mohli mávnuť rukou. Nad čím rukou však nemôžeme, je latentný rasizmus... a tento hoax nie je ničím iným.
Ďalšie hoaxy:
Festival Pohoda vraj neplatí dane. Je to klamstvo, ktoré sa dá navyše veľmi ľahko overiť. Finančné dáta Pohody si môžete pozrieť napríklad na Finstate.
Tisíce ľudí prevzali ďalšie sfalšované video, a znovu uverili, že to migranti ničia európske mestá. Ako aj minule, aj teraz však ide o dôsledok protestov antiglobalistov proti summitu krajín G20.
Korunu všetkému však nasadil americký prezident Donald Trump. Ten za fake news dokonca vyhlásil vlastný rozhovor pre britský bulvár The Sun. Noviny následne zverejnili nahrávku z rozhovoru, ktorá dokazuje, že Trump zase klamal.