SME

Zoom: Vedci odhalili v mozgu tajomstvo agresivity

Ako vypnúť a zapnúť agresívne chovanie.

Vypočujte si podcast

Ak chcete skúmať základy biológie a mechanizmy, ktoré fungujú aj u ľudí, nemáte veľa možností. No jedným z dobrých modelov sú hlodavce, jednoducho, pokusy s laboratórnymi myškami.

Vďaka nim sa vieme pozrieť, ako fungujú základné veci v mozgoch, ako sa zapínajú a vypínajú gény, ako všetko prebieha v bunkách a v skutočnom živote.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon, nebyť myšiek, dnes by sme nechápali kopu vecí a neobjavili by sme kopu evolučných zákutí či množstvo liekov a liečebných postupov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci zo švédskeho Inštitútu Karolinska možno vo svojom laboratóriu nemali ani Pinkyho, ani Braina, no s mozgami hlodavcov pracovali. Skúmali, kde sa ukrýva agresivita – jedno z najväčších tajomstiev našich mozgov. Teda presnejšie, aké bunky v mozgoch sa pri agresívnom chovaní zapájajú.

Následne výskumníci vďaka takzvanej optogenetike dokázali takéto bunky v mozgu myší stimulovať a sledovali, čo sa bude diať.

Podľa štúdie v magazíne Nature Neuroscience sa ukázalo, že kľúčovú úlohu hrajú hypotalamus a evolučne najstaršie časti mozgu. Biológovia dokázali spustiť agresívne chovanie o zvierat v situáciách, v ktorých by sa inak chovali zmierlivo.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca dokázali pozmeniť toto chovanie až tak, že sa zmenila hierarchia v skupinách myší. A naopak, v situácii, keď chcela jedna myš zaútočiť na inú, vedeli jej prichádzajúci útok prerušiť.

Aj keď nový objav je základným výskumom, už teraz odborníci hovoria o veľkej budúcnosti. Nielenže nám lepšie umožňuje chápať agresivitu, v budúcnosti by nám mohol pomôcť lepšie agresivitu zvládať. Trebárs pomocou liekov.

Ďalšie zaujímavé správy zo sveta vedy:

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života. Vedci ukázali, že krátky spánok cez pracovný týždeň nie je rizikovým faktorom predčasného úmrtia - ale len ak sa pridá stredný alebo dlhý víkendový spánok.

Výskum ukázal, že zubný kaz spôsobujú skôr vonkajšie faktory a nie gény. Zubári majú preto pravdu, ak vám hovoria, že kazom možno takmer vždy zabrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Raz by sme v tabletkách mohli mať baktérie. Práve nad takouto budúcnosťou liekov premýšľajú niektorí vedci. Úlohu dobrých baktérií pri našom zdraví totiž dlhodobo podceňujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu