Väčšinou ho považujeme za reakciu na humor, v skutočnosti je však smiech skôr niečo ako spoločenský signál. Súhrou zvukov a telesných prejavov komunikujeme s okolím pri vytváraní a posilňovaní vzťahov.
Presvedčenie, že smiech spája, máme dokonca evolučne zakódované. Aj preto sa najlepšie cítime s ľuďmi, s ktorými nám je veselo a často sa spolu smejeme.
Pohodlie a porozumenie
Aj gorily, s ktorými máme spoločných predkov, vydávajú zvuky pripomínajúce smiech. Robia to, podobne ako ľudia, aj pri šteklení a pri hrách. Aj preto sa napríklad deti, ktoré sa hrajú častejšie, smejú viac ako dospelí.
Štekliť sa však sami nedokážeme. Šance na smiech výrazne zvyšuje prítomnosť iných ľudí a platí, že v spoločnosti sa smejeme viac ako osamote. Potvrdzuje to aj moderné internetové pravidlo: ak vám niekto do chatu napíše skratku lol (smejem sa nahlas), pravdepodobne sa nič z toho naozaj nestalo.
Pri hravých situáciách dávame ostatným najavo, že sa s nimi cítime pohodlne a uvoľnene. Smiechom si navzájom vyjadrujeme porozumenie a delíme sa o významy informácií. Asi nikoho neprekvapí, že práve takýchto ľudí máme zo svojho okolia najradšej.
Smiech nás nielen spája, ale vzťahom aj prospieva. Psychológ Bob Levenson z Univerzity v Berkeley napríklad nechal páry diskutovať o vlastnostiach, ktoré im na partneroch prekážajú. Zistil, že páry, ktoré k nepríjemným a stresovým situáciám pristupujú pozitívnymi emóciami a smiechom, sú šťastnejšie a vydržia spolu dlhšie.

Omuneepo
Dokázali by sme vôbec bez smiechu prežiť? Možno. Je však pre nás taký dôležitý, že to nemusíme skúšať. Smiech je totiž, podobne ako zívanie, nákazlivý.