SME

Kam si v budúcnosti uložíme fotografie a piesne

Digitálne dáta pribúdajú a potrebujeme nové úložiská. Najspoľahlivejšia môže byť DNA.

Data Tower - návrh mrakodrapového úložiska dát.Data Tower - návrh mrakodrapového úložiska dát. (Zdroj: Valeria Mercuriová/Marco Merletti/EVOLO)

Kedysi sme informácie uchovávali výhradne v mozgoch. Človek je však zábudlivé stvorenie a naše mysle nie sú práve najspoľahlivejšie zdroje poznania.

Dôležité informácie sme preto začali kresliť na steny, zapisovať na hlinené dosky a cez papier postupne prešli k platniam a fotografiám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Analógové záznamy však bývajú náchylné na poškodenia, a nakoniec sme vymysleli cédečká, pevné disky a digitálne cloudové úložiská. No ani tie nestačia, vedci preto hľadajú nové možnosti, ako by sme v budúcnosti mohli ukladať informácie.

SkryťVypnúť reklamu

1. Héliové disky

Málokto si dnes kúpi počítač, kde sú namiesto SSD diskov bežné magnetické pevné disky. Na trhu sa však v posledných rokoch rozširujú aj takzvané héliové disky.

Namiesto vzduchu používajú v útrobách plyn. Disky musia pri otáčaní prekonávať menší odpor, čím vyžadujú menej energie a menej sa prehrievajú.

Zároveň môžu výrobcovia do jedného zariadenia pridať viac vrstiev diskov. V súčasnosti sa úložné kapacity pohybujú do desiatich terabajtov, do roku 2018 by podľa portálu The Register mohli narásť na osemnásť terabajtov.

TIP: Pozrite si odborné recenzie na externé disky a porovnajte ceny v obchodoch.

2. Hologramy

Vedci dlhodobo pracujú na technológii, ktorá by umožňovala zapisovať informačné bity do vrstiev hologramov.

Metóda sa podľa portálu Tech Radar najviac podobá iným optickým médiam ako sú CD a DVD. Hologramové úložisko však neukladá dáta v dvoch, ale v troch dimenziách.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže sa cédečká krútia, laser dokáže dáta čítať iba lineárne. Pri hologramoch sa dá informácia uložiť do rôznych vrstiev, ktoré sa dajú čítať súbežne - výsledkom bude rýchlejší prenos dát. Nevýhodou je, naopak, pomalé zapisovanie informácií.

Pionierom v tejto oblasti bola firma InPhase, ktorá pred piatimi rokmi vyhlásila bankrot. Technológia však má dlhú životnosť a vďaka vedeckej fantastike sú hologramy jednou z obľúbených vízií budúcnosti.

3. Qubity

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C46M4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu