1. Aktualizujte si operačný systém
Najmenej zaujímavý a zrejme aj najotravnejší krok, no môže vám však neskôr ušetriť veľa starostí a práce.

Spôsob, akým sa aktualizuje zariadenie, sa môže líšiť od prístroja k prístroju, no ak máte Windows 10, aktualizovanie hľadajte v ponuke Štart cez položku Nastavenia.
V závislosti od toho, ako dlho počítač ležal v obchode, to môže zabrať niekoľko minút či dlhšie. Tento krok však zaistí, že váš počítač bude mať najnovšie záplaty a bude plne funkčný.
2. Nainštalujte si obľúbený prehliadač
Starý známy vtip o tom, na čo je dobrý Internet Explorer, možno už neplatí, keďže ho nahradil kvalitnejší prehliadač Edge. No väčšina ľudí si aj tak radšej použije obľúbený prehliadač Chrome, prípadne skúsi vynovený FireFox, alebo možno dá šancu Opere s novými funkciami, ktoré iné prehliadače nemajú. Keďže na internete budete tráviť veľa času, oplatí sa pár minút vyskúšať, ktorý prehliadač vám vyhovuje najviac
3. Zabezpečte si počítač
Windows prichádza so zabudovaným programom Windows Defender, ktorý zvládne tie najzákladnejšie funkcie. Pokiaľ nenavštevujete nebezpečné stránky alebo neotvárate pochybné e-maily, môže vám ako ochrana stačiť.
Rozhodne však nepatrí k najlepším a neuškodí poobzerať sa po lepšom antivírusovom programe.
Mnohé sú navyše celkom zadarmo. BitDefender patrí už nejaký čas k najsolídnejším ochranám, ľahko sa používa. Avast Free Antivirus ponúka k základnej ochrane aj balíček ďalších možností, ktoré konkurencia nemá, napríklad poukáže na miesta, ktoré sa dajú ešte viac zabezpečiť. Avira tiež patrí k stáliciam, ponúka napríklad aj virtuálnu privátnu sieť.
4. Vymažte zbytočné programy od výrobcu
Ak ste dostali počítač od jedného zo známych výrobcov, "pribalil" vám k nemu zrejme aj množstvo zbytočného softvéru, ktorý nevyužijete, zaberá miesto na disku, či dokonca spomaľuje váš počítač. Odinštalovať takýto softvér sa dá viacerými spôsobmi.

Využiť môžete zabudované možnosti vo Windowse, ale najúčinnejšie bývajú špecializované programy, ako napríklad PC Decrapifier alebo Revo Unninstaller.
Prehľadne vám ukážu celý zoznam programov, ktoré máte v počítači, doplnia detaily ako napríklad veľkosť na disku a umožnia ich kompletne odinštalovať.
5. Nainštalujte si potrebný softvér
Teraz, keď ste upratali váš počítač, je čas zaplniť ho programami, ktoré využijete a ktoré potrebujete pri práci. Môžu to byť prehrávače médií, editačné nástroje pre video alebo fotografie, počítačové hry či iný softvér.
Ak si neviete vybrať, využite návrhy z nášho redakčného výberu najlepších programov zadarmo.