SME

Zoom: Ako hoax spravil z ľavicových antiglobalistov migrantov

Nie je to síce pravda, ale mohla by byť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Hrôza v Hamburgu, znie nemecký titulok facebookového videa, ktoré sa ocitlo vo facebookovej skupine Otvor oči, Slovensko. Jeho slovenský titul ani nechcete počuť, nezaobišiel by sa totiž bez vulgarizmov.

Nejako takto vyzerá zjavne amatérske video, ktoré ktosi nakrútil z balkóna a má zobrazovať zapálené autá v mestských uliciach. Verzia, ktorá sa začala šíriť sociálnymi sieťami tvrdí, že to v uliciach zase úradujú migranti.

SkryťVypnúť reklamu

Zďaleka to nie je prvýkrát, čo sa podobné video bez dátumu, bez kontextu a s falošným popisom stalo hitom nacionalistických alebo dezinformačných kanálov.

Akurát... ako vždy, ani teraz to nie je pravda.

Na videu narazíte na znepokujúce zábery. Lenže v skutočnosti ide o snímky z antiglobalistických protestov proti summitu krajín skupiny G20.

Teda z protestov, kde autá podpaľovali prívrženci radikálnej ľavice a ľudia spojení s anarchizmom a odporom proti svetovému obchodu. V skratke, žiadni utečenci.

Originál videa je takmer rok starý, čo uvádza popis pôvodného facebookového príspevku. Iná verzia s dátumom dňa 7. júla 2017 sa dá nájsť aj na platforme Youtube.

Zaujímavé pritom je, že pôvodnú verziu videa na facebook umiestnil nemecký youtuber Der Ömsen , ktorý je sám tureckého pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom podobných manipulácií je spôsob, akým ľudia trávia čas na sociálnych sieťach. Často vnímajú články iba v rýchlosti a nemajú čas alebo chuť si overovať všetky informácie, na ktoré na internete narazia.

V júni sa takto napríklad šírilo iné video z výtržností počas hamburského summitu G20. Aj tento klip bol bez dátumu či kontextu a ľudia ho spájali s migrantmi.

Príbeh podobných videí je pritom dobrou ukážkou, prečo anonymné kanály na sociálnych sieťach nie sú dôveryhodné.

Keď hľadáte správy, voľte si také médiá, ktoré si svoje informácie preverujú.

Ďalšie správy z vedy:

Vraj slovenské maslo je v skutočnosti nemecký odpad. Nuž, nie je. Jedna z mliekarenských spoločností naozaj vyrába svoje maslo v Nemecku, no smotana pochádza zo Slovenska a výrobu masla do Nemecka presunula firma z kapacitných dôvodov už v roku 2005, čo nikdy netajil.

SkryťVypnúť reklamu

Facebook vraj označil americkú Deklaráciu nezávislosti za šíriacu nenávisť. Nie je to pravda: algoritmy síce naozaj upozornili na istú pasáž so slovným spojeným "indiánski divosi". Admini sociálnej siete však zistili, že softvér spravil chybu, celú Deklaráciu za nenávistnú podľa Snopes.com neoznačil nik.

Vraj keď v horúcich letných dňoch natankujete plnú nádrž, vaše auto môže explodovať. Nuž, nemôže. Tento hoax sa objavil už v roku 2011 a je nezmyslom. V nádrži auta totiž palivo nikdy nemôže dosiahnuť teplotu potrebnú na samovznietenie ani tam nemôže nastať tlak vedúci až k spontánnej explózii.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu