BRATISLAVA. Farba srsti väčšiny cicavcov sa prispôsobila ich okoliu. Po lesoch sa tak prechádzajú zvieratá s kožuchom zafarbeným na hnedo či šedo. Pandy veľké z tejto farebnej škály vyčnievajú. Ich kožuch je zväčša biely, no majú čierne uši, okolie očí a všetky končatiny.
Zvláštne sfarbenie zrejme plní dve funkcie – pandy sa ním maskujú aj komunikujú s inými pandami. Naznačuje to štúdia vo vedeckom časopise Behavorial Ecology.
Vo voľnej prírode sa pandy celoročne vyskytujú v odľahlých horských regiónoch centrálnej Číny.
Svetlé časti kožuchu im pomáhajú pri maskovaní sa v zasnežených oblastiach. Tmavé časti im zas poskytujú maskovanie v tienistých častiach lesa.
Pandy sú anatomicky mäsožravce, no 99 percent ich potravy tvorí bambus. Prepojenie medzi bledou farbou a snehom vedci odhalili vďaka porovnaniu s kožuchmi 195 iných mäsožravcov a prostredím, v ktorom žijú.
Škvrny na tvári podľa štúdie pri kamufláži nepomáhajú. Pandy ich používajú na komunikáciu. Porovnanie s inými zvieratami ukázalo, že nápadný farebný kontrast medzi ušami a na tvári majú zvyčajne útočnejšie zvieratá.
Čierne uši môžu pandám slúžiť ako varovanie pre predátorov. Škvrny na očiach sú zas poznávacím znamením. Pandy ich vedia aj rozšíriť, najmä keď chcú vystrašiť protivníka. Škvrny okolo očí teda môžu pôsobiť milo, na pandy samotné tak však nepôsobia. Preto ak nechcú vyzerať agresívne, oči si zakryjú labkami.
DOI: 10.1093/beheco/arx00