Okružie má v brušnej dutine každý človek. Napriek tomu, že drží pokope všetky brušné vnútornosti, si lekári desaťročia mysleli, že inak je takmer bezvýznamné.

Teraz preň prepisujú medicínske učebnice.
Ukázalo sa totiž, že okružie je samostatný orgán s vlastnou štruktúrou a funkciou.
Orgán klasifikovali prvýkrát minulý rok v lekárskom časopise The Lancet Gastroenterology & Hepatology.
Jeho bližšie študovanie dopomôže k liečbe zažívacích a brušných ochorení.
Bude fungovať rovnako

Okružie, nazývané tiež mezentérium, je dvojitý záhyb na pobrušnici. Táto blana drží na mieste vnútornosti tak, že ich práve cez okružie pripevňuje na stenu brucha. Doteraz si vedci a lekári mysleli, že je len zložené z viacerých menších a roztrieštených častí.
„Anatomický opis, ktorý sme poznali po stáročia, bol nesprávny... Je to jednoducho jeden súvislý celok,“ píše v tlačovej správe objaviteľ mezentéria J. Calvin Coffey.
Mezentérium so svojimi kolegami študuje už od roku 2012. Detailne ho skúmali pod mikroskopom a usúdili, že mezentérium je samostatný orgán.
V skutočnosti sa pre ľudí nič nemení, ich mezentérium v tele bude fungovať rovnako. Objav však ovplyvní vývoj medicíny.

Nová veda
„Teraz poznáme anatómiu aj štruktúru mezentéria. Ďalším krokom bude objaviť jeho funkciu. Ak budeme rozumieť jeho funkcii, budeme vedieť rozpoznať aj abnormálnu funkciu a spoznať tak nové ochorenia,“ píše ďalej Coffey.
„Spojte to všetko dokopy a máte základy pre úplne novú vedeckú oblasť.“
Coffey preto požiadal aj o aktualizáciu najznámejších anglických lekárskych učebníc Gray's Anatomy (Grayova anatómia). V praxi štúdium nového orgánu bude viesť k menej invazívnym operáciám v oblasti brucha, zníženiu pooperačných komplikácií, ale aj k rýchlejšiemu zotaveniu pacientov.