SME

Zoznam vedeckých podvodníkov skončil, Beall ho záhadne zavrel

Slávny, no kontroverzný zoznam predátorov vo vede zmizol z webu. Nie je jasné, prečo.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

BRATISLAVA. Slúžil ako základný zoznam pre orientáciu. Jeffrey Beall pred rokmi vytvoril webstránku, na ktorej uvádzal zoznam potenciálnych, možných alebo pravdepodobných predátorských vydavateľstiev.

Bol to akýsi pravidelne aktualizovaný zoznam vydavateľov a magazínov z vedeckého prostredia, ktoré zarábajú na vede a vedcoch a uverejnia im prakticky čokoľvek - bez riadneho recenzného konania. Takéto praktiky môžu viesť k publikovaniu nekvalitných alebo neoriginálnych štúdií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No knihovník americkej Coloradskej univerzity oznámil, že s aktivitou končí. Zoznam, ktorý začal vznikať v roku 2010, odstránil ešte koncom minulého týždňa.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako predátori z falošných časopisov ulovili slovenskú vedu Čítajte 

Vyhrážky alebo politika?

Minulý rok denník SME ukázal, že vážny problém s vedeckými predátormi majú aj slovenskí výskumníci - pričom analýzy Martina Vanča či českého inštitútu IDEA vychádzali aj z Beallových zoznamov.

Coloradská univerzita však teraz tvrdí, že jej zamestnanec už nebude spravovať alebo publikovať výskum týkajúci sa predátorských vydavateľstiev alebo vydavateľstiev s takzvaným otvoreným prístupom.

Tie, na rozdiel od tradičných veľkých vydavateľských domov, nevyberajú poplatky za prístup k vedeckým štúdiám.

„Môj blog je teraz nepublikovaný," priznal Jeffrey Beall pre magazín Nature. Odmietol však povedať, aké sú dôvody jeho kroku.

Vo vedeckom svete sa však špekuluje, že príčinou mohli byť vyhrážky či dokonca politika. Žaloba podľa univerzity nie je dôvodom, keďže knihovník v minulosti čelil niekoľkým podobným výzvam, nikdy však neprerástli do súdneho sporu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Slovensko je druhé najhoršie, ukázal výskum podvodov vo vede Čítajte 

Nový zoznam

Beallove zoznamy v niektorých prípadoch vyvolali aj rozporuplné reakcie. Sú výsledkom rozhodnutia jedného človeka a nie je vždy jasné, aké kritéria k nim viedli.

Spor vyvolalo aj zaradenie vydavateľa Frontiers na zoznam predátorských vydavateľov, pričom mnohé magazíny tohto vydavateľa (majitelia vydavateľstva spoluvlastnia aj najprestížnejší vedecký magazín Nature) patria k tým lepším vo svojich odboroch.

Nový zoznam vedeckých podvodníkov už podľa magazínu Science chystá spoločnosť Cabell's International. Bealla si najala ako konzultanta, no tvrdí, že zatvorenie blogu s ich spoluprácou nesúvisí. Na jej zozname by sa však mali objaviť aj magazíny, ktoré za podvodnícke označil práve Beall.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu