Aký tablet sa oplatí kúpiť na Vianoce? (tipy a odporúčania)

Na doma, do školy, na cesty, alebo na zábavu. Tablet je darček, ktorým neurazíte nikoho.

(Zdroj: Apple)

Záleží len na vás, čo budete so svojim tabletom robiť. Pred jeho kúpou si ale dobre premyslite, či ho chcete používať na multimédiá, hranie hier, alebo ho využijete ako pracovnú pomôcku.

Môžete sa zabávať, ale aj pracovať

Pre hráčov sú určené špeciálne modely s výkonným hardvérom a upraveným dizajnom, pričom výrobcovia ich nezriedka rozširujú o zaujímavé funkcie na streamovanie obsahu či na jednoduchšie pripojenie k televízoru.

Kalifornská Nvidia k sérii tabletov Shield predáva aj vlastný gamepad, takže po pripojení s televízorom sa z tabletu stane plnohodnotná herná konzola.

Pri práci na cestách tablet niekedy dokáže nahradiť aj notebook. Jediné čo si budete musieť dokúpiť, je dobrý obal s klávesnicou a v prípade Android tabletov aj kancelársky balík (Apple ho k svojim tabletom poskytuje zadarmo).

Nečakajte však rovnako dobrú ergonómiu práce. Tablety majú menšie obrazovky, ovládnete ich len dotykom a aj tá najlepšia klávesnica je obmedzovaná menšou veľkosťou tabletu.

Aby vás zbytočne nebrzdil

Rozhodli ste sa pre tablet so systémom Android? V tom prípade vás čaká aj nutnosť detailného sledovania jeho parametrov. Kým pri Apple je v ponuke len pár výrobkov a pri tých najnovších chybu určite nespravíte, svet Androidu je niekedy až nezdravo rozmanitý.

Našťastie, ak sa nedáte zlákať podozrivo nízkou cenou, tak na vyslovene zlý hardvér narazíte len zriedkavo. Väčšina modelov má štvor-, prípadne osemjadrové čipy a operačnú pamäť s kapacitou dva gigabajty.

Pri čipoch si dobre všímajte ich typ a na webe zistite ich skutočný výkon. Základný osemjadrový model môže totiž byť výrazne pomalší ako jeho drahšia štvorjadrová alternatíva.

Hráte sa radi graficky náročne hry? V tom prípade pri svojom novom tablete vyžaduje aspoň tri gigabajty pamäte a dobrý grafický čip. Hlavne od neho záleží, či každá hra bude plynulá a vy si hru vychutnáte bez obmedzení.

Ak váš tablet neumožňuje rozšírenie pamäti s pomocou microSD karty, tak si určite priplaťte za väčšiu kapacitu. Modely so 16-gigabajtovým dátovým úložiskom totiž zaplníte veľmi rýchlo.

TIP: Na stránke recenzie.sme.sk nájdete najlepšie tablety zoradené podľa zozbieraných odborných hodnotení (smeSkóre) a môžete tu hneď aj nakupovať cez vybrané obchody.

Len výkonný hardvér nestačí

Vyhľadajte si na internete reálne skúsenosti od majiteľov vami vybraného modelu. Operačný systém a dodávané aplikácie sú totiž rovnako dôležité ako hardvér a ich úpravu a aktualizácie výrobca nesmie podceniť.

Nezvládnutá optimalizácia systému má zlý dopad na jeho rýchlosť, výdrž batérie či ergonómiu používania. Zanedbané aktualizácie vás pripravia o nové funkcie a tablet robia zraniteľnejším pred rôznymi druhmi útokov.

Výrobca by sa mal krotiť aj pri inštalácii a tvorbe vlastných aplikácií, hlavne prípade modelov s menšou kapacitou pamäti. Nie je nič nezvyčajné, ak si po prvom zapnutí nájde majiteľ svoj nový tablet plný zbytočností.

Drobné a užitočné pomôcky sú vítané, ale otázna je potreba vlastných alternatív ku cloudovým službám, internetovým prehliadačom či komunikačným službám. Treba len dúfať, že sa tento odpad bude dať odstrániť zo systému a znova sa neobjaví po aktualizácii systému.

Najlacnejší kúpite už za 50 eur

Nedajte sa zlákať na extrémne nízke ceny. Tie najlacnejšie modely môže na obrázkoch vyzerať zaujímavo, no keď ich začnete používať, budete sklamaní hneď z viacerých vecí.

Pritom prvé minúty s vašim novým zariadením nemusia byť vôbec zlé, keďže kvalita spracovania sa neustále zlepšuje.

Po pár mesiacoch sa ale môže prejaviť šetrenie na materiáloch, tlačidlá zvyknú vypovedať poslušnosť ako prvé a ak nebudete k svojmu plastovému zariadeniu šetrní, skončí v servise už po prvom páde na zem.

Odlišná nebude ani rýchlosť či kvalita použitého softvéru. Úskalia poddimenzovaného hardvéru spoznáte hneď pri prehliadaní zložitých webových stránok či pri spustení graficky náročnejšej hry.

Problémová môže byť aj dostupnosť rôznych doplnkov ako sú puzdra, klávesnice alebo doplnkové batérie. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete pre nezvyčajne lacný tablet od neznámej značky, overte si aspoň dostupnosť servisu a spoľahlivosť predajcu.

Lenovo TAB 2 A8-50

Základný tablet od známej značky, pri ktorom si môžete byť istí dostatočnou kvalitou a spoľahlivosťou. Pri cene 129 eur nie je prehnane drahý, len od neho nesmiete očakávať špičkové parametre a vysoký výkon.

Základný štvorjadrový čip od Mediateku je vhodný len na bežné aplikácie a graficky nenáročné hry. Obmedzením je aj malá operačná pamäť, jeden gigabajt sa zaplní veľmi rýchlo už pri častom prezeraní Facebooku a webových stránok. Na moderné a komplexné hry pre istotu radšej zabudnite.

Dokúpiť si budete musieť aj pamäťovú kartu, keďže dátové úložisko má kapacitu len 8 gigabajtov, pričom veľkú časť si z neho odkrojí systém a dodávané aplikácie.

Práca s tabletom je príjemná, nie je zbytočne ťažký (váži 360 gramov) a vďaka 8-palcovému displeju sa v ruke drží príjemne. Rozlíšenie 1280 x 800 bodov hneď zatracovať nemusíte, na trhu sú síce výrazne jemnejšie displeje, ale pri cene 129 eur je práve HD rozlíšenie jedným z nutných kompromisov.

+ príjemný dizajn, Android 5.0
- malé dátové úložisko
Cena: 129 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozri si odborné recenzie na Lenovo TAB 2 A8-50.

Nvidia Shield Tablet K1

Inovovaná verzia tabletu, ktorý vyšiel pred rokom je stále zaujímavou kúpou pre všetkých náročných hráčov. Dnes už nie je najvýkonnejším tabletom na papieri, ale čísla nie sú vždy najdôležitejšie.

Výkon čipu Tegra K1 je stále dostatočný na všetky moderné a graficky náročné hry, takže sa určite zahráte všetko, čo je pre platformu Android dostupné. Firma sa snaží pomáhať aj vývojárom, vďaka čomu si na tablete môžete exkluzívne zahrať napríklad Half-Life 2.

Zníženie ceny sa prejavilo chudobnejšou výbavou, konkrétne v balení okrem tabletu nenájdete skoro nič a dokúpiť si budete musieť aj nabíjačku. Pripravte sa aj na kúpu gamepadu, bez neho si totiž niektoré hry vôbec nezahráte.

Na obrazovke tabletu ale nemusíte hrať len Androidové hry, môžete si naň preniesť tie z vášho počítača alebo využiť hernú streamovaciu službu GeForce Now. Za 10-eurový mesačný poplatok môžete hrať moderné počítačové hry bez toho, aby ste museli herný počítač vôbec vlastniť.

+ špičková podpora pre hráčov, streamovanie hier
- bez akéhokoľvek príslušenstva
Cena: 199 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozri si odborné recenzie na Nvidia Shield Tablet K1.

Asus ZenPad S 8.0

Jeden z najlepšie vybavených tabletov v rozumnej cenovej hranici. Asus ZenPad 8.0 je pritom zaujímavý po každej stránke, vrátane použitého hardvéru a pekného dizajnu.

Výrobca za 349 eur ponúka výkonný hardvér s čipom Intel Atom Z3580, výkonnou grafickou časťou PowerVR G6430. Nadpriemerne veľká je kapacita operačnej pamäte a úložného priestoru – 4 gigabajty nájdete len pri tých najdrahších tabletoch a za 64 gigabajtov úložného priestoru si pri konkurencii musíte priplatiť. ZenPad S 8.0 je jedným z prvých tabletov, ktorý vymenil starý micro USB konektor za moderný typ C.

IPS displej má rovnako ako iPad klasický pomer strán 4:3 a pri 8 palcoch aj vysoké rozlíšenie 1536 x 2048 bodov. Jeho kvalita je veľmi dobrá, vrátane intenzity podsvietenia, jej rovnomernosti a farebného podania.

Firma ponúka aj o 60 eur lacnejšiu verziu, ktorá má mierne pomalší procesor a polovičnú kapacitu operačnej pamäti a dátového úložiska. K tabletu si môžete dokúpiť aj špeciálne dotykové pero s rozlíšením 1024 úrovní tlaku a 150 hodinovou výdržou batérie.

+ nadpriemerný hardvér, dizajn, SW nadstavba
- výdrž batérie
Cena: 349 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozri si odborné recenzie naAsus ZenPad S 8.0.

iPad Air 2

V Apple síce nevynašli koncept tabletu, ale ako prví ho dokázali upraviť do použiteľnej formy, akú používame aj dnes. Za šesť rokov na trhu je iPad tým tabletom, ktorý sa konkurencia stále snaží predbehnúť.

Druhá generácia iPad Air je zatiaľ najnovším produktom s veľkosťou pôvodného modelu, v obchode si ale môžete kúpiť aj menšiu verziu a najnovší iPad Pro. iPad Air 2 stále používa osvedčený recept pri konštrukcii – pevný základ z hliníku, pekný dizajn a vynikajúci displej.

Čip si firma navrhuje sama a hoci sa parametrovo konkurencii nevyrovná, tak svojim hrubým výkonom a optimalizáciou so softvérom stále víťazí. Aj preto si na tabletoch od Apple zahráte najviac graficky dokonalých hier a množstvo aplikácií je pre túto platformu exkluzívnych.

Cena za iPad už dlho nie je prehnane vysoká, na trhu je viacero konkurenčných modelov, za ktoré zaplatíte rovnako alebo aj viac. Podľa nášho názoru je iPad Air 2 stále jedným z najlepších tabletov na trhu.

+ dizajn, výkon, konštrukcia
- 16 GB verzia sa rýchlo zaplní
Cena: od 469 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozri si odborné recenzie na iPad Air 2.

Samsung Galaxy Tab S2 9.7

S hmotnosťou len 389 gramov patrí medzi najľahšie tablety na svete. Na porovnanie, jeho 8-palcová verzia je ešete o 100 gramov ľahšia a úplne prvý iPad sa priblížil až k hranici 700 gramov. Konštrukcia pritom v žiadnom smere nezaostáva, tak ako je prekvapivo ľahká je aj odolná.

Galaxy Tab S2 vyzerá veľmi pekne, dizajn sa jednoducho podaril a vôbec neprekáža, že namiesto kovu výrobca použil plasty. V ruke sa vám bude držať veľmi dobre a keďže je veľmi ľahký, neunaví vás ani po dlhšej dobe.

Výkonom za súčasnú špičku výrazne nezaostáva, má vlastný 8-jadrový čip Exynos 5433, 3 gigabajty pamäti, výkonné grafické jadro Mali-T760MP6 a úložný priestor s kapacitou 32 gigabajtov.

Najviac zaujímavý je použitý Super AMOLED displej, pri uhlopriečke 9,7 palca je vybavený rozlíšením 1536 x 2048 bodov a pre Android tablety aj nezvyčajným pomerom strán 4:3. Necelú stovku môžete ušetriť pri menšej verzii s uhlopriečkou 8 palcov.

+ dizajn, hmotnosť, dobrý hardvér
- plastová konštrukcia
Cena: 519 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozri si odborné recenzie na Samsung Galaxy Tab S2 9.7.

 

Najčítanejšie na SME Tech


Inzercia - Tlačové správy


 1. 7 top cyklotrás zo severu na juh
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. 7 top cyklotrás zo severu na juh
 2. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 3. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 4. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 5. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 6. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 7. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 8. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 9. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 10. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 9 785
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 541
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 776
 4. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 405
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 5 970
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 649
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 4 668
 8. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 099
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 402
 10. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 2 324

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Na prvého mája hádzal po súdruhoch vajcia. Trafil a šiel sedieť do Ilavy

Vladimír Červeň sa už odmalička do sveta budovateľských hesiel a komunistického blahobytu obohnaného ostnatým drôtom nehodil.

KOMENTÁRE

Z celého sveta: Ako sa karikaturisti smiali z Donalda Trumpa

Karikatúry Trumpa z celého sveta.

KULTÚRA

Slovenskí džezmeni sú skvelí. Chýba im však originalita

Kritika zaznela na odovzdávaní Cien Esprit za najlepší slovenský džezový album.

Neprehliadnite tiež

Pozrite si najlepšie produkty roka 2016 podľa portálu recenzie.sme.sk

Ocenili sme najlepšie produkty za rok 2016 v dvadsiatich kategóriách od televízorov až po chytré hodinky.

Na Kube sa o šimpanzy nestarajú v ZOO, majú ich doma

Galéria s prírastkami do svetových Zoologických záhrad.

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Deti mali vyššiu šancu prejavovať znaky autizmu, ak fajčila ich babka z matkinej strany.

Fotosyntézu spustili v umelej hmote, čistí vzduch a vyrába čistú energiu

Zariadenie zatiaľ vyskúšali len pri modrom svetelnom spektre.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop