BRATISLAVA. Šanca, že ľudstvu sa podarí vyhnúť nezvratným klimatickým zmenám na planéte do konca tohto storočia, je len päť percent. Ukazuje to nová štúdia vedcov z Washingtonskej univerzity, ktorá sledovala vývoj počas posledných 50 rokov v ekonomike, raste populácie či množstve vypustených emisií.
“Ku krajnej hranici sme bližšie, než si myslíme. Ak sa chceme vyhnúť otepleniu o dva stupne, máme veľmi málo času.
„
Vedci naznačujú, že existuje až 90 percentná šanca, že globálna teplota sa do roku 2100 zvýši v rozmedzí od dvoch do 4,9 stupňa Celzia. Stredná hodnota, o ktorú sa Zem oteplí, sa pritom odhaduje na 3,2 stupňa Celzia.
Fakt, že zmenu klímy bude mimoriadne ťažké zastaviť potvrdzuje aj štúdia vedcov z Meteorologického inštitútu Maxa Plancka. Tí sa na zmeny pozreli z pohľadu emisií, ktoré ľudstvo vyprodukovalo, no ešte sa neprejavili.
V štúdii uvádzajú, že aj keby ľudstvo okamžite prestalo produkovať emisie, planéta by sa ohriala o viac ako jeden stupeň.
Obe štúdie publikovali v magazíne Nature Climate Change.

Málo priestoru na optimizmus
Zdá sa, že ak sa čoskoro nezmení súčasný vývoj, ľudstvu sa nepodarí naplniť cieľ a udržať nárast globálnej teploty pod hranicou dvoch stupňov, na ktorej sa svetoví lídri dohodli v roku 2015 v Paríži.
Práve prekročenie hranice oteplenia o dva stupne by podľa vedcov znamenalo nezvratné zmeny pre klímu našej planéty.
Slovenský klimatológ Milan Lapin v januári pre denník SME povedal, že oteplenie o dva stupne by spôsobilo vyhynutie biologických druhov, vznikli by veľké problémy s prispôsobením sa teplejšej klíme.

Štúdia z Washingtonskej univerzity však nedáva veľkú šancu na úspech ani nezáväznému cieľu Parížskej dohody, ktorý stanovil za cieľ nárastu teploty hodnotu 1,5 stupňa oproti hodnotám pred priemyselnou revolúciou. Tomuto scenáru dávajú iba jednopercentnú šancu na úspech.
"Ku krajnej hranici sme bližšie, než si myslíme. Ak sa chceme vyhnúť otepleniu o dva stupne, máme veľmi málo času. Verejnosť by sa mala byť znepokojená," povedal pre Guardian výskumník Adrian Raftery, ktorý viedol štúdiu.
Výskumníci vybudovali štatistický model, ktorý pokrýval niekoľko emisných scenárov. Zistili, že rozhodujúcim faktorom pre budúce otepľovanie planéty bude práve množstvo vypusteného oxidu uhličitého na každý dolár ekonomickej činnosti.