SME

Zoom: Dôkaz, že v slnečnej sústave krúži Deviata planéta

Prečo nám chýba jedna planéta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

Až do roku 2006 malo tú výsadu Pluto. Lenže pred dvanástimi rokmi sa astronómovia na stretnutí v Prahe dohodli, že Pluto si už viac nezaslúži byť deviatou planétou našej slnečnej sústavy. Jednoducho, nespĺňa všetky predpoklady, ktoré planéta spĺňať musí.

Lenže... zdá sa, že slnečná sústava deväť planét naozaj má. Presnejšie, zdá sa to zhruba posledné dva roky. A zdá sa to preto, že v diaľavách našej sústavy, ďaleko nielen za Zemou, ale aj za planétou Neptún sa deje čosi veľmi, veľmi zvláštne.

SkryťVypnúť reklamu

Pohyby takýchto ďalekých telies totiž vykazujú zvláštne charakteristiky. Akoby ich čosi ovplyvňovalo, čosi veľké a čosi, čo krúži ďaleko od našej hviezdy.

Akoby chladné končiny našej slnečnej sústavy ukrývali ďalšiu planétu. Ďalšiu veľkú planétu, oveľa väčšiu ako Zem.

Mike Brown vysvetľuje, že ak sa niektoré objekty Kuiperovho pása posúvajú jedným smerom, znamená to, že nejaké veľké teleso, planéta sa ukazuje opačným smerom. A že ak je obežná dráha takýchto objektov naklonená, naklonená bude aj dráha Deviatej planéty.

Práve Brown s Konstantinom Batygynom prišli v roku 2016 s presvedčivými náznakmi, že Deviata planéta existuje. A práve niektoré obežné dráhy telies Kuiperovho pása, teda objektov za obežnou dráhou Neptúna ukazovali, že ich čosi veľké ovplyvňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz sa objavil ďalší dôkaz, ktorý túto hypotézu podporuje. Vedci podľa chystanej štúdie narazili na ďalšie teleso prezývané Caju, ktoré má veľmi čudnú až záhadnú dráhu.

Má zhruba 400 až 700 kilometrov a Slnko obehne raz za zhruba 9000 rokov.

Keď astronómovia spustili svoje simulácie, odpoveď bola jasná: nič nefungovalo až dovtedy, kým vedci nepridali do modelu slnečnej sústavy ďalšiu, Deviatu planétu.

V tomto okamihu už prebieha divoké pátranie, kde sa vlastne skrýva. Posledné dva roky sa astronómovia snažia ďalekohľadmi Deviatu planétu zachytiť a spozorovať.

Zatiaľ márne. Ale všetko nasvedčuje, že tam niekde je.

Ďalšie správy zo sveta vedy a technológií:

Vedcom sa podarilo jedno z najdetailnejších pozorovaní v histórii astronómie. Videli dve radiačné oblasti na malej hviezde vzdialenej 6500 svetelných rokov. To je ako keby sme zo Zeme sledovali blchu na povrchu Pluta.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete mať zabezpečené informácie, nestačí vymýšľať dobré heslá a šifrovať. Odborníci zdôrazňujú, že by ste mali začať svojimi routrami – na čo mnoho ľudí zabúda.

Ak chcete grilovať a napriek tomu to robiť čo najzdravšie, mali by ste myslieť na pranie. Nový výskum totiž naznačuje, že karcinogény sa vstrebávajú aj cez pokožku – stačí, ak pri grile stojíte. Navyše, karcinogény sa držia na oblečení, treba ho preto po grilovaní vyzliecť a čo najskôr oprať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu