BRATISLAVA. Celý vesmír môže tvoriť viacero vesmírov, ktoré sú podobné tomu nášmu. Takýto vesmír má pritom koniec a je oveľa jednoduchší, než tvrdili predošlé teórie o kozmickej inflácii.
Tvrdí to posledná práca svetoznámeho vedca Stephena Hawkinga. Spolupracoval na nej s belgickým fyzikom Thomasom Hertogom z Katolíckej univerzity v Leuven. Obaja fyzici v nej ozrejmujú aj vznik vesmíru.
Samotná práca vznikla tesne predtým, než Stephen Hawking v polovici marca zomrel.
Štúdiu publikoval magazín Journal of High Energy Physics.
Multivesmírny neporiadok
Súčasná fyzika má viacero teórií, ktoré opisujú vznik vesmíru. Jedna z najobľúbenejších hovorí, že v zlomku sekundy po Veľkom tresku nastala obrovská expanzia celého priestoru.

S myšlienkou prišiel americký teoretický fyzik Alan Guth v roku 1979. Jeden z modelov inflácie hovorí, že je večná a že v niektorých miestach nikdy vesmíru neskončí. Kvantové javy spôsobujú, že z neho vznikajú ďalšie a ďalšie vesmíry.
"Bežný pohľad na večnú infláciu hovorí, že z celkového pohľadu je nás vesmír nekonečný fraktál. Tvorí ho mozaika rôznych ostrovných vesmírov, ktoré od seba oddeľuje nafukujúci sa oceán," opísal takýto vesmír Hawking.