a Morris Swadesh. Porovnával iba obmedzené jadrové slovníky jazykov, tvorené slovami zjavne odvodenými zo spoločného vzoru v slovníku prajazyka. Potom podľa frekvencie zmien slovníka stanovoval dobu vzniku dcérskych jazykov (tzv. glottochronológia).
Swadesha však tvrdo kritizovali. Novozélandskí bádatelia Russel Gray a Quentin Atkinson z University of Auckland teraz v časopise Nature uverejnili výsledky nového pátrania po pôvode indoeurópskych jazykov. Poslúžili im počítačové metódy, ktoré sa využívajú v evolučnej biológii pri hľadaní spoločných predkov organizmov na báze podobností ich DNA. Upravili ich tak, aby odstránili nedostatky glottochronológie.
Preskúmali takmer dva a pol tisíca lexikálnych položiek z 87 indoeurópskych jazykov. Záver: Prvotné štiepenie týchto jazykov nastalo pred 7800- 9800 rokmi v tureckej Anatólii (pred 8700 rokmi sa odštiepila chetitčina, asi pri prvotnej migrácii z Anatólie), odkiaľ sa do Európy, Indie a inde šírilo poľnohospodárstvo. Konkurenčná teória, že indoeurópske jazyky priniesli na terajšie teritóriá až pred asi šesťtisíc rokmi stepní jazdci budujúci pahorkové hroby (kurhany), zrejme platí pre neskoršie druhé veľké štiepenie, keď vznikli napríklad italické, baltsko-slovanské a indo-iránske jazyky.