1. Pripojte PlayStation 4 k internetu
Konzolu môžete plnohodnotne používať aj bez pripojenia k internetu, obrali by ste sa však o niekoľko dôležitých funkcií.

Prvou je digitálna služba PlayStation Store, v ktorej si môžete do konzoly sťahovať demá, hry, témy, hudbu či aplikácie.
Pripojenie k internetu vám tiež dovolí sťahovať aktualizácie pre hry či systém, byť v kontakte s priateľmi, streamovať vaše hranie, môžete sa pridať do herných komunít, zdieľať dojmy, fotografie či videá.
Takisto sa môžete prihlásiť do predplatenej služby PlayStation Plus, vďaka ktorej získate každý mesiac prístup k dvom hrám a zálohe vašich uložených pozícii na cloud. Predplatená služba je zároveň jediný spôsob, ako môžete hrať cez internet.

2. Aktualizujte systém PlayStation 4
Sony pravidelne vydáva systémové aktualizácie, ktoré nielen opravujú chyby a vylepšujú výkon, ale dokážu pridať aj nové funkcie. V aktualizácii 5.00 napríklad pridali aj češtinu ako systémový jazyk (návod na zmenu jazyka nájdete nižšie).
Ak by ste nemali prístup k internetu, najnovšiu aktualizáciu systému si môžete stiahnuť aj cez počítač na tomto odkaze a pomocou kľúča USB ju preniesť do konzoly.
3. Vytvorte si účet PlayStation Network
Bez účtu sa nebudete môcť vstúpiť do PlayStation Store a sťahovať si demá, kupovať hry či hrať s viacerými hráčmi. Návod, ako si vytvoriť konto, nájdete na tomto odkaze.
Ako krajinu pôvodu si môžete vybrať aj Slovensko, PlayStation Store je dostupný aj u nás. Zaplatiť za obsah môžete buď kartou, alebo predplatenými kupónmi z kamenných obchodov.

4. Stiahnite si aplikácie
Funkcie vašej PlayStation 4 môžete rozšíriť prostredníctvom aplikácii, ktoré nájdete zdarma v PlayStation Store.

V ponuke je napríklad Media Player, ktorý umožňuje púšťanie hudby či videí v najbežnejších formátoch (.mkv, .avi, .mp3, .mp4 a ďalšie).
Súbory môžete v konzole spustiť jednoducho cez kľúč USB, alebo si ich budete streamovať priamo do konzoly cez domáci multimediálny server.
Ak si do konzoly prenesiete vlastnú hudbu, môžete si ju navyše pustiť počas hrania v prípade, ak vám nebude vyhovovať pôvodná. PlayStation 4 tiež dokáže priamo prehrať aj filmové DVD či disky Blu-ray.
V obchode nájdete aj aplikáciu pre hudobnú službu Spotify, ktorá tiež umožňuje pustiť vlastnú hudbu počas hrania. Vami nahraté videá z hrania zostriháte v editovacej appke Share Factor. Samozrejmosťou sú YouTube či Twitch, ale aj streamovacie služby ako HBO Go, Netflix, Filmbox Live a ďalšie.

5. Zmeňte si jazyk na češtinu
Ak ste si pri úvodnom nastavení nemohli vybrať češtinu a chceli by ste, v hlavnom menu stlačte šípku hore a choďte do položky [Settings], vyhľadajte [Language] a z ponuky vyberte [System Language]. Potom už len stačí nájsť češtinu a potvrďte stlačením tlačidla [X].
Uistite sa však najprv, že verzia systému je minimálne 5.00, inak češtinu v nastaveniach nenájdete.
6. Nastavte si šetrenie batérie ovládača
Batéria ovládača ku konzole má nanešťastie veľmi krátku životnosť len pár hodín, no dá sa o niečo predĺžiť.
Stlačte a podržte tlačidlo [PlayStation] v strede ovládača a v menu nájdite [Zvuk a zariadenia/Sound and Devices] a v položke [Jas svetelnej lišty ovládača DUALSHOCK 4/Brightness of DUALSHOCK 4 Light Bar] zvoľte [Matný/Dim].
Takisto môžete nastaviť, po koľkých minútach ničnerobenia sa má ovládač vypnúť.
Krátke tipy:
Nastavte si preferované ovládanie
- Príde vhod, ak vám nevyhovuje ovládacia schéma a hra zmenu neumožňuje. Hľadajte v [Nastavenia/Settings] a v položke [Prístupnosť/Accessibility] vyberte [Priradenie tlačidiel/Button Assignments].
Ukladajte si zábery a videá z hrania
- Jednu z nových funkcií predstavuje schopnosť konzoly kedykoľvek zachytiť obrázok alebo rovno aj video z hrania. Tlačidlo [SHARE] nájdete pri smerových šípkach. V základnom nastavení predstavuje jedno stlačenie nahrávanie videa, druhé stlačenie ho zastaví. Dve rýchle stlačenia zas uložia obrázok. V menu si pritom môžete nastaviť kvalitu a pomocou kľúča USB presuniete zábery do počítača.
Zmeňte si tému hlavného menu
- Oživte si úvodnú obrazovku podľa seba. Hľadajte v [Nastavenia/Settings] a v položke [Témy/Themes] zvoľte [Vybrať tému/Select Theme]. V ponuke si môžete vybrať nielen pozadie napríklad z vlastných obrázkov (návod tu), ale priamo prejsť do PlayStation Store a stiahnuť si mnoho tém zdarma.
Upracte si hlavné menu
- Hry, aplikácie a iné položky nemusíte mať všetky naraz v hlavnej lište, môžete si ich upratať do vlastných priečinkov. Stačí v hlavnom menu nájsť položku [Knižnica/Library] a následne v [Zložky/Folders] zvoliť položku [Vytvoriť novú/Create New].
Pripojte si slúchadlá priamo do ovládača
- Vhodné, ak nechcete rušiť zvukom z televízora svoje okolie. Fungujú akékoľvek bežné slúchadlá. Musíte len zmeniť výstup zvuku do slúchadiel: stlačte a podržte tlačidlo [PlayStation] na ovládači a v menu nájdite [Zvuk a zariadenia/Sound and Devices] a v položke [Výstup pre slúchadlá/Output to Headphones] zvoľte [Všetky zvuky/All Audio].
Píšte pohybom na dotykovom senzore ovládača
- Zdĺhavému vyťukávaniu písmen sa dá vyhnúť, ak pri vypisovaní na virtuálnej klávesnici stlačíte pravú páčku [R3]. Potom už len stačí pohybovať po senzore ako na dotykovom displeji telefónu. Stlačením senzora písmenko vyberiete.
Prispôsobte si zobrazenie
- Hendikepovaní hráči si môžu prispôsobiť rôzne nastavenia konzoly, od zväčšenia ikon na obrazovke, cez väčší text, až po vyšší kontrast. Hľadajte v [Nastavenia/Settings] a v položke [Prístupnosť/Accessibility] si môžete zmeniť príslušné nastavenia.
Pustite si vlastnú hudbu
- Ak si chcete cez konzolu pustiť vlastnú hudbu, musíte použiť kľúč USB, na ktorom vytvoríte priečinok [Music]. Doňho potom vložíte všetky hudobné súbory. Zapojte kľúč do konzoly, v hlavnom menu vyberte [Knižnica/Library] a v položke [Aplikácie/Applications] nájdite [Hudobný prehrávač USB/USB Music Player].