SME

Prvá slovenská družica má prvé problémy, nevie dobre komunikovať

Vo vesmíre vydržala družica skCUBE bez problémov len 15 dní.

Slovenská vesmírna premiéra. Otvorí družica skCUBE Slovensku dvere medzi vesmírnu elitu?Slovenská vesmírna premiéra. Otvorí družica skCUBE Slovensku dvere medzi vesmírnu elitu? (Zdroj: yotube.com)

BRATISLAVA. Bez väčších problémov vydržala prvá slovenská družica skCUBE na obežnej dráhe Zeme len pätnásť dní.

V noci z piatka na sobotu došlo na družici k prvej chybe. Prestala vysielať všetky typy dát. Informoval o tom web DSL.sk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Funkcie satelitu sa tvorcovia počas víkendu pokúšali obnoviť, zatiaľ bezúspešne.

Prečítajte si tiež: Prvá slovenská družica je už na obežnej dráhe Čítajte 

Počúva príkazy zo Zeme

Počas prvých dvoch týždňov si družica plnila iba základné úlohy - vysielala signály o základných údajoch a množstvo telemetrických dát. Doplnkové systémy - fotenie a fyzikálny experiment - tvorcovia nespustili.

SkryťVypnúť reklamu

V sobotu ráno však už družica nevysielala všetky typy dát.

"Počas prvého dnešného ranného (sobotného) preletu družice skCUBE sme prijali pomocou našich anténnych systémov len packety z komunikačného systému COM. Počas včerajšieho posledného nočného preletu pracovali všetky systémy družice v poriadku," informovali tvorcovia o stave družice na stránkach skCUBE ešte v sobotu doobeda.

Podľa tvorcov ide o problémy s palubným počítačom OBC.

K chybe zrejme došlo medzi 23:22 v piatok a 9:10 v sobotu, keď s družicou nemali spojenie.

"Komunikačný systém družice však pracuje naďalej bez problémov, čo je znakom dobrého návrhu. Družica vysiela a počúva príkazy zo Zeme.” píše v tlačovej správe Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš, vedúci projektu skCUBE.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy s radiáciou

Prvé víkendové analýzy organizácie SOSA naznačujú, že palubný počítač družice mohla poškodiť radiácia vo vesmíre.

Naznačuje to aj fakt, že družica sa v čase poškodenia nachádzala v oblasti takzvanej juhoatlantickej anomálie,"teda v oblasti s výrazne zvýšeným počtom nebezpečných nabitých častíc," vysvetľuje predsedníčka SOSA Michaela Musilová.

Na každú vesmírnu misiu vplývajú faktory, ktoré nedokážu ovplyvniť ani tvorcovia. S mechanickou záťažou pri štarte rakety a s vysokými dávkami radiácie majú problémy aj veľké vesmírne prístroje. Nanosatelity ako skCUBE sú takémuto poškodeniu náchylnejšie, najmä kvôli malým rozmerom a nedostatku financií na kvalitnú ochranu.

Chybu sa počas víkendu už snažili opraviť, zatiaľ vez výsledku. Tvorcovia v tejto chvíli nevedia povedať ako dlho bude oprava trvať.

SkryťVypnúť reklamu

Na jej vyriešenie sa bude v následujúcich dňoch a týždňoch sústrediť technický tím. Okrem toho budú spracovávať aj dáta z experimentov, ktoré už prebehli.

"Máme informácie o tom ako pracoval stabilizačný systém družice, dáta z nami vyvinutých sun senzorov, magnetometrov, gyroskopu, takisto množstvo dát o teplote jednotlivých komponentov, o tom ako pracoval palubný zdroj, nabíjanie batérií, dáta o tom ako solárne panely dodávali energiu. Toto sú pre nás tie najpodstatnejšie informácie a experimenty a tie už máme," dodal v tlačovej správe Ondrej Závodský, riešiteľ palubného komunikačného systému skCUBE.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu