ŠANGHAJ, BRATISLAVA. Kopírovanie ľudských myslí na pevné disky, učenie sa cez káble pripojené k ľudskému telu, či život vo virtuálnom svete. Všetko sú témy, o ktorých šéf čínskej firmy Huawei hovorí ako o realite, ktorá sa v dohľadnej dobe môže dostať zo sci-fi kníh do skutočného života.
Vnúčatá sadnú k počítaču a keďže mozgy ich zosnulých starých rodičov majú svoju kópiu v cloude, môžu sa s nimi do sýtosti porozprávať. Rovnako rýchlo sa naučia riadiť auto so všetkými dlhoročnými zručnosťami, alebo sa budú môcť priučiť používaniu cudzích jazykov bez štúdia.
Hoci ide o odvážne myšlienky, ktoré sa zdajú byť neuskutočniteľné, Huawei podľa agentúry Bloomberg so svojim úspešným postavením na trhu mobilov nehovorí len tak do vetra.
Všetky tieto technológie sa dotýkajú ohromných kapacít dát, ktoré treba preniesť, uložiť a udržať pri živote. Mohlo by to byť náznakom, že firma sa začína angažovať na trhu úložísk. Od počiatku technologického boomu je zrejmé, že objemy digitálnych dát nepretržite narastajú a mnohé z nich ani inú ako elektronickú podobu nemajú.
Mať pevné postavenie v segmente, kde sa úložiská vyrábajú dáva preto bezpečné vyhliadky na úspešnú budúcnosť. Obzvlášť v prípade, ak ide o novátorské technológie, ktoré prinášajú vyššiu hustotu záznamu a rýchlejší prístup k nim.
Úložiskový trh sa v posledných rokoch zahusťuje, firmy sa navzájom kupujú a zoskupujú do konzorcií. Ubúdajú zvučné značky a v posledných rokoch sa málokomu podarilo v tomto segmente presadiť.
