SME

Zoom: Po konci dinosaurov sa planéta zmenila na teplé peklo

Trvalo stotisíc rokov, kým skončilo globálne otepľovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast

V tom čase sme boli ešte maličké, bezvýznamné cicavce ukrývajúce sa po rôznych norách a dierach. Presnejšie, naši predkovia vtedy takí boli.

Pred zhruba 65 miliónmi rokov však našu planétu zasiahlo jedno či dve ohromné telesá, ktoré všetko zmenili. Náraz planétky nielenže uštedril smrteľnú ranu už pomaly ustupujúcej ére dinosaurov, zároveň umožnil ďalší vývoj našej línie.

SkryťVypnúť reklamu

Vedcov však dlho zaujímalo, ako dlho trvali následky po tomto náraze. A nový výskum naznačuje nielen to, že oveľa dlhšie, ako sme predpokladali... ale zároveň nám ukazuje, že naše problémy s klimatickou zmenou budú rovnako pretrvávať veľmi veľmi dlho.

Ten náraz bol ohromný. Planétka či dvojica planétok, ktoré narazili do Zeme, pritom mali len zhruba sedem až štrnásť kilometrov. Ak si to porovnáte s veľkosťou a hmotou Zeme, je to zanedbateľné číslo.

Lenže, toto teleso či telesá narazili príliš rýchlo. Do atmosféry našej planéte zdvihli rozsiahle mračná trosiek a prachu, uvoľnilo sa ohromné množstvo oxidu uhličitého a nastalo globálne otepľovanie. Trochu podobné tomu dnešnému.

Podľa štúdie v magazíne Science sa teraz vedci pozreli do fosílnych záznamov a skúmali, ako dlho takéto oteplenie pretrvalo. Prezradili im to odlišné izotopy kyslíka, ktoré vznikajú pri rôznych teplotách.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumníkov šokovalo, keď zistili, že oteplenie trvalo až stotisíc rokov – oveľa dlhšie, než si pôvodne mysleli. Na niektorých miestach to bolo 5 stupňov, inde však dokonca desať.

To je zlá správa, aj pre nás dnes. Hovorí totiž, že dôsledky nášho konania a klimatická zmena môžu pretrvávať po tisícročia. A aj keby sme dnes prestali vypúšťať skleníkové plyny, Zem sa nielenže nespamätá okamžite.

Nespamätá sa ešte veľmi dlho.

Ďalšie zaujímavé správy zo sveta vedy:

Americká NASA vytvorila interaktívny nástroj, vďaka ktorému sa môžeme vybrať na výlet k mimozemským planétam. Ponúka 360-stupňové vizualizácie svetov, podľa parametrov, ktoré si zadáte.

Ľadové srdce naznačuje, že Pluto vzniklo z miliardy komét. Vedci totiž odhalili chemické zložene trpasličej planéty a to rozpráva príbeh o jej dávnej minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Krv nemusí byť iba červená. Niektoré zvieratá ju majú zelenú či fialovú. Farbu krvi ovplyvňuje štruktúra pigmentu a tá môže byť rôzna.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


14
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Neprehliadnite tiež

Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


56
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu