Viete o tom že existujú hodinky s ktorými sa prebudíte sviežejší?

Každý z nás má jedinečné fázy spánku, v ktorých oddychuje intenzívnejšie alebo voľnejšie. Kým naoko všetci celú noc tvrdo spíme, náš organizmus strieda stavy hlbokého oddychu s plytkým spánkom kedy sme najčulejší. Prečo sa teda všeci budíme striktne načas

ovaným budíkom? Hodinky SleepTracker vás zobudia práve vtedy, keď budete najčulejší. Ranná mrzutosť a únava pominie.


FOTO - MILAN GIGEL

Moderné technológie by mali byť súčasťou každého zariadenia. Platí to obzvlášť vtedy, ak ide o jednoduché "hračky" pre každodenný život, ktoré dokážu zmeniť kvalitu nášho života. Ranné vstávanie je nepriateľom mnohých z nás. Preto sa vývojári rozhodli vyrobiť nový druh budíka, ktorý namiesto nočného stolíka bude celú noc sledovať správanie organizmu priamo na vašej ruke. Pomocou vami predvoleného času budenia a tolerančného rozsahu pre privstanie/omeškanie zvolí optimálny čas na to, aby bolo vstávanie čo najmenej problémové. Sleeptracker jednoducho vystriehne v časovom limite taký úsek spánku, kedy ste najbdelejší. Pomôže to nielen vášmu zdraviu znížením ranného stresu, ale aj vašej čulosti a nálade. Prečo to teda nevyskúšať?

Cieľom SleepTrackera nie je liečiť poruchy spánku, ani motivovať ľudí k tomu, aby dobu svojho spánku skracovali. Ak si však všimnete že hĺbka spánku počas noci kolíše, je zaiste rozumnejšie budiť sa na tej strane vopred určeného časového rozmedzia, ktorá je najbližšie k fáze bdelosti. To zabezpečí softvér v hodinkách a zabudovaný senzor ktorý mu odovzdáva potrebné informácie.


Systém snímania fyziologických aktivít je postavený na využití akcelerometra, ktorý je súčasťou hodiniek. Ten je dostatočne citlivý na to, aby odhalil zmeny v intenzite dýchania či najjemnejších pohybov svalov na ruke. Ak vám je názov senzora povedomý, mohli ste sa s ním stretnúť pri systéme používanom v notebookoch IBM ThinkPad kde slúži pre včasné zistenie vibrácií či pádu notebooku a odovzdanie signálu pre okamžité zaparkovanie hlavičiek disku. V tomto prípade však akcelerometer odovzdáva informácie o aktivite človeka procesoru hodiniek, ktorý vyhodnocuje zozbierané dáta z ktorých sa snaží zostaviť diagram fáz spánku nositeľa. Výrobca vás nadbytočným príslušenstvom a vyčerpávajúcou dokumentáciou zaťažovať nebude. Všetko potrebné nájdete nielen na webovej stránke, ale i v krátkej brožúrke ktorú nájdete v papierovom boxe, ktorý je jediným balením tejto novinky.


FOTO - MILAN GIGEL

Polykarbonátový rám hodiniek je na čelnej a spodnej strane vybavený krytom z nerezu, do ktorého je na vrchnej strane vsadený plastový priezor s informačnou potlačou na vnútornej rubovej strane. Štvorica ovládacích tlačidiel je vyhotovená z plastu a ich rozmiestnenie je trochu netradičné. Kým na ľavej strane sa v strede nachádza gombík pre zmenu režimov zobrazovania, Na spodnej strane čelného panelu je tlačidlo prepínajúce hodinky do režimu nastavení jednotlivých pracovných parametrov. Ľavá dvojica tlačidiel nahrádza funkciu + a - pri nastavovaní číselných parametrov, pričom vrchné tlačidlo aktivuje zabudovaný iluminátor. Detailnosť vypracovania a diazjn navodzujú športový nádych systému určený pre štýlové nosenie hlavne mladšou a aktívnou generáciou používateľov. Puzdro hodiniek je pomerne odolné voči poškodeniu a gumové tesnenie pod spodným krytom zaisťuje vodotesnosť do hĺbky 20 metrov. Dážď ani sprchovanie, či plávanie v bazéne by nemali spôsobiť poškodenie. Čo však skutočne poteší každého je vysoká čitateľnosť zobrazených údajov na displeji, pretože kontrast displeja je na vysokej úrovni a zobrazované údaje dosahujú na výšku 8 milimetrov v spodnom rade a 5 milimetrov v rade vrchnom.


FOTO - MILAN GIGEL

Remienok je plastový a vzhľadom na jeho špecifické tvarové vyhotovenie v mieste úchytu k hodinkám kde tvorí časť celkového dizajnu nie je isté, že ho budete môcť v prípade poškodenia nahradiť čímsi iným. Matný povrch s vrúbkovaním na vnútornej strane pripomína materiálovú základňu CASIO, ktorá používa asfalt ako aditívum k polymérom. Hodinky sa na ruke samovoľne neotáčajú ani pri slabšom pritiahnutí remienka a stabilne zotrvávajú na svojom mieste.


FOTO - MILAN GIGEL

Dĺžka remienkaje pomocou nerezovej pracky a plastového držiaka nastaviteľná v 11 krokoch pre obvod od 15 do 21 centimetrov. To zaisťuje istú mieru univerzálnosti pre nosenie ženami i mužmi.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný kryt bez značenia sériového čisla s identifikáciou predajcu a krajiny pôvodu je k telu priskrutkovaný, takže pri výmene plochej gombíkovej batérie by nemali nastať žiadne problémy. Pre jeho demontáže je však potrebné najprv odpojiť remenček. Tento úkon vám uskutočnia na počkanie v každom hodinárstve.


FOTO - MILAN GIGEL

Hodinky poskytujú základné funkcie bez doplnkov na ktoré ste zvyknutí. Okrem zobrazenia aktuálneho času a dátumu doplneného o anglickú skratku názvu dňa v týžni máte možnosť pracovať s budíkom a údajmi ktoré zozbieral procesor počas spánku. Zobrazovanie času môže byť pre kontinentálneho Európana vzhľadom na povinné používanie 12 hodinového AM/PM cyklu trochu nezvyčajné, ak však nie ste príliš konzeratívni, zvyknete si. Hodinové zvukové znamenia k dispozícii nie sú, rovnako ako tu nenájdete stopky, či funkciu jednotlačidlového prepnutia letného a zimného času. O to zaujímavejšia je však práca s budením. Budík si nastavíte na konkrétnu hodinu a minútu ako je zvykom. Okrem neho však máte možnosť stanoviť časový rámec v rozsahu 0, 10, 20 a 30 minút v rámci ktorého môže procesor budenie posunúť tak, aby ste boli prebudení v optimálnom čase. Aby však všetko pracovalo tak ako má, musíte nastaviť i čas od kedy má procesor brať do úvahy zozbierané dáta. V položke "To bed" si tak jednoducho nastavíte pred spaním čas, kedy sa chystáte zahájiť spánok. Na začiatok môže byť manuálna intervencia príťažou, časom si však človek zvykne. Zmena číselných hodnôť je vďaka dvojtlačidlovému nastavovaciemu systému jednoduchá. Môžete čísla zvyšovať i znižovať. Každé ráno získate po zobudení i prehľad o vašej nočnej aktivite. Zobrazia sa vám všetky časové úseky, kedy bola vaša aktivita najintenzívnejšia a spánok najplytší. Najmenšou meranou jednotkou je 8 minútový cyklus, takže ak vstanete aby ste si odbehli na WC alebo do kuchyne čosi zahryznúť, či nebodaj zapáliť si cigaretu, pri 20 minútovej prestávke budete mať v logu zaznamenané dva časy s odstupom 8 minút. Čím menej záznamov ráno v prehľade nočnej aktivity nájdete, tým bol váš spánok pokojnejší. To však zaiste pocítite i sami.


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže do hodiniek budete vždy pred spaním vkladať informáciu o čase "zaľahnutia" nesmie chýbať ani vhodné podsvietenie. Na rozdiel od mnohých iných hodiniek kde si môžete iba na moment prisvietiť, po aktivovaní podsvietenia môžete nastavovať systém a prehliadať parametre dovtedy, kým svoju činnosť na pár sekúnd neprerušíte. Iluminátor sa vypne automaticky až potom.


FOTO - MILAN GIGEL

Zhodnotiť funkcionalitu zariadenia možno iba subjektívne. Neexistuje žiadny dostupný spôsob ako prínos systému SleepTracker zmerať. I keď som bol spočiatku skeptický k možnému prínosu a zaujala ma iba inovatívna technógia vnesená do pomôcky pre každodenný život, zistil som že na riadení prebúdzania predsa len čosi je. I keď nespávam zdravých 6-8 hodín denne, optimalizované prebúdzanie v 30 minútovom rámci predsa len do istej miery prebúdzanie uľahčili a v prvotnej fáze dňa navodili pocit oddcýhnutia i keď tomu tak nie vždy muselo byť i v skutočnosti. Nemyslím si že by šlo o sugesciu, pretože som od tejto novinky žiadne zázraky neočakával. To že sa vám ľahšie bude spávať aj spíte plytšie však očakávateľné je.

Celkovo je možné tento "budiaci časostroj" zhodnotiť ako zaujímavé technologické rozšírenie bežných hodiniek, ktoré môže vlastníkovi priniesť mäkšie budenie pri rannom vstávaní. I keď problém sedmospáčov tento malý technologický zázrak pre všedný deň nevyrieši, môže do istej miery odbúrať ranný stres a nervozitu. Ak si môžete pri vstávaní dovoliť každé ráno 20-30 minútový časový rozptyl, stojí za to vyskúšať čo to s vami spraví. Ak však máte všetko naplánované do poslednej sekundy, nezostáva vám nič iné, ako pokračovať vo svojom každodennom strese bez SleepTrackera.

Dostupnosť: www.sleeptracker.com
Orientačná cena: 150 dolárov

Najčítanejšie na SME Tech


Téma: Technologické hračky


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

KOMENTÁRE

Kto robí Slovensku v Amerike reklamu? Aj statočný pes a splašený medveď

Krajinu často zviditeľnia iba virály.

Neprehliadnite tiež

Pozerať ale nedotýkať sa. Pľuzgiernik lekársky je náš najjedovatejší chrobák

O prvé miesto v nelichotivom rebríčku sa delí so svojimi príbuznými – májkami, ktorých telo tiež obsahuje jedovatý kantaridín.

Kolíska ľudstva nie je v Afrike ale na Balkáne, naznačuje starodávny zub

Ak by sa potvrdili výsledky nemeckých vedcov, znamenalo by to, že ľudia sa od opíc vývojovo oddelili v Európe.

Zástera z ľudských kostí či Everest zo vzduchu. Briti ukázali prvé zábery tibetskej kultúry

Niektoré zábery boli sto rokov ukryté pred verejnosťou. Najväčšia zbierka sa teraz dostáva na internet.

Drobné prepeličky môžu pomáhať v boji proti rakovine

Vedecký výskum na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové rozmery.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 447
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 347
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 14 459
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 425
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 078
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 510
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 448
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 319
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 530
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 085