SME

Office Lens spraví z vášho smartfónu skener

Aplikácia od Microsoftu dokáže spracovať slovenský text aj s tabuľkami.

(Zdroj: SME / Matúš Paculík)

Približne pred tromi rokmi predstavil Microsoft jednu zo svojich najzaujímavejších mobilných aplikácií, Office Lens. Veľkej slávy sa vtedy nedočkala, keďže fungovala len na platforme Windows Phone.

Na smartfóny so systémom Android a iOS sa dostala približne o rok neskôr a aj dnes je jednou z najšikovnejších aplikácií na zaznamenávanie poznámok fotoaparátom smartfónu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skener zo smartfónu

Microsoft sľubuje bezproblémové zaznamenanie vizitiek, poznámok, menu v reštauráciách, bločkov, či normálnych dokumentov.

SkryťVypnúť reklamu

Teda všetko to, čo dokáže aj bežný skener, vrátane najdôležitejšej funkcie, prevodu obsahu z fotografie na editovateľný text a tabuľky.

Aplikácia je dostupná zadarmo pre všetky mobilné platformy, vyskúšať ju teda môžete bez platenia a to vrátane prenosu dát do poznámkového bloku OneNote. Pre plnohodnotné využitie všetkých funkcií sa bohužiaľ nezaobídete bez predplatného balíka Office 365.

Dáta sú totiž automaticky ukladané na cloud, spracované a následne otvorené v mobilnej aplikácii Word, Excel, či PowerPoint. Smartfón teda môžete použiť hneď na editáciu zosnímaného textu, alebo si sadnete za počítač a dáta spracujete tam.

Využitiu cloudovej služby OneDrive sa nevyhnete, je teda potrebný aj prístup na internet. Bez neho si síce odfotíte dokumenty, ale ich spracovanie neprebieha na smartfóne.

SkryťVypnúť reklamu

Občas dokáže aj zázraky

Pri fotení sa nemusíte snažiť dokonalý záber dokumentu. Aplikácia totiž dokáže úspešne rozpoznať hrany dokumentu aj pri fotografii spravenej z boku, následne vyreže dokument a upraví ho tak, aby vyzeral, že bol použitý klasický skener.

V tomto prípade si aplikácia dobre poradí aj s mierne pokrčenými bločkami, časopismi, knihami, alebo prezentačnými tabuľami. Jedinou slabinou sa tak môže stať fotoaparát vášho smartfónu.

Rozpoznanie textu a ďalších prvkov je plne automatické, výsledok nemáte ako ovplyvniť. Úspešnosť nie je dokonalá vždy, napríklad pri vizitkách sme skoro vždy dostali neúplné údaje a pri texte so zložitými tabuľkami sa niektoré časti nepreniesli úplne správne.

Rozpoznávanie písmen a znakov je ale vynikajúce, pri klasickom texte rátajte s minimálnym počtom chýb a ak máte na strane aj jednoduchú tabuľku, tak ju s veľkou pravdepodobnosťou systém rozpozná správne.

SkryťVypnúť reklamu

Stiahnite si aplikáciu pre Android

Stiahnite si aplikáciu pre iOS

Microsoft

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu