SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Viete o tom že existujú hodinky s ktorými sa prebudíte sviežejší?

Každý z nás má jedinečné fázy spánku, v ktorých oddychuje intenzívnejšie alebo voľnejšie. Kým naoko všetci celú noc tvrdo spíme, náš organizmus strieda stavy hlbokého oddychu s plytkým spánkom kedy sme najčulejší. Prečo sa teda všeci budíme striktne načas

ovaným budíkom? Hodinky SleepTracker vás zobudia práve vtedy, keď budete najčulejší. Ranná mrzutosť a únava pominie.


FOTO - MILAN GIGEL

Moderné technológie by mali byť súčasťou každého zariadenia. Platí to obzvlášť vtedy, ak ide o jednoduché "hračky" pre každodenný život, ktoré dokážu zmeniť kvalitu nášho života. Ranné vstávanie je nepriateľom mnohých z nás. Preto sa vývojári rozhodli vyrobiť nový druh budíka, ktorý namiesto nočného stolíka bude celú noc sledovať správanie organizmu priamo na vašej ruke. Pomocou vami predvoleného času budenia a tolerančného rozsahu pre privstanie/omeškanie zvolí optimálny čas na to, aby bolo vstávanie čo najmenej problémové. Sleeptracker jednoducho vystriehne v časovom limite taký úsek spánku, kedy ste najbdelejší. Pomôže to nielen vášmu zdraviu znížením ranného stresu, ale aj vašej čulosti a nálade. Prečo to teda nevyskúšať?

Skryť Vypnúť reklamu

Cieľom SleepTrackera nie je liečiť poruchy spánku, ani motivovať ľudí k tomu, aby dobu svojho spánku skracovali. Ak si však všimnete že hĺbka spánku počas noci kolíše, je zaiste rozumnejšie budiť sa na tej strane vopred určeného časového rozmedzia, ktorá je najbližšie k fáze bdelosti. To zabezpečí softvér v hodinkách a zabudovaný senzor ktorý mu odovzdáva potrebné informácie.


Systém snímania fyziologických aktivít je postavený na využití akcelerometra, ktorý je súčasťou hodiniek. Ten je dostatočne citlivý na to, aby odhalil zmeny v intenzite dýchania či najjemnejších pohybov svalov na ruke. Ak vám je názov senzora povedomý, mohli ste sa s ním stretnúť pri systéme používanom v notebookoch IBM ThinkPad kde slúži pre včasné zistenie vibrácií či pádu notebooku a odovzdanie signálu pre okamžité zaparkovanie hlavičiek disku. V tomto prípade však akcelerometer odovzdáva informácie o aktivite človeka procesoru hodiniek, ktorý vyhodnocuje zozbierané dáta z ktorých sa snaží zostaviť diagram fáz spánku nositeľa. Výrobca vás nadbytočným príslušenstvom a vyčerpávajúcou dokumentáciou zaťažovať nebude. Všetko potrebné nájdete nielen na webovej stránke, ale i v krátkej brožúrke ktorú nájdete v papierovom boxe, ktorý je jediným balením tejto novinky.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Polykarbonátový rám hodiniek je na čelnej a spodnej strane vybavený krytom z nerezu, do ktorého je na vrchnej strane vsadený plastový priezor s informačnou potlačou na vnútornej rubovej strane. Štvorica ovládacích tlačidiel je vyhotovená z plastu a ich rozmiestnenie je trochu netradičné. Kým na ľavej strane sa v strede nachádza gombík pre zmenu režimov zobrazovania, Na spodnej strane čelného panelu je tlačidlo prepínajúce hodinky do režimu nastavení jednotlivých pracovných parametrov. Ľavá dvojica tlačidiel nahrádza funkciu + a - pri nastavovaní číselných parametrov, pričom vrchné tlačidlo aktivuje zabudovaný iluminátor. Detailnosť vypracovania a diazjn navodzujú športový nádych systému určený pre štýlové nosenie hlavne mladšou a aktívnou generáciou používateľov. Puzdro hodiniek je pomerne odolné voči poškodeniu a gumové tesnenie pod spodným krytom zaisťuje vodotesnosť do hĺbky 20 metrov. Dážď ani sprchovanie, či plávanie v bazéne by nemali spôsobiť poškodenie. Čo však skutočne poteší každého je vysoká čitateľnosť zobrazených údajov na displeji, pretože kontrast displeja je na vysokej úrovni a zobrazované údaje dosahujú na výšku 8 milimetrov v spodnom rade a 5 milimetrov v rade vrchnom.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Remienok je plastový a vzhľadom na jeho špecifické tvarové vyhotovenie v mieste úchytu k hodinkám kde tvorí časť celkového dizajnu nie je isté, že ho budete môcť v prípade poškodenia nahradiť čímsi iným. Matný povrch s vrúbkovaním na vnútornej strane pripomína materiálovú základňu CASIO, ktorá používa asfalt ako aditívum k polymérom. Hodinky sa na ruke samovoľne neotáčajú ani pri slabšom pritiahnutí remienka a stabilne zotrvávajú na svojom mieste.


FOTO - MILAN GIGEL

Dĺžka remienkaje pomocou nerezovej pracky a plastového držiaka nastaviteľná v 11 krokoch pre obvod od 15 do 21 centimetrov. To zaisťuje istú mieru univerzálnosti pre nosenie ženami i mužmi.


FOTO - MILAN GIGEL

Zadný kryt bez značenia sériového čisla s identifikáciou predajcu a krajiny pôvodu je k telu priskrutkovaný, takže pri výmene plochej gombíkovej batérie by nemali nastať žiadne problémy. Pre jeho demontáže je však potrebné najprv odpojiť remenček. Tento úkon vám uskutočnia na počkanie v každom hodinárstve.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Hodinky poskytujú základné funkcie bez doplnkov na ktoré ste zvyknutí. Okrem zobrazenia aktuálneho času a dátumu doplneného o anglickú skratku názvu dňa v týžni máte možnosť pracovať s budíkom a údajmi ktoré zozbieral procesor počas spánku. Zobrazovanie času môže byť pre kontinentálneho Európana vzhľadom na povinné používanie 12 hodinového AM/PM cyklu trochu nezvyčajné, ak však nie ste príliš konzeratívni, zvyknete si. Hodinové zvukové znamenia k dispozícii nie sú, rovnako ako tu nenájdete stopky, či funkciu jednotlačidlového prepnutia letného a zimného času. O to zaujímavejšia je však práca s budením. Budík si nastavíte na konkrétnu hodinu a minútu ako je zvykom. Okrem neho však máte možnosť stanoviť časový rámec v rozsahu 0, 10, 20 a 30 minút v rámci ktorého môže procesor budenie posunúť tak, aby ste boli prebudení v optimálnom čase. Aby však všetko pracovalo tak ako má, musíte nastaviť i čas od kedy má procesor brať do úvahy zozbierané dáta. V položke "To bed" si tak jednoducho nastavíte pred spaním čas, kedy sa chystáte zahájiť spánok. Na začiatok môže byť manuálna intervencia príťažou, časom si však človek zvykne. Zmena číselných hodnôť je vďaka dvojtlačidlovému nastavovaciemu systému jednoduchá. Môžete čísla zvyšovať i znižovať. Každé ráno získate po zobudení i prehľad o vašej nočnej aktivite. Zobrazia sa vám všetky časové úseky, kedy bola vaša aktivita najintenzívnejšia a spánok najplytší. Najmenšou meranou jednotkou je 8 minútový cyklus, takže ak vstanete aby ste si odbehli na WC alebo do kuchyne čosi zahryznúť, či nebodaj zapáliť si cigaretu, pri 20 minútovej prestávke budete mať v logu zaznamenané dva časy s odstupom 8 minút. Čím menej záznamov ráno v prehľade nočnej aktivity nájdete, tým bol váš spánok pokojnejší. To však zaiste pocítite i sami.

Skryť Vypnúť reklamu


FOTO - MILAN GIGEL

Keďže do hodiniek budete vždy pred spaním vkladať informáciu o čase "zaľahnutia" nesmie chýbať ani vhodné podsvietenie. Na rozdiel od mnohých iných hodiniek kde si môžete iba na moment prisvietiť, po aktivovaní podsvietenia môžete nastavovať systém a prehliadať parametre dovtedy, kým svoju činnosť na pár sekúnd neprerušíte. Iluminátor sa vypne automaticky až potom.


FOTO - MILAN GIGEL

Zhodnotiť funkcionalitu zariadenia možno iba subjektívne. Neexistuje žiadny dostupný spôsob ako prínos systému SleepTracker zmerať. I keď som bol spočiatku skeptický k možnému prínosu a zaujala ma iba inovatívna technógia vnesená do pomôcky pre každodenný život, zistil som že na riadení prebúdzania predsa len čosi je. I keď nespávam zdravých 6-8 hodín denne, optimalizované prebúdzanie v 30 minútovom rámci predsa len do istej miery prebúdzanie uľahčili a v prvotnej fáze dňa navodili pocit oddcýhnutia i keď tomu tak nie vždy muselo byť i v skutočnosti. Nemyslím si že by šlo o sugesciu, pretože som od tejto novinky žiadne zázraky neočakával. To že sa vám ľahšie bude spávať aj spíte plytšie však očakávateľné je.

Skryť Vypnúť reklamu

Celkovo je možné tento "budiaci časostroj" zhodnotiť ako zaujímavé technologické rozšírenie bežných hodiniek, ktoré môže vlastníkovi priniesť mäkšie budenie pri rannom vstávaní. I keď problém sedmospáčov tento malý technologický zázrak pre všedný deň nevyrieši, môže do istej miery odbúrať ranný stres a nervozitu. Ak si môžete pri vstávaní dovoliť každé ráno 20-30 minútový časový rozptyl, stojí za to vyskúšať čo to s vami spraví. Ak však máte všetko naplánované do poslednej sekundy, nezostáva vám nič iné, ako pokračovať vo svojom každodennom strese bez SleepTrackera.

Dostupnosť: www.sleeptracker.com
Orientačná cena: 150 dolárov

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Technologické hračky

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.
Martina Dubovská sa zúčastnila na dvoch zimných olympiádach.

Neprehliadnite tiež

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 2. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 5. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 829
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 965
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 400
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 008
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 701
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 528
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 526
 8. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 372
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 338
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 218