SME

Zoom: Vedci zistili, kto bude veriť konšpiráciám

Ako funguje naše rozhodovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Prepis podcastu do textu:

Svet okolo nás je neuveriteľne zložitý. Ale my nechceme žiť v zložitých svetoch. Chceme žiť na takom mieste, ktorému rozumieme, ktoré poznáme, ktoré dokážeme pochopiť a mať pod kontrolou.

Napokon, tak nás evolúcia nachystala. Ľudský druh sa vyvíja milióny rokov, ale po planéte putuje možno dvadsaťtisíc. Len posledných pár tisícročí žije v spoločenstvách, ktoré sú väčšie ako pokrvné tlupy. A v ktorých sa musí zmieriť, že svoj život nemá a nikdy nebude mať pod kontrolou.

SkryťVypnúť reklamu

Alebo sa nezmieri... a potom uverí hocakej hlúposti, ktorá urobí jeho mozgu dobre. Často sú to rôzne konšpiračné teórie.

Potom sa môže stať, že ľudia, ktorí nemajú predstavu o letectve ani o základných fyzikálnych zákonoch, uveria, že niekde nad hlavami máme chemtrails. A že nás ktosi z lietadiel čímsi práškuje.

Vedci z americkej univerzity Lehigh sa teraz rozhodli zistiť, čo sú rizika, že nejakým konšpiračným teóriám naletíte. Na prekvapenie zistili, že to funguje trochu inak, ako si intuitívne myslíme.

Ohrozenou skupinou boli ľudia, ktorí si mysleli, že rozumejú svetu. Zdôrazníme, ktorí si mysleli, že svetu rozumejú – nie mu naozaj rozumeli.

Na začiatku sa však musia cítiť ohrození. Myslieť si, že ich postavenie, teda aktuálny status quo je pod tlakom zmien, pod tlakom požiadaviek, ktoré zrazu kladú skupiny, ktoré boli až dovtedy utláčané či odsúvané na okraj.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pokuse sa však ukázalo, že dôležitá je aj ďalšia fáza. Dobrovoľníkov nechali výskumníci hodnotiť, ako rozumejú svetu a konkrétnym verejným politikám. Potom od nich chceli, aby tieto politiky detailne vysvetlili – čím ľudia zistili, ako málo tomu naozaj rozumejú.

Následne ich nechali znovu ohodnotiť svoje vedomosti a... ukázalo sa, že tí, ktorí napriek tomu, že ničomu poriadne nerozumeli, mali stále privysokú dôveru vo vlastné schopnosti, zároveň mali väčšiu tendenciu podporovať politické konšpirácie. Slovám o narcizme sa vedci šarmantne vyhli.

Hľadať kauzálne súvislosti aj tam, kde veciam poriadne nerozumieme, je pritom známym obranným mechanizmom mozgu. Výskumníci však teraz odporúčajú, aby sme ľuďom častejšie a pravidelne ukazovali hranice nášho poznania. A pomáhali popracovať na skromnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pretože naozaj nemusíme vedieť všetko. A je nielen slušné, ale aj naozaj správne povedať neviem, keď naozaj neviem.

Ďalšie hoaxy:

Video, ktoré má údajne zachytávať výtržnosti moslimov počas ramadánu v Birminghame, je klamstvom. V skutočnosti sa na ňom nachádzajú bitky futbalových chuligánov Bazileja a Zurichu z polovice mája.

Vraj WhatsApp po novom spoplatnia. Akurát že nie, služba spoplatnená nebude a jedná sa skôr o pokus o krádež osobných údajov.

Konšpiračné nezmysly sa už vyrojili aj okolo záchrany dieťaťa na parížskom balkóne. Ale tie radšej ani nebudeme komentovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


29
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 46
SkryťZatvoriť reklamu