BRATISLAVA. Červenú škvrnu na pokožke postihnutého človeka, ktorá sa zväčšuje a je jedným zo sprievodných znakov lymskej boreliózy, nemusí nutne spôsobiť kliešť. V poslednom čase odborníkmi čoraz viac diskutujú, či ju na človeka nemôžu prenášať aj komáre.
Hoci sa prenos ochorenia z komára na človeka zatiaľ nepotvrdil, pätina pacientov tvrdí, že kliešť ich určite nepohrýzol. Nedávna nemecká štúdia zas ukázala možnosť, že borelióza sa prenáša z komárov na komáre.
Lymská borelióza sa podľa portálu borelioza.sk najčastejšie prejavuje "horúčkou, únavou, bolesťami svalov a kĺbov, najmä kolien, ale predovšetkým výraznou červenou vyrážkou, ktorá sa postupne zväčšuje na veľkosť viac ako desať až pätnásť centimetrov". Lieči sa antibiotikami. Neliečené ochorenie môže podľa portálu prejsť do chronického štádia, keď sú postihnuté srdcový sval a nervový systém.
Borelióza prenesená na sosáku a nohách
Pozitívne vzorky, ktoré zahŕňajú aj dospelé jedince (komárov) vyvinuté v laboratóriu z divoko žijúcich lariev naznačujú, že môže dôjsť k prenosu (ochorenia) medzi jednotlivými štádiami v danej populácii komárov, píše sa v zhrnutí štúdie o výskyte baktérie Borrelia burgdorferi v rôznych druhoch komárov v strednej Európe.
V štúdii, ktorú publikovali marci, vedci skúmali prenos baktérií a ochorenia medzi dospelými jedincami a larvami komárov zo 42 rôznych miest v Nemecku.
"Sú dva tábory (vedcov - pozn. red.)," odpovedá Branislav Peťko z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach na otázku, či lymskú boreliózu môžu prenášať okrem kliešťov aj komáre.