Aký tablet sa oplatí kúpiť na Vianoce? (tipy a odporúčania)

Na doma, do školy, na cesty, alebo na zábavu. Tablet je darček, ktorým neurazíte nikoho.

(Zdroj: Apple)

Záleží len na vás, čo budete so svojim tabletom robiť. Pred jeho kúpou si ale dobre premyslite, či ho chcete používať na multimédiá, hranie hier, alebo ho využijete ako pracovnú pomôcku.

Môžete sa zabávať, ale aj pracovať

Pre hráčov sú určené špeciálne modely s výkonným hardvérom a upraveným dizajnom, pričom výrobcovia ich nezriedka rozširujú o zaujímavé funkcie na streamovanie obsahu či na jednoduchšie pripojenie k televízoru.

Kalifornská Nvidia k sérii tabletov Shield predáva aj vlastný gamepad, takže po pripojení s televízorom sa z tabletu stane plnohodnotná herná konzola.

Pri práci na cestách tablet niekedy dokáže nahradiť aj notebook. Jediné čo si budete musieť dokúpiť, je dobrý obal s klávesnicou a v prípade Android tabletov aj kancelársky balík (Apple ho k svojim tabletom poskytuje zadarmo).

Nečakajte však rovnako dobrú ergonómiu práce. Tablety majú menšie obrazovky, ovládnete ich len dotykom a aj tá najlepšia klávesnica je obmedzovaná menšou veľkosťou tabletu.

Aby vás zbytočne nebrzdil

Rozhodli ste sa pre tablet so systémom Android? V tom prípade vás čaká aj nutnosť detailného sledovania jeho parametrov. Kým pri Apple je v ponuke len pár výrobkov a pri tých najnovších chybu určite nespravíte, svet Androidu je niekedy až nezdravo rozmanitý.

Našťastie, ak sa nedáte zlákať podozrivo nízkou cenou, tak na vyslovene zlý hardvér narazíte len zriedkavo. Väčšina modelov má štvor-, prípadne osemjadrové čipy a operačnú pamäť s kapacitou dva gigabajty.

Pri čipoch si dobre všímajte ich typ a na webe zistite ich skutočný výkon. Základný osemjadrový model môže totiž byť výrazne pomalší ako jeho drahšia štvorjadrová alternatíva.

Hráte sa radi graficky náročne hry? V tom prípade pri svojom novom tablete vyžaduje aspoň tri gigabajty pamäte a dobrý grafický čip. Hlavne od neho záleží, či každá hra bude plynulá a vy si hru vychutnáte bez obmedzení.

Ak váš tablet neumožňuje rozšírenie pamäti s pomocou microSD karty, tak si určite priplaťte za väčšiu kapacitu. Modely so 16-gigabajtovým dátovým úložiskom totiž zaplníte veľmi rýchlo.

TIP: Na stránke recenzie.sme.sk nájdete najlepšie tablety zoradené podľa zozbieraných odborných hodnotení (smeSkóre) a môžete tu hneď aj nakupovať cez vybrané obchody.

Len výkonný hardvér nestačí

Vyhľadajte si na internete reálne skúsenosti od majiteľov vami vybraného modelu. Operačný systém a dodávané aplikácie sú totiž rovnako dôležité ako hardvér a ich úpravu a aktualizácie výrobca nesmie podceniť.

Nezvládnutá optimalizácia systému má zlý dopad na jeho rýchlosť, výdrž batérie či ergonómiu používania. Zanedbané aktualizácie vás pripravia o nové funkcie a tablet robia zraniteľnejším pred rôznymi druhmi útokov.

Výrobca by sa mal krotiť aj pri inštalácii a tvorbe vlastných aplikácií, hlavne prípade modelov s menšou kapacitou pamäti. Nie je nič nezvyčajné, ak si po prvom zapnutí nájde majiteľ svoj nový tablet plný zbytočností.

Drobné a užitočné pomôcky sú vítané, ale otázna je potreba vlastných alternatív ku cloudovým službám, internetovým prehliadačom či komunikačným službám. Treba len dúfať, že sa tento odpad bude dať odstrániť zo systému a znova sa neobjaví po aktualizácii systému.

Najlacnejší kúpite už za 50 eur

Nedajte sa zlákať na extrémne nízke ceny. Tie najlacnejšie modely môže na obrázkoch vyzerať zaujímavo, no keď ich začnete používať, budete sklamaní hneď z viacerých vecí.

Pritom prvé minúty s vašim novým zariadením nemusia byť vôbec zlé, keďže kvalita spracovania sa neustále zlepšuje.

Po pár mesiacoch sa ale môže prejaviť šetrenie na materiáloch, tlačidlá zvyknú vypovedať poslušnosť ako prvé a ak nebudete k svojmu plastovému zariadeniu šetrní, skončí v servise už po prvom páde na zem.

Odlišná nebude ani rýchlosť či kvalita použitého softvéru. Úskalia poddimenzovaného hardvéru spoznáte hneď pri prehliadaní zložitých webových stránok či pri spustení graficky náročnejšej hry.

Problémová môže byť aj dostupnosť rôznych doplnkov ako sú puzdra, klávesnice alebo doplnkové batérie. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete pre nezvyčajne lacný tablet od neznámej značky, overte si aspoň dostupnosť servisu a spoľahlivosť predajcu.

Lenovo TAB 2 A8-50

Základný tablet od známej značky, pri ktorom si môžete byť istí dostatočnou kvalitou a spoľahlivosťou. Pri cene 129 eur nie je prehnane drahý, len od neho nesmiete očakávať špičkové parametre a vysoký výkon.

Základný štvorjadrový čip od Mediateku je vhodný len na bežné aplikácie a graficky nenáročné hry. Obmedzením je aj malá operačná pamäť, jeden gigabajt sa zaplní veľmi rýchlo už pri častom prezeraní Facebooku a webových stránok. Na moderné a komplexné hry pre istotu radšej zabudnite.

Dokúpiť si budete musieť aj pamäťovú kartu, keďže dátové úložisko má kapacitu len 8 gigabajtov, pričom veľkú časť si z neho odkrojí systém a dodávané aplikácie.

Práca s tabletom je príjemná, nie je zbytočne ťažký (váži 360 gramov) a vďaka 8-palcovému displeju sa v ruke drží príjemne. Rozlíšenie 1280 x 800 bodov hneď zatracovať nemusíte, na trhu sú síce výrazne jemnejšie displeje, ale pri cene 129 eur je práve HD rozlíšenie jedným z nutných kompromisov.

+ príjemný dizajn, Android 5.0
- malé dátové úložisko
Cena: 129 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozri si odborné recenzie na Lenovo TAB 2 A8-50.

Nvidia Shield Tablet K1

Inovovaná verzia tabletu, ktorý vyšiel pred rokom je stále zaujímavou kúpou pre všetkých náročných hráčov. Dnes už nie je najvýkonnejším tabletom na papieri, ale čísla nie sú vždy najdôležitejšie.

Výkon čipu Tegra K1 je stále dostatočný na všetky moderné a graficky náročné hry, takže sa určite zahráte všetko, čo je pre platformu Android dostupné. Firma sa snaží pomáhať aj vývojárom, vďaka čomu si na tablete môžete exkluzívne zahrať napríklad Half-Life 2.

Zníženie ceny sa prejavilo chudobnejšou výbavou, konkrétne v balení okrem tabletu nenájdete skoro nič a dokúpiť si budete musieť aj nabíjačku. Pripravte sa aj na kúpu gamepadu, bez neho si totiž niektoré hry vôbec nezahráte.

Na obrazovke tabletu ale nemusíte hrať len Androidové hry, môžete si naň preniesť tie z vášho počítača alebo využiť hernú streamovaciu službu GeForce Now. Za 10-eurový mesačný poplatok môžete hrať moderné počítačové hry bez toho, aby ste museli herný počítač vôbec vlastniť.

+ špičková podpora pre hráčov, streamovanie hier
- bez akéhokoľvek príslušenstva
Cena: 199 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozri si odborné recenzie na Nvidia Shield Tablet K1.

Asus ZenPad S 8.0

Jeden z najlepšie vybavených tabletov v rozumnej cenovej hranici. Asus ZenPad 8.0 je pritom zaujímavý po každej stránke, vrátane použitého hardvéru a pekného dizajnu.

Výrobca za 349 eur ponúka výkonný hardvér s čipom Intel Atom Z3580, výkonnou grafickou časťou PowerVR G6430. Nadpriemerne veľká je kapacita operačnej pamäte a úložného priestoru – 4 gigabajty nájdete len pri tých najdrahších tabletoch a za 64 gigabajtov úložného priestoru si pri konkurencii musíte priplatiť. ZenPad S 8.0 je jedným z prvých tabletov, ktorý vymenil starý micro USB konektor za moderný typ C.

IPS displej má rovnako ako iPad klasický pomer strán 4:3 a pri 8 palcoch aj vysoké rozlíšenie 1536 x 2048 bodov. Jeho kvalita je veľmi dobrá, vrátane intenzity podsvietenia, jej rovnomernosti a farebného podania.

Firma ponúka aj o 60 eur lacnejšiu verziu, ktorá má mierne pomalší procesor a polovičnú kapacitu operačnej pamäti a dátového úložiska. K tabletu si môžete dokúpiť aj špeciálne dotykové pero s rozlíšením 1024 úrovní tlaku a 150 hodinovou výdržou batérie.

+ nadpriemerný hardvér, dizajn, SW nadstavba
- výdrž batérie
Cena: 349 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozri si odborné recenzie naAsus ZenPad S 8.0.

iPad Air 2

V Apple síce nevynašli koncept tabletu, ale ako prví ho dokázali upraviť do použiteľnej formy, akú používame aj dnes. Za šesť rokov na trhu je iPad tým tabletom, ktorý sa konkurencia stále snaží predbehnúť.

Druhá generácia iPad Air je zatiaľ najnovším produktom s veľkosťou pôvodného modelu, v obchode si ale môžete kúpiť aj menšiu verziu a najnovší iPad Pro. iPad Air 2 stále používa osvedčený recept pri konštrukcii – pevný základ z hliníku, pekný dizajn a vynikajúci displej.

Čip si firma navrhuje sama a hoci sa parametrovo konkurencii nevyrovná, tak svojim hrubým výkonom a optimalizáciou so softvérom stále víťazí. Aj preto si na tabletoch od Apple zahráte najviac graficky dokonalých hier a množstvo aplikácií je pre túto platformu exkluzívnych.

Cena za iPad už dlho nie je prehnane vysoká, na trhu je viacero konkurenčných modelov, za ktoré zaplatíte rovnako alebo aj viac. Podľa nášho názoru je iPad Air 2 stále jedným z najlepších tabletov na trhu.

+ dizajn, výkon, konštrukcia
- 16 GB verzia sa rýchlo zaplní
Cena: od 469 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozri si odborné recenzie na iPad Air 2.

Samsung Galaxy Tab S2 9.7

S hmotnosťou len 389 gramov patrí medzi najľahšie tablety na svete. Na porovnanie, jeho 8-palcová verzia je ešete o 100 gramov ľahšia a úplne prvý iPad sa priblížil až k hranici 700 gramov. Konštrukcia pritom v žiadnom smere nezaostáva, tak ako je prekvapivo ľahká je aj odolná.

Galaxy Tab S2 vyzerá veľmi pekne, dizajn sa jednoducho podaril a vôbec neprekáža, že namiesto kovu výrobca použil plasty. V ruke sa vám bude držať veľmi dobre a keďže je veľmi ľahký, neunaví vás ani po dlhšej dobe.

Výkonom za súčasnú špičku výrazne nezaostáva, má vlastný 8-jadrový čip Exynos 5433, 3 gigabajty pamäti, výkonné grafické jadro Mali-T760MP6 a úložný priestor s kapacitou 32 gigabajtov.

Najviac zaujímavý je použitý Super AMOLED displej, pri uhlopriečke 9,7 palca je vybavený rozlíšením 1536 x 2048 bodov a pre Android tablety aj nezvyčajným pomerom strán 4:3. Necelú stovku môžete ušetriť pri menšej verzii s uhlopriečkou 8 palcov.

+ dizajn, hmotnosť, dobrý hardvér
- plastová konštrukcia
Cena: 519 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozri si odborné recenzie na Samsung Galaxy Tab S2 9.7.

 

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 10. Kam do tepla v januári?
 1. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 2. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 3. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 5. Alarica – new business project in the market of shoes
 6. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 7. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 8. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 10. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 11 532
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 234
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 132
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 2 073
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 002
 6. Kam do tepla v januári? 1 749
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 357
 8. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 1 170
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 063
 10. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 919

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Iste, politici ani zajtra neprestanú nepoctivo zavádzať, ale aspoň by sme im to nemali uľahčovať.

KULTÚRA

Prečo maďarský sranda pre slovenský koňha nechce vyčpieť

V žánrovej vernosti niet čo Susedom vytknúť.

DOMOV

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe tam našli telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.

ŠPORT

Hantuchová: Život, ktorý žijú tenisti, nie je normálny

Australian Open prvý raz sleduje na plný úväzok spoza mikrofónu.

Neprehliadnite tiež

Fyzikálna záhada. Neutrónové hviezdy svietia aj po zrážke

Dosvit po zrážke neutrónových hviezd je čoraz jasnejší, vyvracia očakávania.

V NASA prestali pracovať. Musk musel odložiť test rakety

Američanom sa nepodarilo schváliť štátny rozpočet. Kennedyho vesmírne stredisko prestáva pracovať.

Obchod bez radov a pokladní. Otvorili prvý Amazon Go

Obchod využíva rovnaké technológie ako autonómne autá.

Spravili krok k včasnému odhaleniu rakoviny, krvný test má veľkú úspešnosť

Test dokázal určiť aj päť typov rakoviny, na ktoré doteraz neexistuje skríning.

Prečo hrá mozog džezového a klasického pianistu rovnakú skladbu inak

Mozgy džezových a klasických pianistov fungujú rozdielne. Dokonca aj vtedy, keď hrajú tú istú skladbu.