BRATISLAVA. Víctor Buso, argentínsky astronóm- amatér v ten deň iba testoval nový fotoaparát na teleskope. Cvakal niekoľko bežných záberov špirálovej galaxie NGC 613, keď jedna hviezda náhle zvýšila jas.

Podarilo sa mu tak náhodou zachytiť úplne prvé viditeľné svetlo pred nárazovou vlnou a po nej z vybuchujúcej hviezdy - supernovy (zábery nájdete na konci článku).
Jav, ktorý Buso zachytil, nastáva práve v momente výbuchu hviezdy.
Z hviezdneho jadra sa uvoľní nadzvuková nárazová vlna. Plyn na povrchu hviezdy sa veľmi rýchlo zahreje a rozjasní sa - z hviezdy unikne prvý záblesk výbuchu.
Doteraz sa takéto prvé viditeľné svetlo nepodarilo zachytiť. Hviezdy totiž vybuchujú veľmi náhodne a záblesk netrvá príliš dlho.
Busova šanca zachytiť takýto jav bola zrejme jedna ku sto miliónom. Po tom, čo si svoje fotky spätne pozrel a všimol si zvláštny jav, upozornil profesiálnych astronómov.
"Je to, ako vyhrať vesmírnu lotériu," píše v tlačovej správe univerzity v Berkley astronóm Alex Filipenko, ktorý hviezdu ďalej pozoroval.
Séria amatérsky záberov ukazuje výbuch hviezdy v červenom krúžku. Hviezda náhle zvýši svoj jas. (Zdroj: Víctor Buso and Gastón Folatelli)