ARMONK, BRATISLAVA. Nula alebo jednotka. Všetky počítačové čipy rozbíjajú zložité úlohy na dvojicu triviálnych stavov, na ktorých stojí celý svet technológií. Čím zložitejšia je úloha, tým viac rozhodnutí potrebujú čipy, aby sa prepracovali k výsledku.
Superpočítače v dátových centrá tak združujú desaťtisíce čipov, aby dokázali v rozumnom čase uskutočniť zložité úlohy.
Spoločnosť IBM plánuje už v tomto roku spustiť novú výpočtovú technológiu. Cez internet sprístupní za peniaze svoj kvantový systém IBM Q, ktorý pracuje odlišne ako tradičné počítačové čipy. Nositeľom informácie nie je bit so stavmi 0 a 1, ale qubit, ktorý je nositeľom viacerých stavov súčasne.

Týždne namiesto rokov
Odlišná architektúra a logika kvantového počítača umožňuje podľa magazínu Scientific American uskutočňovať špecializované výpočty oveľa rýchlejšie. Výpočtové úlohy, ktoré na tradičných čipoch trvajú celé roky, môže kvantový počítač môže vyriešiť v priebehu týždňov, dní či hodín.
Architektúra, logika a princípy sú však natoľko odlišné, že softvéry a algoritmy musia vyvíjať úplne novátorským spôsobom. Preto firma IBM cez internet sprístupňovala v minulom roku záujemcom svoj kvantový systém s piatimi qubitmi bezplatne.
Teraz sa rozhodla pre podniky poskytnúť prístup k systému s väčšou výpočtovou kapacitou, ktorá bude priebežne narastať. Firma chce, aby vznikla komunita vývojárov, ktorí budú vážne problémy riešiť na kvantových počítačoch novým spôsobom.
Technologické zázemie
Pre mnohých vyzerá byť tento segment zvláštny, takmer ako zo scifi sveta. Google i Microsoft sa venujú výskumu a hľadaniu využití už dlhší čas, dostupné sú rôzne emulátory, ktoré sa snažia kvantovú logiku simulovať na tradičných čipoch, aby mali vývojári platformu pre bádanie.
IBM však chce doterajšie technológie komercializovať a výrazne sa angažovať pre ich vstup do života. Nie však formou kvantových počítačov, ktoré by dodávalo záujemcom. Narozdiel od tradičných čipov, zložité procesy prebiehajú v prostredí, kde sa teplota blíži k absolútnej nule. Ide o nákladnú technológiu, ktorá vyžaduje zložité technologické zázemie.
Práve prenájom strojového času je cestou, ako sa novinka dostane do komerčného segmentu. Kým doposiaľ sa algoritmom kvantových počítačov venovali hlavne akademici, IBM dúfa že sa ich chytia vývojári z komerčného segmentu.
