SME

Ľudia už znečistili aj najhlbšie časti oceánov, vrátane Mariánskej priekopy

V hlbokomorských živočíchoch našli vysoké hodnoty znečisťujúcich látok, ktoré sa dlho rozkladajú.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

BRATISLAVA. Napriek tomu, že oceány pokrývajú takmer tri štvrtiny zemského povrchu, preskúmali sme z nich zatiaľ približne päť percent. Ani odľahlé časti oceánov však neunikli ničivým ľudským vplyvom.

Nedávne tvrdenia, že nepoškvrnená príroda už neexistuje niekoľko tisíc rokov, potvrdzujú aj zistenia vedcov z Univerzity v Aberdeene. Prezentovali ich na konferencii o hlbokomorskom prieskume v Šanghaji a časopisu Nature umožnili nahliadnuť na ich dáta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas expedície v roku 2014 získali v hĺbke sedem až desaťtisíc metrov vzorky kôrovcov z radu rôznonohé (Amphipoda). Malé živočíchy pochádzajú z Mariánskej priekopy a priekopy Kermadec pri Novom Zélande. Obe patria medzi najhlbšie miesta na Zemi, ktoré často považujeme za odľahlé a nedotknuté časti našej planéty.

SkryťVypnúť reklamu

V oboch vzorkách však namerali vyššie hodnoty takzvaných trvalých organických znečisťujúcich látok (Persitent organic pollutants) ako majú ústia dvoch najznečistenejších riek - Perlová rieka a rieka Liao-che v Číne.

Rôznonožce obsahovali napríklad polychlórované bifenyly, ktoré sú súčasťou prípravkov proti usadzovanie fúzonôžiek na trupoch lodí. Používajú sa aj na výrobu plastov, no mnoho krajín tieto karcinogény už desaťročia zakazuje.

Polybrominované difenylétery sa zasa používajú ako spomaľovače horenia, no narúšajú hormonálne systémy zvierat. Obe látky sú zlúčeniny založené na uhlíku a v prírode sa ťažko rozkladajú.

"Keď hádžeme odpad do mora, určite sa nakoniec potopí. Keď znečisťujúce látky spadnú do priekop, nemajú už kam ísť a hromadia sa," vysvetľuje spoluautor výskumu Alan Jamieson. Oceánske priekopy by pri tom mohli skrývať  rôzne užitočné organizmy - napríklad mikróby, ktoré pomáhajú riadiť kolobeh uhlíka v prírode a ktorý sa znečistením naruší.

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


26
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 43
SkryťZatvoriť reklamu