SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
ZOOM

Zoom: Ako to je s pomarančmi, ktoré šíria vírus HIV

Starý hoax sa začal znovu šíriť.

Vypočujte si podcast

Zopár zlých záberov na rozrezané pomaranče s červenými škvrnami. A spolu s nimi stručný popis, že pomaranče pochádzajú z Líbye a že sú postriekané krvou nakazenou vírusom HIV. Mali to vraj zistiť chorvátski colníci.

Takto kolega Daniel Hoťka opisuje najnovší hoax, ktorý sa šíril sociálnymi sieťami. Vraj máme problém, vraj nás niekto chce nakaziť, vraj pozor, pozor, lebo už ani tie pomaranče nie sú to, čo kedysi bývali.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac ako osemtisíc ľudí zdieľalo na Facebooku takúto falošnú správu, ktorá sa pritom šíri roky. Napokon, média, dokonca slovenské o tomto nezmysle písali už počas minuloročného leta. V zahraničí ešte dlhšie.

Pritom keď sa tento hoax pred rokmi objavil, príspevok prevzalo takmer 16-tisíc ľudí. A bohvie koľko ho napokon videlo.

Aj so základnými znalosťami však musíte vedieť, že pomaranče a vírus sú zjavný nezmysel. Anglická verzia hoaxu sa objavila už vo februári v roku 2015 a analyzoval ju známy vyvracač fake news, server Snopes.com.

Pripomenul, že aj keby do pomarančov niekto naozaj vstrekol vírus HIV, takto sa nakaziť nedá.

„Okrem vzácnych prípadov, keď deti zjedli jedlo predžuté osobou nakazenou HIV, vírus sa cez jedlo nedokáže šíriť,“ písal vtedy Snopes.

Skryť Vypnúť reklamu

Vírus HIV mimo ľudského tela dlho neprežije. A nedokáže prežiť ani vtedy, keď by sa takéto jedlo uvarilo či vystavilo našim bežným tráviacim procesom.

Dá sa však pochopiť, prečo zmätená verejnosť podobné správy šíri. Na zdravie a stravu sme citliví všetci a keď sa to skombinuje, o to viac. Preto bývajú najrozšírenejšie nezmysly o očkovaní či o liečbe rakoviny.

No ak máte skutočné pochybnosti, opýtajte sa lekára. A nie internetu.

Ďalšie hoaxy:

Nie, pod francúzskou Eiffelovkou nevyčíňali žiadni migranti. na záberoch, ktoré sa šírili, boli obyčajní futbaloví chuligáni.

Nezaložili ani požiare na francúzskej diaľnici. Bol to protest francúzskych zamestnancov spoločnosti, ktorá prevádzkuje trajekty medzi Francúzskom a Veľkou Britániou. Zablokovali vjazd do eurotunela pneumatikami, a tie zapálili.

Skryť Vypnúť reklamu

Zem je preplnená ľuďmi? Ani to nie je pravda, ľudia síce jej zdroje zneužívajú ohromným tempom a spôsobujú masové vymieranie druhov, no ak sa pozriete na všetku živú hmotu, tvoria len jednu stotinu percenta. Omnoho viac ako ľudí je na našej planéte trebárs baktérií či dobytka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Hoax

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírus HIV a AIDS, Zoom | Týždenný vedecký podcast
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

5 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan