SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Notebook alebo tablet? Vyberáme najlepšie hybridy (tipy a odporúčania)

Vyzerajú ako klasické notebooky, no behom sekundy z nich spravíte dotykom ovládaný tablet.

(Zdroj: HP)

Výrobcovia ich označujú ako zariadenia "dva v jednom", keďže fungujú aj ako notebook alebo tablet. Do tejto kategórie však spadajú dva rozdielne typy zariadení s rôznymi výhodami a obmedzeniami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S klávesnicou alebo bez

Prvým typom je klasický notebook, pri ktorom možno displej otvoriť až v uhle 360 stupňov, čím sa z neho stane tablet. Trochu hrubší a ťažší tablet, aby sme boli presní.

Vhodný je hlavne pre tých, ktorí väčšiu časť dňa strávia prácou v klasických programoch a dotykové ovládanie budú využívať len sporadicky.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobcovia tu nie sú obmedzovaný v konštrukcii, keďže hardvér nemusí byť umiestnený len v časti za displejom. To znamená viac miesta

Pri druhom type zariadení môžete odobrať klávesnicu, čím sa z notebooku jednoducho stane tablet. Hardvér sa preto musí nachádzať v časti za displejom a v klávesnici býva len doplnková batéria či druhý disk.

Zabudnite na lacné Windows tablety

Najlacnejší kúpite už za 90 eur, s dobrou klávesnicou už za 155 eur. Lacné hybridné tablety so systémom Windows vyzerajú veľmi lákavo, no problém sa skrýva v ich hardvérovej výbave.

Procesor Intel Atom je bez výhrad, aj v tých najlacnejších býva jeho 4-jadrová verzia s výkonom dostatočným na bežnú a nenáročnú prácu v kancelárskom balíku či na prezeranie webových stránok.

Zrada sa skrýva v malej operačnej pamäti s kapacitou len jeden gigabajt, s čím má problém aj najnovší Windows 10. Pre dáta je pripravená pomalá flash pamäť s kapacitou 16, v tých lepších prípadoch 32 gigabajtov.

SkryťVypnúť reklamu

Tablet sa rýchlo dostane do problémov práve kvôli nedostatku voľného miesta, 16 gigabajtov stačí ledva na systém a už pri prvej väčšej aktualizácii budete mazať všetky nepotrebné súbory.

Na normálne fungovanie musíte dokúpiť minimálne 32 gigabajtovú kartu, ani po jej kúpe nečakajte výrazné zrýchlenie. Lacná flash pamäť je často pomalšia ako bežný pevný disk, ktorý nájdete aj v tom najlacnejšom notebooku.

Nemali by ste ho nabíjať každú chvíľu

Aj pre zariadenia dva v jednom platí to, čo pre notebooky. Určite by ste nemali podceňovať hardvérovú výbavu, hlavne, ak na ňom chcete robiť aj niečo iné, ako len prezerať jednoduché webové stránky alebo písať čistý text.

Tie najlacnejšie zariadenia sú vybavené základným typom procesorov Intel Atom, od ktorých nečakajte prevratný výkon. Výrazne si nepomôžete ani s novšími Core M procesormi, ktoré pri náročných úlohách rýchlo stratia dych. Náročná práca sa bez plnohodnotných procesorov Core i3 a vyšších stále nezaobíde.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor si dajte na operačnú pamäť, 2 gigabajty sú skutočne minimum, na normálnu prácu by ste mali vyžadovať aspoň 4 gigabajty a určite nič nepokazíte ani jej ďalším dvojnásobkom. Odmenou za investíciu budú rýchlejšie reakcie systému a náročných aplikácií.

Úložný priestor by mal byť veľký a rýchly. Bohužiaľ, taký je len pri najdrahších modeloch a tak sa šetrenie bude vždy niesť v hľadaní najrozumnejšieho kompromisu. Pomalý disk by vás obmedzoval pri práci s väčším objemom dát, pri jeho malej kapacite naň žiadny väčší objem ale nenahráte.

A nakoniec, určite nepodceňujte batériu. Prenosné zariadenia by ste nemali nabíjať každú chvíľu, inak sa stráca ich význam.

Vyžadujte preto výdrž minimálne šesť hodín, pri tých drahších modeloch by ste na jedno nabitie mali bez problémov fungovať jeden celý pracovný deň.

SkryťVypnúť reklamu

Notebook spravíte aj z bežného tabletu

Akýkoľvek tablet môžete premeniť na notebook jednoducho dokúpením obalu s klávesnicou. Spolu ich prepojíte s pomocou technológie Bluetooth, čo so sebou prináša mierne skrátenie výdrže batérie.

Navyše, budete musieť pamätať na nabíjanie ďalšieho zariadenia, aj keď vás tento úkon bude čakať približne len raz do mesiaca. V prípade niektorých klávesníc určených pre iPad od Apple si na cesty budete musieť pribaliť aj správny kábel, keďže namiesto Lightning konektoru majú klasický micro USB.

Kvalita týchto klávesníc je rôzna, pri tých najlacnejších a najmenších určite nečakajte dokonalú ergonómiu používania. V skutočnosti je len veľmi málo klávesníc vhodných aj na celodennú prácu. Ich klávesy sú totiž malé a celková plocha je výrazne menšia ako pri bežnom notebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Na krátke poznámky si s nimi vystačíte, dlhší text alebo zložitejšie úpravy tabuliek sú skôr za trest. Taktiež majte na pamäti, že budete pracovať bez myši, takže niektoré na klikanie náročné webové aplikácie nemusia byť práve príjemné.

Lenovo MiiX 3

Presne takto má vyzerať cenovo dostupný 10-palcový tablet so systémom Windows. V obchodoch ho nájdete za rozumnú cenu 259 eur rovno s klávesnicou, ktorá ho premení na klasický notebook.

My odporúčame zakúpiť si verziu s kapacitou 64 gigabajtov. Od tohto zariadenia nečakajte vysoký výkon a ani bleskové reakcie. Použitý procesor má priority v úspore energie a jeho štyri jadrá zvládnu len bežné, nenáročné používanie. Obmedzením môže byť aj operačná pamäť s kapacitou 2 gigabajty a už spomínaný flash disk s kapacitou 64 gigabajtov.

SkryťVypnúť reklamu

Lenovo MiiX 3 si určite nekupujte ako hlavný pracovný nástroj, my ho odporúčame na domácu zábavu, prípadne ako rodinné zariadenie na prístup k internetu. Pohodlne si na ňom prezriete webové stránky, Facebook, Pinterest, prípadne napíšete dokument alebo spracujete tabuľku, keďže výrobca k nemu dodáva ročnú licenciu kancelárskeho balíka Office 365.

Kvalita spracovania je dobrá, dokonca aj klávesnica má dobré klávesy a použiteľný touchpad nahradí dotykovú obrazovku. Jemné Full HD rozlíšenie sme nečakali, v tejto cenovej kategórii nás príjemne prekvapilo.

+ pekný dizajn, cena, Windows 10
- výkon, len 2 GB pamäť
Cena: od 259 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozrite si odborné recenzie na tablet Lenovo MiiX 3.

Lenovo IdeaPad Yoga 500

Veľmi netradičné zariadenie typu dva v jednom, ktoré zaujme hlavne svojimi rozmermi. So 14-palcovým Full HD displejom ale nie je najväčším v ponuke, Lenovo má totiž aj jeho 15,4-palcovú verziu, pri ktorej je ale režim tabletu dosť nepraktický kvôli rozmerom a väčšej váhe.

SkryťVypnúť reklamu

Firma ho predáva vo viacerých konfiguráciách, líšiacich sa použitým hardvérom a displejom. Za základný model zaplatíte vyše 500 eur, za ten najlepší aj viac ako dvojnásobok. Škoda, že firma lepšie nezapracovala na konštrukcii – notebook ako celok nepôsobí veľmi odolne, za čo môžu použité plasty.

Pri tomto notebooku ale nemôžete odpojiť displej od klávesnice, do režimu tabletu ho dostanete po vyklopení displeja o 360 stupňov.  V základnej výbave si s notebookom veľa zábavy neužijete. Má len dvojjadrový procesor, 4 gigabajty pamäti a 500 gigabajtový SSHD disk. Za príplatok sa môžete dostať k výrazne výkonnejším procesorom, väčšej pamäti a dokonca aj k zaujímavému grafickému čipu od Nvidie. V takej konfigurácii si na notebooku zahráte aj nové, graficky menej náročné hry.

SkryťVypnúť reklamu

+ dobrý výkon, vhodné aj na prácu, rozumná cena
- rozmery a hmotnosť, konštrukcia
Cena: od 540 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozrite si odborné recenzie na notebook Lenovo IdeaPad Yoga 500.

HP Pavilion 13 X360 Touch

Rovnako ako v prípade predchádzajúceho modelu Lenova sa aj HP zmení na tablet po vyklopení displeja o 360 stupňov. Rozdiel je vo veľkosti a váhe, keďže sa displej zmenšil na 13,3 palcov a hmotnosť je len 1,77 kilogramu.

Aj pri tomto modeli máte na výber z viacerých konfigurácií, pričom cena začína na rozumnej hranici 560 eur. Odporúčame si priplatiť približne 140 eur za najnovšiu verziu s moderným procesorom rodiny Skylake od Intelu.

Výbava zahŕňa aj jemné Full HD rozlíšenie a 500 gigabajtový disk s rýchlou cache pre náročnú prácu so súbormi. Zaostáva jedine operačná pamäť s kapacitou 4 gigabajty, ktorú výrobca zdvojnásobil až v drahšej konfigurácii.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sme ale boli objektívni, na bežné používanie sú 4 gigabajty stále dostačujúce. Aj v tomto prípade berte režim tabletu ako doplnkový, keďže sa časť s obrazovkou nedá oddeliť od klávesnice a v rukách tak musíte neustále držať záťaž 1,77 kilogramu.

+ pekný dizajn, živé farby, aj s novými CPU
- stále len doplnková funkcia tabletu
Cena: od 560 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozrite si odborné recenzie na tablet HP Pavilion 13 X360 Touch.

Asus Transformer Book T300 Chi

Jeden z najkrajších hybridných notebookov / tabletov, aký si môžete na slovenskom trhu kúpiť. Nie je ale len pekný, tablet má aj spolu s klávesnicou malú hmotnosť, dokopy len 1,43 kilogramu. Ako jeden z mála je plne použiteľný aj ako tablet – samotný váži 720 gramov a vďaka rozumnej veľkosti displeja 12,5 palca sa dobre drží v rukách.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho Full HD rozlíšenie je veľmi jemné aj pri pohľade zblízka. T300 Chi je skutočne jeden z mála notebookov, ktorý zvládne plnohodnotné porovnanie s klasickými tabletmi.

Je aj veľmi pekný, za čo môže nielen podarený dizajn ale aj kvalitné spracovanie z pevných materiálov. Ani pri ňom ale nečakajte výkon herného notebooku.

Daňou za veľmi malé rozmery (v režime tabletu je hrubý len necelých 8 milimetrov) je priemerný hardvér, využívajúci úsporný procesor Intel Core M 5Y10. Chválime použitý SSD disk, je veľmi rýchly a s kapacitou 256 gigabajtov ponúka dostatok miesta.  

+ špičkový dizajn, konštrukcia, displej
- priemerný výkon, cena
Cena: 899 eur (pozri a porovnaj aktuálne ceny)

TIP: Pozrite si odborné recenzie na hybridný tablet Asus Transformer Book T300 Chi.

SkryťVypnúť reklamu

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zakladatelia spoločnosti SurgLogs

Slovenský startup digitalizuje americké zdravotníctvo.


21 h

Špeciálne rozhovorové vydanie podcastu Zoom s Luciou Ciglar.


a 1 ďalší 23 h
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 4. feb
Ilustračné foto.

V Čile sa už platí za extra člena.


3. feb
SkryťZatvoriť reklamu