BRATISLAVA. Aj ľudský mozog má svoje upratovačky. Nazývajú sa gliové bunky a ich úlohou je odstraňovať nepotrebné nervové prepojenia, čistiť, ničiť a tráviť opotrebované bunky. Udržujú tak mozog v zdravom stave.
Ak sa však telo dlhšiu dobu nevyspí, gliové bunky v mozgu začnú byť príliš aktívne. Snažia sa mozog ešte viac ochrániť, no v skutočnosti môžu zvýšiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby a iných neurodegeneratívnych ochorení.
Naznačuje to výskum na myšiach vo vedeckom časopise Journal of Neuroscience.
Aktívnejšie upratovačky
Vedci si myši rozdelili do troch skupín. Myši v prvej skupine nechali spať tak dlho, ako sa im chcelo. Ďalšia skupina spala šesť až osem hodín. U poslednej skupiny napodobnili chronický nedostatok spánku - bdeli päť dní po sebe.
Gliové bunky u myší upratujú mozog podobne ako u ľudí. Mikroskopické snímky myšacích mozgov odhalili dve správy. Jednu dobrú a jednu zlú.
Výsledky sa týkali konkrétne dvoch typov gliových buniek: astrocytov, ktoré v mozgu prestrihávajú nepotrebné prepojenia a mikroglií, ktoré z mozgu odstraňujú poškodené bunky a odpad. Oba typy boli u dlhodobo nevyspatých myší viac aktívne.

Starý nábytok
Astrocyty v nevyspatom mozgu boli aktívne najmä pri veľkých nervových prepojeniach, ktoré sú vyspelé a mozog ich používa najviac. Požieranie preto podľa vedcov nemusí byť úplne zlou správou.
"Sú ako staré kusy nábytku a preto pravdepodobne potrebujú väčšiu pozornosť a upratovanie," vysvetľuje pre magazín New Scientist hlavný autor štúdie Michele Bellesi z polytechnickej univerzity Marche v Taliansku.
U mikrogliálnych buniek nie je výraznejšia aktivita, až takou dobrou správou. Vedci ju už v minulosti spojili s niektorými vážnymi ochoreniami ľudského mozgu.
"Už vieme, že nadmerná mikrogliálna aktivita sa prejavuje pri Alzheimerovej chorobe a iných formách neurodegenerácie," dodáva Bellesi. Chronicky nevyspatý mozog tak môže byť na tieto ochorenia viac náchylný.
Vedci zatiaľ nevedia, či v takomto prípade pomôže, ak sa ľudia po prebdených nociach viac vyspia. Najskôr musia preskúmať, ako dlho sa v nevyspatom mozgu prejavuje zvýšená aktivita buniek upratovačiek.
DOI: 10.1523/JNEUROSCI.3981-16.2017