BRATISLAVA. Greenwich bol kedysi najvhodnejším miestom na sledovanie vesmíru v okolí Londýna. No ako sa mesto rozširovalo, do vzduchu sa dostalo toľko smogu, že astronómovia už nič nevideli.
Po viac ako šesťdesiatročnej prestávke sa pozorovanie vracia do Londýna. V Kráľovskom observatóriu v Greenwichi (Royal observatory) spustili nový funkčný teleskop. Používať ho budú návštevníci ale aj amatérski a profesionálni astronómovia.
Prvá žena v observatóriu
Pozorovania v Greenwichi skončili v roku 1957, keď boli hodnoty smogu príliš vysoké.
“Premýšľal som: ako by vyzeralo observatórium mojich snov? Toto je ono.
„
Všetky nástroje previezli do Herstmonceaux v Sussexe. Z budovy v Greenwichi sa na viac ako šesťdesiat rokov stalo múzeum astronómie, navigácie a zaznamenávania času.
V súčasnej dobe má Londýn už čistejší vzduch a moderné technológie dokážu nevýhody pozorovania vo veľkých mestách obísť. Existujú napríklad filtre na teleskopy, ktoré blokujú farby zo sodíkových lámp používaných v pouličnom osvetlení.
Takéto filtre bude mať aj teleskop AMAT (Astrografický teleskop Annie Maunderovej). Teleskop sa bude používať na študovanie Slnka, planét v slnečnej sústave ale tiež na pozorovanie vzdialených hviezd a planetárnych hmlovín.

"Premýšľal som: ako by vyzeralo observatórium mojich snov? Toto je ono," píše v tlačovej správe observatória astronóm Tom Kerss, ktorý stojí za projektom nového teleskopu.
Teleskop pomenovali po britskej astronómke a jednej z prvých žien, ktorá v observatóriu pracovala, Annie Maunderovej.
Prístroj je zložený zo štyroch častí, najväčší teleskop má 35,5 centimetra.
Dôležitosť malých teleskopov však netreba podceňovať, v roku 2017 sa napríklad 60 centimetrovému teleskopu podarilo objaviť sústavu s planétami, ktoré môžu mať vodu aj život.

Mal kopec
Greenwich bol kedysi skvelým miestom pre astronómov. Vtedy ešte v malom mestečku neďaleko Londýna bol kopček a nebol tu takmer žiadny smog.
V roku 1675 tu preto Karol II. postavil Kráľovské observatórium pre kráľovského astronóma Johna Flamsteeda.
Príchodom devätnásteho storočia sa podmienky zmenili. Londýn do seba pohltil Greenwich. Ulice postupne zaplnil smog, neskôr svetelné znečistenie a nakoniec otrasy nových železničných tratí zmarili merania citlivých prístrojov.
Nový teleskop AMAT prinavráti Greenwichu jeho dôležité postavenie v astronómii. Astronómovia v observatóriu už teleskop odskúšali a pozreli sa napríklad aj na terén Mesiaca.