V rozhovore sa dozviete:
- Aké stavby a artefakty objavil tím pod vedením Slováka
- Čo mohlo spôsobiť záhadný kolaps Mayov?
- Ako vedci riešia problém s vykrádačmi hrobov
- Ako sa po maysky povie "mám ťa rád"

Prečo študujete práve Mayov?
„Som taký ten stereotypný prípad detského sna. Od mala som sa zaujímal o Indiánov a vždy som ich chcel spoznávať a študovať.“
Počas začiatkov vašej výskumnej práce v Strednej Amerike ste dva roky žili s domorodcami, súčasnými Maymi. Počas jedného rituálu vám dali aj nové meno, aké?
“K´in, čo znamená Slnko. Moje deti boli prijaté za členov kmeňa a ja som sa stal kmotrom miestnym deťom. Nevedeli si na naše mená zvyknúť a nevedia ich ani vyslovovať.
Už roky ma tam volajú K´in. Mám tam aj dom, priateľov a vlastne aj rodinu, keďže kmotrovstvo berú veľmi vážne. Takže tam pravidelne chodím a prakticky denne som s domorodcami v kontakte aj na diaľku, píšeme si.”
Výskumu vášho tímu v guatemalskej džungli priniesol prelomové výsledky vo výskume mayskej civilizácie. Ako zmenil náš pohľad na Mayov?
"Všetky veci, ktoré dnes o Mayoch vieme, sme získali z nejakého miestečka, ktoré sa nám podarilo vysekať z toho obrovského porastu džungle. Zo súboru takýchto miest sme si za tie roky urobili nejakú predstavu o tom, kto Mayovia boli a ako fungovala ich kultúra.
Teraz máme letecké laserové snímky pralesa a tá realita je iná. Zrazu máme stonásobky, tisícnásobky informácií a vynárajú sa celkom nové súvislosti."
Dokopy ste v džungli objavili viac ako 60-tisíc nových stavieb. Slovenský tím konkrétne aj 73 sídiel a viac ako 5000 architektonických objektov. Čo presne ste našli?
"Najčastejšie sídliskové stavby vytvorené z kameňa. Domy, paláce, pyramídy, chrámy. Je to ohromná paleta najrozličnejších stavieb od vysokých pyramíd po domy roľníkov."
Boli ste už v nejakom chráme alebo pyramíde, ktoré ste teraz objavili?
"Áno. Výsledky skenovania sme dostali v apríli minulý rok a po troch mesiacoch interpretácie sme začali robiť vykopávky priamo na mieste."
Našli ste v nich nejaké artefakty?