BRATISLAVA. Mladá poľská krava sa na prelome októbra a novembra 2017 rozhodla utiecť z domestikovaného prostredia farmy.
Pridala sa k stádu päťdesiatich divých zubrov, ktoré žijú pri Bielovežskom pralese.
Ide o prvý prípad v tomto regióne, keď sa krava pridala k divým zubrom. Podľa biológov pre ich populáciu nemusí byť toto spolužitie bezpečné.
Krave sa darí
Kravu si prvýkrát všimol v novembri 2017 ornitológ Adam Zbyryt, ktorý touto oblasťou často prechádza. V stáde gaštanovohnedých zubrov si všimol svetlohnedú kravu. Krava patrí do plemena, ktoré sa najčastejšie chová na mäso.
Pred pár dňami ju v stáde neďaleko dediny Wasilkowo opäť uvidel biológ Rafał Kowalczyk. Zubry lesné žijú iba v Európe - 1300 ich žije v Poľsku. Dokopy ich je v Európe približne 3400 - väčšina v zajatí.

"Je to mladá krava, nie veľmi skoordinovaná so skupinou. Zubry sa správajú ako jeden organizmus a ona z neho vyčnieva," poznamenáva biológ pre poľský web TVN24.
Krava sa v stáde cíti veľmi dobre, zubry prijali jej prítomnosť. Žitie v stáde je pre ňu výhodné, pretože ju chráni pred možným útokom vlkov.
V stáde zubrov sa jej darí aj preto, že ako druhy majú veľa podobností. Tie by však mohli viesť k ďalším problémom. Krava by sa so zubrami mohla spáriť.
Spárenie kravy a zubra
Ak by sa krava rozmnožovala so zubrím samcom, mohla by hybridným potomkom "znečistiť" populáciu bizónov v Bielovežskom pralese. Problém by mohol nastať aj na konci ťarchavosti - zubrie mláďa je väčšie ako kravské a krava by mohla pri pôrode umrieť.

Krava je stále veľmi mladá a ešte sa nemôže páriť, upokojuje biológ Kowalczyk. Miestni ochranári by podľa neho mali začať premýšľať, ako stádo ochrániť pred hybridizáciou.
"Samčie hybridy z prvej generácie bývajú neplodné, to však nie je prípad samíc. O pár mesiacov na jar začne krava dospievať. Zrejme ju treba odchytiť," hovorí Kowalczyk.