SME

Zoom: Vedci zistili, ako káva pomáha srdcu

Pitie kávy má významné zdravotné výhody.

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu

Je to skôr rituál, akoby ste mysleli na možné liečivé benefity. Pretože keď si dávate ráno či trebárs poobede svoju pravidelnú dávku kávy, asi nemáte na mysli kardiovaskulárne ochorenia či množstvo kofeínu v krvi.

Vedcov však podobné otázky trápia. A zdá sa, že čoraz viac sa ukazuje, že pitie kávy – alebo teda dávky kofeínu – majú zdravotné účinky. Dokonca veľmi zaujímavé.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumníci chceli totiž zistiť, čo sa stane, keď budú podávať štyri až päť šálok kávy denne. Keďže však podobné experimenty s ľuďmi by možno boli pre niektorých kávomilcov príjemné, no nie príliš etické, nemeckí vedci sa rozhodli pre experiment na zvieratách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Presnejšie, skúmali, čo to urobí s pokusnými hlodavcami. A keďže sú to myšky, dávky kofeínu im prispôsobili.

Už metavýskum z minulého roka naznačil, že pitie kávy má významné zdravotné výhody. Vedci vtedy preskúmali zhruba stovku iných štúdií a ukázalo sa, že káva sa môže spájať so zníženým rizikom kardiovaskulárnych ochorení, s menším rizikom cukrovky druhého typu, dokonca znižuje riziko niektorých druhov rakoviny.

Teraz vedci podľa výskumu v magazíne PloS Biology našli a opísali mechanizmus, ako sa to deje. Kľúčom sú bunky, presnejšie naše bunkové fabriky na energiu – mitochondrie.

SkryťVypnúť reklamu

Biológovia zistili, že zásadný je istý proteín p27, na ktorý pôsobí kofeín ako zázračný prútik. Jednoducho, v srdcových bunkách zvyšuje kofeín množstvo tejto bielkoviny, čo bunky chráni a podporuje ich opravovanie.

Aby si to vedci overili, vytvorili myšky s nedostatkom tohto proteínu: a naozaj, kofeín nefungoval.

Iste... Zatiaľ sú to výsledky len na zvieracích modeloch a neznamená to, že úplne rovnako systém funguje aj u ľudí. Tiež však platí, že bunkové mechanizmy máme ako cicavce veľmi podobné.

Ak vám teda hovorili, že káva je zlá na srdce, nemusí to byť nevyhnutne pravda. Možno práve naopak. Ale zase, ak máte akékoľvek problémy, najskôr sa poraďte so svojim lekárom.

Predpokladáme totiž, že keď teraz počúvate Zoom, asi nie ste myš.

Ďalšie správy z medicíny:

Vedci vypestovali neandertálske minimozgy. Takzvané neanderoidy sú veľké ako hrášok a mohli by ovládať budúce roboty.

SkryťVypnúť reklamu

Svetová zdravotnícka organizácia uznala klasifikáciu závislosti na videohrách ako mentálnu poruchu. Mnohí ju však za toto rozhodnutie kritizujú. Môže sa totiž stať, že široká verejnosť bude za patologické považovať také správanie, ktoré je úplne neškodné.

Ľudia sú bordelári a svoje odpadky už zaniesli úplne všade. Dokonca najvyššie postavenou skládkou odpadu je aj Mount Everest. Vrch ohrozuje prehnaný turizmus a z miesta musia znášať tony odpadkov mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu