LANSING, BRATISLAVA. Priehľadný plast zozbiera zo slnečných lúčov energiu, a následne ju premení na elektrinu. Materiál by v budúcnosti mohol nadobro zmeniť svet okien, dvier, svetlíkov a prístreškov.
Na projekte priehľadných solárnych panelov pracujú vedci z univerzity v Michigane. Výsledky uverejnili vo vedeckom časopise Nature Energy.
Účinnosť materiálu

Vedci do plastu primiešali novátorský organický materiál, ktorý má schopnosť selektívne zozbierať energiu z neviditeľného spektra slnečného žiarenia pre ďalšie využitie.
Vedci sa zamerali na ultrafialové a infračervené žiarenie. Molekuly ho pohltia a následne vyžiaria v inej vlnovej dĺžke.
Táto fluorescencia je v plastových tabuliach smerovaná na tenké prúžky fotovoltaických článkov, ktoré sú upevnené po obvode priehľadnej plochy.
Účinnosť v tejto chvíli dosahuje úroveň približne jedno percento, vedci sú však presvedčení o tom, že sa im časom podarí priblížiť k päť percentnej hranici.
Hoci technológia nemá šancu dohnať tradičnú fotovoltaiku s 15 až 18 percentnou účinnosťou, pri obrovských plochách ktoré sú dnes prekryté sklom ide o veľký potenciál.
Vylepšiť a zdokonaliť
Podobný prístup nie je vo vývoji novinkou. Vedci však doposiaľ pracovali s materiálmi, ktoré síce boli priesvitné, súčasne však fungovali ako farebný filter rôznych odtieňov. Málokto si dokáže predstaviť, že by na svoj príbytok osadil oblokmi so žltými, modrými alebo fialovými výplňami iba preto, aby dokázal vylepšiť energetiku domácnosti.
Nový, úplne priehľadný materiál bude musieť podstúpiť kopu vylepšení a zdokonaľovaní.
Vedci v tlačovej správe Michiganskej štátnej univerzity poukazujú na to, že iba v USA tvorí súhrnná plocha presklení päť až sedem miliárd štvorcových metrov.
DOI: 10.1038/s41560-017-0016-9