BRATISLAVA. Ako sa dá pristáť na kométe, ktorá letí rýchlosťou 135-tisíc kilometrov za hodinu? A čo všetko vlastne musí človek urobiť, aby sa stal astronautom?
Odpovede aj na tieto otázky budú dávať špičková vedci v piatok 29. septembra na podujatí Európska noc výskumníkov.
Viac ako dvesto expozícií a 63 prednášok si môžete pozrieť v piatich slovenských mestách: v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici a v Poprade. Celý program pre jednotlivé mestá a miesta si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Ako parkovať na kométe
Hlavnými ťahákmi tohtoročného podujatia sú dve vesmírne prednášky, ktoré môžete vidieť v Starej tržnici v Bratislave.

Matt Taylor, vedúci vedec projektu Rosetta z Európskej vesmírnej agentúry, bude o 19:00 rozprávať o misii, na ktorej sa podieľali aj slovenskí vesmírni konštruktéri. V roku 2014 Taylor spolu s tímom vedcov pristáli s vesmírnou sondou Rosetta na kométe Čurjumov-Gerasimenko.
„Bežne riešime problém s parkovaním v mestách. Matt a jeho tím riešili problém, ako po desiatich rokoch letu stále neznámym vesmírom úspešne zaparkovať modul na kométe letiacej rýchlosťou 135-tisíc kilometrov za hodinu,“ vysvetlil na tlačovej konferencii Daniel Straka, riaditeľ Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity.
Príbeh učiteľky, z ktorej sa stala astronautka a čo všetko pre to musela Dorothy Metcalf-Lindeburgerová urobiť si môžete na rovnakom mieste vypočuť o 17:30.

Kvantoví Slováci a ovládanie robotov
Festival vedy Európska noc výskumníkov sa na Slovensku uskutoční už jedenásty krát. V prvom ročníku sa na podujatí predstavilo 120 vedcov, tento rok ich v stánkoch a na sprievodných akciách stretnete 1400.
Stánky aj prednášky sú tento rok inšpirované mottom "Made by Science - Vytvorené vedou". Organizátori tak chcú ľuďom ukázať, že aj bežné a samozrejmé predmety okolo nás, by sme bez práce vedcov nemali.
V stánkoch sa môžete dozvedieť viac o pitnej vode, polyméroch, bio a nano veciach v bežnom živote alebo aj to, ako náš mozog zabezpečí, že sme šťastní.
Tento rok sa bude niesť aj v znamení "doby kvantovej". Vo viacerých prednáškach a v kinetickej svetelnej inštalácii vám svet kvantovej fyziky a kvantových počítačoch predstavia slovenskí vedci z Centra pre výskum kvantovej informácie SAV.