BRATISLAVA. Je také veľké, že na jeho vytlačenie by sa spotrebovalo deväťtisíc strán papiera. Keby ste ho chceli napísať na zem, potrebovali by ste úsek cesty z Bratislavy do Zlatých Moraviec.

Doteraz najväčšie známe prvočíslo, ktoré má až 23 249 425 číslic sa podarilo objaviť matematickému nadšencovi koncom minulého roka.
Predošlý rekord prekonalo o milión číslic.
Prvočíslo je prirodzené číslo väčšie ako jeden, ktoré sa dá deliť iba jednotkou alebo sebou samým, pričom výsledkom je celé číslo.
Najväčšie prvočíslo
Najnovšie prvočíslo sa označuje M77232917 a patrí do skupiny Mersennových prvočísiel. Vypočítavajú sa tak, že sa číslo dva opakovane násobí sebou samým a na konci sa odpočíta jeden.
Napríklad prvočíslo tri sa vypočíta tak, že dva vynásobíme dvoma a odpočítame jednu.
Označenie nového prvočísla v sebe ukrýva počet dvojok – 77 232 917, ktorými musel 51-ročný Američan Jonathan Pace z Tennessee násobiť, aby sa k prvočíslu dopracoval.
Platí totiž, že čím sú prvočísla väčšie, tým sa ťažšie hľadajú. Neexistuje totiž žiaden vzor, podľa ktorého by sa dali jednoducho vypočítať a nájsť, navyše odstupy medzi nimi sú čoraz väčšie.
Ani spôsob, akým sa hľadajú Mersennove prvočísla, nezaručuje úspechy. Je to spôsob, akým sa zužuje hľadanie. Predošlé najväčšie Mersennove prvočíslo našli v januári 2016, najnovší objav prišiel 26. decembra 2017.
„Som veľmi prekvapený, že sa našlo tak rýchlo, čakali sme, že hľadanie potrvá dlhšie,“ povedal pre Guardian profesor matematiky Chris Caldwell z Univerzity v Tennessee.

Jonathan Pace je súčasťou dobrovoľníckeho projektu Great Internet Mersenne Prime Search, ktorý hľadá prvočísla. Projekt využíva výpočtovú silu ich počítačov po celom svete.
M77232917 je vôbec prvé prvočíslo, na ktoré za štrnásť rokov hľadania Pace narazil. Po objavení prišlo na rad zdĺhavé šesťdňové overovanie čísla. Štyri ďalšie systémy nezávisle od seba prvočíslo niekoľko dní overovali, kým sa objav potvrdil. Pace za nájdenie dostane odmenu tritisíc dolárov.
V praxi sa zatiaľ nevyužije
Veľké prvočísla sa používajú v počítačových technológiách na šifrovanie. Prvočíslo s viac ako 23 miliónmi číslic sa však tak skoro v praxi nepoužije.
„Sú vzrušujúce pre tých z nás, ktorí sa o ne zaujímame. Je to, ako pýtať sa horolezcov, prečo lezú na hory,“ dopĺňa Caldwell.