SME

Zoom: Dve skvelé správy, ktoré pomôžu proti baktériám

Nový objav pomôže v boji s baktériami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Podcast prepísaný do textu

Len nedávno sme si v Zoome rozprávali, že máme vážny problém. Že si baktérie zvykajú na naše lieky, že si budujú odolnosť a antibiotiká prestávajú zaberať.

Jednou z nových stratégií boli vírusy. Bakteriofágy si môžeme vstreknúť do tela a oni sa už vysporiadajú so zlými baktériami, pričom tie prospešné zostanú zdravé. Teraz máme ďalšiu dobrú správu.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci zrejme narazili na ďalšiu rodinu látok, ktoré nám môžu pomôcť proti bakteriálnym ochoreniam. Tentokrát sa pozreli na látky, ktoré mikróby produkujú samé a ktorými sa chránia pred svojou konkurenciou.

A nie sú to len také obyčajné chemikálie, je to celá nová skupina, ktorú len začíname poriadne skúmať.

Jednou z dôležitých súčastí liekov sú takzvané karboxylové kyseliny. To sú chemické látky, organické zlúčeniny, ktoré obsahujú takzvanú funkčnú karboxylovú skupinu. Na škole sme sa to učievali ako COOH.

Dôležitejšie ale je, že ich vedci opisujú ako bojové hlavice proti baktériám. Ako akýsi navádzací systém na biologické ciele, takže sú dôležitou súčasťou mnohých našich liekov.

Výskumníci už dlhší čas vedeli, že existujú aj thiokarboxylové kyseliny. Podobajú sa na tie prvé, no v prírode sa nám zdali veľmi vzácne.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz si výskumníci podľa štúdie v Nature Communications pri skúmaní iných antibiotík u baktérií v pôde všimli, že tieto drobné tvory si v skutočnosti vytvárali práve takéto thiokarboxylové kyseliny. A nielen to, vedci objavili aj gény, ktoré za to môžu.

To sú hneď dve skvelé správy. Nielenže biológovia narazili na látky potenciálne užitočné v boji proti mikróbom – prvé testy ukázali, že ešte lepšie, ako látky, ktoré vedci zo Scrippsovho inštitútu chceli skúmať pôvodne.

Tiež pochopili spôsob, ako celá takáto nová skupina v prírode vzniká a vedia tak, po čom treba pátrať. Aj prvé rýchle analýzy totiž naznačujú, že dôležité gény má množstvo ďalších baktérií.

Znamená to, že naše budúce lieky by mohli fungovať aj vďaka novým chemikáliám, čo nám dá zase na chvíli náskok pred rezistentnými ochoreniami.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, víťazstvo vo vojne to nie je. Iba menšia výhra v sérii súbojov, ktorá nám môže kúpiť trochu času.

Ďalšie správy z vedy:

Vedci z Hongkongu tvrdia, že dokážu funkčne liečiť HIV pozitívnych. Protilátka údajne dokáže vírus kontrolovať a odstraňovať napadnuté bunky.

Výskumníci prvýkrát videli, ako baktéria drobným výbežkom ukradne DNA. Baktérie do seba vedia túto cudziu DNA začleniť.

Dajte deťom priestor: nech robia aj chyby a nech sa z nich môžu učiť. Nový výskum ukazuje, že takzvané helikoptérové rodičovstvo a prehnaná starostlivosť v skutočnosti škodia. A najviac sa to prejaví na emočnom zdraví detí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu