SME
Pondelok, 28. november, 2022 | Meniny má Henrieta

Poradíme vám, čo s fotkami z Vianoc

Vytrieďte ich, upravte, pošlite rodinným príslušníkom a hlavne zálohujte.

(Zdroj: Jad Limcaco / Unsplash)

Niekomu stačí pár, niekto potrebuje aspoň dvadsať a niekto po sviatkoch skončí s tisíckou fotografií. Čo spraviť, aby neskočili zabudnuté v stratenom adresári starého disku?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nájdite si čas na triedenie

Fotenie každého jedného momentu sa môže zdať ako super nápad, teda do doby, keď sa rozhodnete k fotografiám po rokoch vrátiť. Desiatky minút stratených hľadaním dobrých záberov budú nuda a nielen pre vás.

Vyčleňte si preto pár minút na aspoň zbežné vytriedenie nevhodných záberov, je predsa zbytočné mať z jednej situácie fotky nepekné, rozmazané, či s úplne zlou kompozíciou.

SkryťVypnúť reklamu

Buďte nekompromisní a mažte ich. Veľa miesta na disku síce neušetríte, ale načo sú komu nepodarené fotografie.

Pokojne si vytvorte zložky pre konkrétne dni, alebo situácie. V záplave sviatočných fotografií neskôr nebudete strácať čas hľadaním tej nešťastnej návštevy, ktorú chce teraz váš bratranec.

Aplikácie od Google alebo Apple vám pomôžu s automatickým označením fotografií, navyše dokážu na fotografiách identifikovať konkrétne osoby, objekty, či miesta.

Skvelá funkcia, ktorá vám uľahčí hľadanie napríklad päť rokov starej fotografie detí na výlete pri jazere. Umelá inteligencia je tu hodnotným pomocníkom, navyše úplne zadarmo.

Upravte ich

Úspešne ste zvládli prvý krok a na disku na vás čaká v tom optimálnom prípade len zlomok z pôvodnej kopy fotografií. Teraz na vás čaká najťažšia časť v podobe ich úpravy v jednom z mnohých grafických programov.

SkryťVypnúť reklamu

Len máloktorá fotografia je dokonalá a keďže si spomienky nechceme nechať len pre seba a súčasnosť, treba ich aj náležite upraviť. To znamená podľa potreby orezať, upraviť expozíciu, farby, či odstrániť drobné chybičky krásy.

Prečítajte si tiež: Vybrali sme programy na úpravu fotografií Čítajte 

Dostupných aplikácií je obrovské množstvo, tie najlepšie sú samozrejme platené. Vyberajte si podľa svojich schopností a možností peňaženky, veď napríklad dobrú robotu spraví aj zadarmo dostupná aplikácia Paint.net.

Majitelia Macov si za pár eur môžu kúpiť skvelý Pixelmator. Pre pokročilú úpravu fotografií je vhodný napríklad Luminar, jeho cena je ale dosť vysoká pre sviatočných fotografov.

Ak potrebujete jednorazovo upraviť len pár fotografií, pokojne využite jednu z množstva online služieb. Niektoré sú skutočne zaujímavé, no celý proces býva zdĺhavejší a vyžaduje rýchle pripojenie na internet.

SkryťVypnúť reklamu

Zálohujte, pokojne aj na cloud

Smartfón sa dá ľahko stratiť, utopiť, pamäťová karta môže vypovedať službu kedykoľvek. Namiesto zložitých pokusov o obnovenie poškodených dát myslite dopredu a svoje fotografie a videá priebežne zálohujte.

Ak je vašim primárnym nástrojom smartfón, je riešenie jednoduché. Môžete si všetky fotografie skopírovať do počítača s pomocou USB kábla, alebo využijete jedno z mnohých cloudových riešení.

Či už máte iPhone alebo jeden z mnohých Android smartfónov, tak môžete siahnuť po cloudovej službe od jednej z veľkých firiem, ktoré sú samozrejme v základe zadarmo. V prípade Apple je 5 gigabajtov úbohých, mesačný poplatok za 10-násobnú kapacitu je našťastie len jedno euro.

Google je v tomto smere štedrejší a ak si vystačíte s mierne zníženým rozlíšením fotografií, tak vám umožní do cloudu uložiť skutočne všetky fotografie bez obmedzenia kapacity.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkou výhodou je automatické fungovanie týchto aplikácií, takže vám všetky fotografie začnú automaticky zálohovať hneď, ako sa pripojíte na Wi-Fi sieť.

Ukážte ich celej rodine

Môžete ich napáliť na DVD, nahrať na USB kľúč, alebo jednoducho ich sprístupníte na svojej online službe. Ušetríte si námahu, čas, peniaze a navyše optické médiá už skoro vymreli a USB kľúče čaká rovnaký osud.

Stačí vám poznať len mailovú adresu, aby ste pár klikmi umožnili prístup ku konkrétnym fotografiám, alebo už vytvoreným albumom. Navyše fotografie tu môžete kedykoľvek doplniť, adresáti k nim budú mať automaticky prístup.

Vďaka cloudovým službám budete mať všetky svoje fotky dostupné aj z mobilných zariadení, takže vám stačí zobrať si svoj tablet k starým rodičom, ktorí nepoužívajú žiadnu modernú techniku.

SkryťVypnúť reklamu

Zdieľaniu cez Facebook sa pokiaľ možno vyhnite. Je to síce veľmi jednoduché riešenie, no výrazne znižuje kvalitu fotografií.

A nakoniec fotografie sú skvelým dodatočným darčekom nielen v digitálnej podobe. Môžete z nich dať spraviť puzzle, či ich nahrať na pamäťovú kartu a tú spolu s digitálnym fotorámikom darovať pri najbližšom sviatku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vystrašiť, buchnúť, zhodiť z útesu a rozbiť, čo sa dá.


26. nov
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 26. nov

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 25. nov

Dobrý voľba hlavne pre fanúšikov filmov a hier.


23. nov
SkryťZatvoriť reklamu