SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky
PODCAST ZOOM

Zoom: Namerali rekord na Zemi, takmer mínus 100 stupňov

Prekonali rekord v najnižšej známej teplote na našej planéte.

Vypočujte si podcast

Podcast prepísaný do textu

Je tam taká zima, že tam už nik nepobehuje s teplomermi. Alebo teda, aby sme si úplne nevymýšľali, namerali tam takú zimu, že ju vedci radšej merali s pomocou satelitov.

Výskumníkom sa totiž podarilo namerať najnižšiu teplotu na Zemi. Na východe Antarktídy klesla počas dlhej polárnej zimy na mínus 98 stupňov Celzia.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedci na chladnom antarktickom mieste však neboli priamo, teplotu podľa výskumu v odbornom magazíne Geophysical Research Letters zaznamenali pomocou družíc.

Doposiaľ najnižšia povrchová teplota, ktorú sa podarilo namerať ľuďom pomocou teplomeru, bola mínus 89,2 stupňov Celzia. V roku 1983 ju namerali vedci z ruskej stanice Vostok neďaleko Severného pólu.

Na mieste vtedy museli mať špeciálne masky, ktoré im ohrievali vdychovaný vzduch. Ak by chladný arktický vzduch vdychovali priamo, začali by im krvácať pľúca.

Pri najchladnejšom mieste Antarktídy nie sú žiadne stanice. Vedci sa preto museli spoliehať na satelity, ktoré dokážu odhadovať povrchovú teplotu pri prelete nad určitým miestom.

To sa stalo aj v tomto prípade, keď na rekord narazili v plytkých priehlbinách v ľade. Klesá do nich chladný vzduch podobne ako klesá do riečnych údolí a kaňonov.

Skryť Vypnúť reklamu

Fér je však priznať, že takýto extrémny chlad nie je úplne bežný. A pravdepodobne sa ani tak skoro nezopakuje – v Antarktíde sa totiž stretli špeciálne podmienky, ktoré už narážajú na hranice našej vlastnej planéty.

Pre vznik takejto teploty musela byť na Antarktíde niekoľko dní jasná obloha a suchý vzduch, ktorý sa veľmi nepohybuje. A musí byť hlboká polárna zima.

Vedci si preto myslia, že čosi podobné sa tak skoro nezopakuje. S narastajúcimi koncentráciami skleníkových plynov a vodnej pary očakávajú skôr oteplenie o pár stupňov.

Ďalšie správy z vedy:

Astronómovia zachytili zrod ďalekej planéty. Veľmi veľký teleskop v Čile ju uvidel pri mladučkej hviezde PDS 70 vzdialenej asi 370 svetelných rokov v v súhvezdí Kentaur.

Možno sme sa zmýlili v príčine Alzheimerovho ochorenia. Pri podrobnom preskúmaní vzoriek mozgov chorých a zdravých totiž genetici teraz narazili na novú spoločnú vlastnosť pacientov: mozgy ľudí s chorobou niesli viac príznakov vírusovej infekcie.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenskou videohrou minulého roka je akčná hra z prostredia Vikingov. Ocenenie slovenských hier udelili v rámci festivalu Fest Anča.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zoom | Týždenný vedecký podcast

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič počas stredajšej tlačovej konferencie.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.

Peter Tkačenko
Donedávna herečka Ellen Page, dnes herec Elliot Page.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.