BOSTON, BRATISLAVA.Vedci z Harvardovej univerzity a technologického inštitútu MIT vyvinuli pre roboty umelé svaly, ktoré dokážu uchopiť a zdvihnúť predmety s tisícnásobkom ich hmotnosti.
Sval je taký presný, že dokáže bez poškodenia chytiť aj kvetiny.
Origami svaly
Inšpirovali sa pri tom jednoduchými origami skladačkami a plastovými vrecúškami. Kým harmoniková skladačka slúži ako vnútorná kostra, uzavretý priestor vrecúška s podtlakom funguje ako sval. Odsávaním vzduchu či jeho púšťaním späť dosahujú svaly pohyb, ktorý je potrebný pre ich prácu.
Tento typ uchopenia je podľa magazínu SlashGear mimoriadne žiadaný v segmentoch, kde je potrebné jemné zaobchádzanie s citlivými a jemnými predmetmi. Namiesto toho, aby robotické ruky museli mať senzory, ktoré s nesmiernou precíznosťou riadia pohyb pneumatiky, hydrauliky alebo servomotorov, pri umelých svaloch sú všetky sily stanovené konštrukciou.
Chytí kvety aj sklo
Rameno s vyladenou geometriou a silou uchopenia môže siahnuť po kvetoch nepravidelného tvaru bez ich poškodenia, súčasne však môže pracovať napríklad s ovocím či brúseným sklom.
Prednosťou technológie sú nízke výrobné náklady a bezproblémová dostupnosť materiálov na ich výrobu.
Roboty s takýmto druhom úchopu nepotrebujú náročnú a špecializovanú elektroniku, vývojári veria, že sa im podarí presadiť ich v obchode a skladoch.