OXFORD, BRATISLAVA. Angličan Matthew Tompkins sa začal kúzlám venovať už v štrnástich. O niekoľko rokov neskôr mu pomohli dostať sa na Oxfordskú univerzitu. Pri prijímacom pohovore na štúdium experimentálnej psychológie sa predviedol aj niekoľkými kúzlami s mincou.
Ako poloprofesionálny kúzelník sa odvtedy môže venovať mágii aj z vedeckého pohľadu. Jeho najnovšia štúdia v žurnále Frontiers in Psychology vysvetľuje, prečo sa ľudský mozog tak rád nechá oklamať kúzelnými ilúziami – napríklad vidí zmiznúť objekt, ktorý v skutočnosti neexistuje.
Fantómové zmiznutie
Tompkins a jeho kolegovia pustili 420 dobrovoľníkom päť videí, kde Tompkins predvádza rôzne kúzla. Videá nemajú zvuk, aby divákov nijako nerozptyľoval. Po každom mali napísať, čo videli a ako veľmi sa im trik zdal prekvapivý a nemožný. Skúmali tak, ako kúzla manipulujú našim vnímaním.
Na prvých dvoch videách predvádza Tompkins jednoduché kúzla s rôznymi predmetmi, napríklad s pokrovým žetónom alebo hodvábnou vreckovkou. Pri treťom potom ukáže niečo nemagické – pokrový čip si napríklad priloží na oko ako monokel.