SME

Walkman s otáčacou konštrukciou konkuruje staršiemu bratovi

Séria walkmanov zo Sony Ericssonu, to nie je len model W800i, ale aj W550i určený pre menej náročných. Rozdielov medzi týmito modelmi je však veľmi málo.

Séria walkmanov zo Sony Ericssonu, to nie je len model W800i, ale aj W550i určený pre menej náročných. Rozdielov medzi týmito modelmi je však veľmi málo a aj preto si v tejto recenzii pomôžeme pasážami z predchádzajúcich recenzií k W800i a K750i.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dizajn a klávesnica
Jeden z mála rozdielov medzi modelmi W550i a W800i je vidieť hneď na prvý pohľad. Výrobca využil pri modeli W550i otáčaciu konštrukciu, ktorá konkuruje sliderom alebo véčkam. Otáčacia konštrukcia však spôsobila, že telefón je pomerne hrubý. Ostré hrany sa pekne dopĺňajú s jemnými krivkami. Na vrchnej strane pri zatvorenom stave je anténa v tvare uška. Toto riešenie sa nám vcelku páči a pôsobí rozhodne lepšie ako klasická anténa.
Vďaka konštrukcii zaberá displej na prednej strane viac ako polovicu plochy. Nad ním je slúchadlo a dve tlačidlá, ktoré sa dajú využívať pri hrách. Pod displejom je štvorsmerové tlačidlo s potvrdzovaním v strede. Okolo tohto viacsmerného tlačidla sú typické ovládacie tlačidlá Sony Ericssonu – pravé a ľavé kontextové tlačidlo, tlačidlo „C“ na mazanie a tlačidlo „o úroveň vyššie“. Pod nimi je na jednej strane tlačidlo pre rýchly prístup k internetovému prehliadaču a na druhej strane tlačidlo pre walkman. Na vrchnej strane je okrem uška antény aj tlačidlo na zapnutie/vypnutie. Na pravej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti, infraport a v spodnej časti je spúšť fotoaparátu. Pri nich je umiestnený aj na telefón nezvykle veľký reproduktor s výraznou mriežkou. Reproduktor v pohode ozvučí malú miestnosť.
Tlačidlo Play/pause a posuvník na zamknutie klávesnice sú zase na opačnej strane. Práve posuvník je úplne nový prvok použitý v mobilnom telefóne. Ide o tlačidlo, ktorým môžete okamžite zablokovať všetky tlačidlá – poznáme ho napríklad z klasických walkmanov Sony. V porovnaní s doteraz používanými klávesovými skratkami na blokovanie klávesnice ide o výrazný posun vpred.
Systémový konektor je typicky na spodnej strane a je chránený gumovým krytom. Ten sa nám nezdal veľmi praktický, keďže pri walkmane budú mať používatelia dosť často zapojené slúchadlá a teda ochranný kryt nebudú využívať. Zadnej strane dominuje objektív fotoaparátu s LED diódou na prisvietenie a zrkadielkom. Chýbal nám kryt na objektív aký je pri K750i a W800i.
Po otvorení telefónu sa odkryje alfanumerická klávesnica, ktorá je síce pekne oranžovo podsvietená, no práca s ňou nie je práve najlepšia. Tým, že sú tlačidlá pod úrovňou krytu, sa zle stláčajú klávesy 1, 2, 3 a +, 0, #. A hoci sa na takéto prevedenie klávesnice dá navyknúť, nie je to ono. Všetky ostatné klávesy sú dobre prevedené a dobre sa s nimi pracuje.
Chvíľu trvá kým si používateľ navykne na otáčaciu konštrukciu, no je to podobné ako pri prechode z klasickej konštrukcie na véčko či slider. Telefón sa dá otvoriť v jednej ruke.

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Sony Ericsson montuje do nových telefónov ako napríklad W550i, W800i, K750i rovnaký typ displeja. Ide o aktívny TFT displej s rozlíšením 176 x 220 bodov, ktorý zobrazí 262 tisíc farieb. Má jemný raster a farby zobrazuje verne. Trpí však typickým problémom aktívnych TFT displejov, keď je pod priamym slnečným svetlom zle čitateľný.

Ovládanie
Hoci je ovládanie telefónov Sony Ericsson odlišné od ovládania u iných výrobcov, dá sa na neho rýchlo navyknúť.
Hlavným ovládacím prvkom je štvorsmerové tlačidlo pričom na výber slúži tlačidlo v jeho strede. Na návrat späť v menu slúži tlačidlo „o úroveň späť“. Podržaním tohto tlačidla sa dá vyjsť von z menu z ktorejkoľvek vnorenej úrovne. Ďalším tlačidlom je „C“, ktoré slúži na vymazávanie znakov alebo objektov ako sú správy či hudobné súbory. Ovládanie dopĺňajú dve kontextové tlačidlá, ktorých funkcia je zobrazená na displeji a mení sa podľa aktuálnej potreby. Obvykle sa však ľavým tlačidlom potvrdzuje zvolená položka v menu a pravé slúži na vstup do menu ďalších možností.
V základnej obrazovke slúži štvorsmerové tlačidlo aj na rýchly prístup k vybraným funkciám. Funkcie pre jednotlivé smery okrem dohora sa dajú meniť. Po stlačení ovládacieho tlačidla smerom hore sa otvorí výber ďalších skratiek, ktoré sa dajú taktiež upravovať. Často používané funkcie tak nie je nutné hľadať hlboko v menu, ale sú rýchlo prístupné.

SkryťVypnúť reklamu

Softvér a menu telefónu
Chvalabohu sa už pri nových modeloch z dielne Sony Ericssonu nemusíme obávať pomalých odoziev ako tomu bolo ešte prednedávnom. Písanie správ, pohyb v menu či prehliadanie wapových stránok – to všetko je u W550i rýchle. Prirodzene, ešte je čo vylepšovať, no oproti konkurencii je aj W550i porovnateľným súperom. Rýchlosť je tak pre veľkú väčšinu používateľov akceptovateľná a telefón môžeme odporučiť aj náročným používateľom.
Hlavné menu je veľmi pekne animované a Sony Ericsson je v tomto ohľade kilometre pred konkurenciou. Menu pozostáva z dvanástich ikon, pričom u väčšiny konkurenčných modelov je k dispozícii len deväť. Všetky ikony sú trojrozmerne animované a pri pohybe ovládacím tlačidlom sa nafukujú pričom sa vo vrchnom riadku vypisuje názov položky. V menu sú tieto ikony: PlayNow, Služby internetu, Zábava, Fotoaparát, Správy, Walkman, Súborový manažér, Kontakty, Rádio, Hovory, Organizér a Nastavenia.
Submenu sú textové, ale každú položku dopĺňa malá statická ikona. Každé submenu sa efektne rozbaľuje.
Zaujímavým oživením je možnosť zmeniť témou maticové menu na také, kedy je na obrazovke len jedna veľká ikona naraz. Ide o funkcionalitu modelu W550i, keďže témy, ktoré na ňom zmenili menu neurobili na iných modeloch žiadne zmeny v tomto smere. Ide teda zatiaľ o špecialitku päťsto päťdesiatky.
Ďalšou špecialitkou, ktorá pribudla je rozšírená funkcia tlačidla na zapnutie¬/vypnutie telefónu. Pri krátkom stlačení sa teraz objaví menu s viacerými možnosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Funkcie
Hľadať rozdiely medzi W550i a W800i je takmer ako hľadať ihlu v kope sena. Telefón totiž okrem walkmanu ponúka aj bezdrôtový Bluetooth, infraport, no aj dobre prepracovaný kalendár.

Kontakty
Poprosím veľké fanfáry pre Sony Ericsson. Konečne sa používatelia dočkali celej tisícky kontaktov z adresári. Kontakty sa zobrazujú oddelene v internej pamäti a na SIM karte, vybrať si môžete len jeden zdroj dát. Ak používate viac SIM kariet, resp. viac telefónov, môže byť táto vlastnosť obťažujúca. Podobnú vlastnosť majú všetky telefóny Siemensu od radu 65 vyššie.
Zobrazenie kontaktov je však na vynikajúcej úrovni – sú prehľadne zoradené a pri každom mene vidíte okamžite aj telefónne číslo, takže netreba zbytočne vstupovať do detailného zobrazenia.
Detailné informácie o kontaktoch uložených v internej pamäti telefónu sú zobrazené systémom záložiek. Prepínajú sa horizontálnym pohybom štvorsmerného tlačidla.
Ku každému kontaktu môžete uložiť tieto položky: meno, číslo, e-mail, internetovú adresu, titul, názov spoločnosti, štruktúrovanú adresu, poznámku. Telefónne číslo možno priradiť do skupiny mobil, domov, zamestnanie, fax a iné. Do každej skupiny však možno priradiť len jedno číslo. Ku každému kontaktu tiež možno priradiť obrázok volajúceho, vlastné zvonenie a hlasový povel na vytáčanie.
Telefónny adresár tiež umožňuje priradiť čísla k funkcii rýchleho vytáčania, vytvoriť si vlastnú vizitku, rozdeliť telefónne čísla do skupín a vytvoriť si skupinu špeciálnych čísiel.
Softvér tiež podporuje komfortnú správu kontaktov medzi internou pamäťou a pamäťou SIM karty.
Na záver ešte nedostatky: telefón sa nedokáže vysporiadať s určitým zoskupením znakov obsahujúcich diakritiku – zobrazuje ich ako štvorčeky. Zároveň nemá integrované zoraďovanie abecedy podľa našej normy a tak všetky kontakty začínajúce sa na písmeno s diakritikou zaraďuje úplne na koniec zoznamu.
Správa hovorov je rozdelená v štyroch záložkách: všetky hovory, prijaté hovory, odchádzajúce hovory a neprijaté hovory. V položke všetky hovory sú zhromaždené všetky informácie pohromade, jednotlivé údaje sú rozlíšené ikonou. Za mimoriadne nepríjemný nedostatok považujeme fakt, že Sony Ericsson nedokáže do jedného riadku dostať trinásťmiestne telefónne číslo a ak sa k nemu potrebujete rýchlo dostať, musíte si počkať, kým vám telefón preblikne na posledné, chýbajúce číslo. Telefónne čísla možno uložiť, editovať a poslať na ne SMS, MMS a hlasovú správu.

SkryťVypnúť reklamu

Správy
Okrem krátkych textových SMS správ podporuje telefón aj rozšírené EMS správy, multimediálne MMS a e-mailové správy. Na rýchlejšie písanie poslúži slovník T9 v slovenčine. Nedostatkom, ktorý sa objavuje pri telefónoch Sony Ericsson, je, že editor správ priebežne nezobrazuje počet zostávajúcich znakov. O blížiacom sa konci esemesky sa používateľ dozvie len 20 znakov pred koncom. Prechod do druhej správy ohlási telefón krátkym oznámením a pípnutím. Počet znakov spojených esemesiek taktiež chýba.
S MMS správami sa dobre pracuje vďaka prehľadnému editoru. Maximálna veľkosť jednej správy je 300 kB a telefón si fotky a obrázky automaticky zmenší. Pri prezeraní správy sa zobrazuje ukazovateľ času, takže je vidieť ako dlho bude ešte obrázok zobrazený na displeji.
Prehliadač e-mailov poskytuje slušný komfort – naraz môžete obsluhovať až 10 adries v štandardoch POP3, IMAP a SMTP. Editor zvláda aj prijímanie príloh – bez problémov sme prijali a otvorili súbory TXT a JPG, problémy nebudete mať ani s hudobnými súbormi. Súbory vo formáte, ktorý telefón nepozná môžete prijať a uložiť na pamäťovú kartu. Otvoriť sa, samozrejme, nedajú.
V tele mailu nerobí diakritika žiaden problém, no v TXT súbore už telefón diakritiku nedokáže správne interpretovať.
Nastaviť si môžete sťahovanie hlavičiek i celých správ, po prijatí mailu s prílohou by sa hodilo zjednodušiť ovládanie – prílohu si nedokážete prezrieť jedným kliknutím, musíte vojsť do vnoreného menu. Pri nastavení mailu sme narazili na zaujímavý problém – nefungovalo nám konto, v ktorom sme nastavili textovú adresu mailservera v klasickej forme „mail.domena.sk“. Editor e-mailov sa umúdril až po tom, ako sme adresu nahradili príslušnou IP adresou.
E-maily možno mazať len označením – pri ďalšom pripojení na server sa maily zmažú aj tam. Pre jednotlivé typy správ sa dá nastaviť samostatný ľubovoľný zvuk, ktorý oznámi prijatie novej správy. Pri SMS a MMS možno nastaviť aj doručenku a vyžiadanie odpovede. K dispozícii je pri správach ešte funkcia automatického podpisu, push správy, informácie siete a priamy vstup do hlasovej schránky. Funkciu okamžitých správ typu ICQ alebo MNS s názvom Moji priatelia na Slovensku zatiaľ nevyužijete, chýba podpora zo strany operátorov.
Manažérske funkcie
Aj keď je55 W800i prezentovaný ako walkman, ponúka všetky potrebné manažérske funkcie. Základom je kalendár, ktorý je pekne graficky prepracovaný. Okrem základného mesačného prehľadu sa dá prepnúť do týždenného a denného prehľadu. Aktuálny deň je zvýraznený rámčekom a deň so stretnutiami zase hrubým číslom. Pri dennom prehľade sú jednotlivé stretnutia zoradené podľa seba a zobrazuje sa začiatok, koniec a téma stretnutia.
Prekvapilo nás, že pripomienky nie sú priamo integrované do kalendára a pripomienku na telefonát v mesačnom alebo dennom prehľade v kalendári nie je vidieť.
Samotné písanie poznámok nie je nijak zvláštne. Zaujalo nás však, že poznámka sa dá zobrazovať na základnej pohotovostnej obrazovke. Dôležitá informácia tak ostáva stále na očiach.
Z manažérskych funkcií je ešte k dispozícii kalkulačka, synchronizácia cez GPRS, stopky a záznamník, ktorý zaznamenáva aj hovory. Keďže však nie je etické nahrávať hovor bez vedomia druhej strany, tak sa každých 20 sekúnd ozve pípnutie.
Profily zvonení sú dnes už aj v základných modeloch a tak je prirodzené, že sa objavili aj vo W550i. Vďaka profilom sa dá jednoducho zmeniť správanie telefónu v rôznych situáciách aby nerušil na schôdzke alebo aby ho bolo počuť na hlučnej ulici. Rozdielom oproti starším modelom je zobrazovanie typu profilu na základnej obrazovke. Namiesto troch štvorčekov sa tak zobrazujú dve rozprávajúce sa postavičky alebo autíčko.
K manažérskej triede telefónov Sony Ericsson patrí aj ovládanie hlasom, pričom ovládať sa dá vytáčanie kontaktu a prijatie hovoru hlasom. Na aktiváciu ovládania hlasom možno použiť hlasový povel.

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácie
Telefón má zabudovanú podporu Java aplikácií a medzi predinštalovanými sme našli aplikáciu na zobrazenie svetového času alebo čítanie správ.
Pre bežného používateľa sú však zaujímavejšie editory obrázkov, videa a zvukov – PhotoDJ, VideoDJ a MusicDJ. Ponúkajú však len základné úpravy pričom VideoDJ nájde svoje uplatnenie skôr pri strihaní zábavných klipov na posielanie cez MMS ako pri serióznych úpravách natočeného videa.
Za veľmi užitočnú aplikáciu pre manažérov považujeme diaľkové ovládanie počítača, ktoré komunikuje cez Bluetooth. Ovládať sa dá samotný počítač, multimediálny prehrávač a spustená prezentácia. Táto aplikácia sa objavila už napríklad v modeli T610, pričom nevyžaduje žiadnu špeciálnu inštaláciu. Stačí telefón pripojiť k počítaču s aktualizovaným Windows XP a všetko pracuje korektne. Žiaľ nemali sme možnosť odskúšať túto funkciu s Linuxom.
Program PlayNow, ku ktorému sa dá dostať priamo z hlavného menu, u nás kvôli nezáujmu operátorov naplno nevyužijete. Sony Ericsson však pre slovenských zákazníkov sprístupnil niekoľko zvonení zdarma. Ikona PlayNow ale zbytočne zaberá miesto v hlavnom menu niektorej inej, dôležitejšej, funkcii.
Potešilo nás, že svetelná dióda, ktorá slúži primárne ako blesk fotoaparátu, sa dá využiť aj inak. Dióda sa totiž dá zapnúť aj bez aktivovaného fotoaparátu a navyše je k dispozícii mód, v ktorom dióda automaticky vyblikáva kód SOS v morzeovke. Silná dióda dokáže dokonca nahradiť klasickú baterku.
Vyskúšali sme niekoľko aplikácií ako napríklad Jimm na pripojenie k ICQ alebo Google Local na prezeranie satelitných máp či konvertor jednotiek a všetky pracovali bez problémov. Vďaka prehľadnosti v nastaveniach nevznikol problém ani pri pripájaní programov k internetu.

SkryťVypnúť reklamu

Java hry
Silný grafický 3D procesor v modeloch Sony Ericssonu našiel konečne uplatnenie. Predinštalované hry v modeli W550i už využívajú 3D, ktoré nová java ponúka. Jednou z hier je napríklad Snowboarding 3D alebo červíci Worms forts. Prirodzene, nové hry sa dajú do telefónu bez problémov nahrať.

Súborový manažér
Správca súborov zobrazuje základnú stromovú štruktúru adresárov a súborov, pričom hlavné rozdelenie je nemenné. Na najvyššej úrovni sú adresáre: obrázky, videá, zvuky, témy, webové stránky, hry, aplikácie a iné. Nové priečinky je však možné vytvárať ako podadresáre týchto hlavných. Súbory sa dajú označiť buď naraz všetky alebo po jednom, zoraďovať podľa názvu alebo dátumu vytvorenia a určiť si veľkosť miniatúry. Súborový manažér umožňuje aj presúvanie súborov medzi priečinkami, ich kopírovanie medzi pamäťou telefónu a pamäťovou kartou a premenovanie. Jednotlivé súbory sa dajú poslať niekoľkými spôsobmi – v MMS, ako príloha e-mailu, cez Bluetooth a cez infraport. Multimediálne súbory sa dajú priamo zo súborového menu nastaviť napríklad na pozadie alebo ako vyzváňací tón.

SkryťVypnúť reklamu

Multimédiá
Začneme asi tým najzaujímavejším a tým je multimediálny prehrávač walkman. Prístup k walkmanu je priamo z menu alebo aj pomocou špecializovaného tlačidla vedľa štvorsmerného tlačidla. V základnej obrazovke sa zobrazujú informácie o skladbe z ID3 tagu, vybraný typ ekvalizéru, poradie skladby a celkový počet skladieb v playliste, dĺžka pesničky a grafický ukazovateľ pozície v skladbe. Okrem toho sa zobrazuje ešte či je zapnutý náhodné prehrávanie skladieb a opakovanie.
Do zoznamu skladieb v playliste sa dá dostať jednoducho päťsmerovým tlačidlom hore alebo dole. Tlačidlom „o úroveň vyššie“ sa dostaneme k výberu skladby podľa interpreta alebo si môžeme nechať zobraziť všetky skladby v pamäti. K dispozícii je aj práca s playlistami, pričom okrem tie sa dajú vytvárať, premenovávať a dá sa v nich upravovať zoznam skladieb. Ocenili by sme funkciu na vyhodenie skladieb, ktoré už nie sú v pamäti. Poslednou položkou, okrem prístupu k základnej obrazovke, je zoznam videoklipov.
Ekvalizér pomáha zvýrazniť niektoré časti zvukového spektra tak, aby skladby zneli lepšie. K dispozícii sú prednastavené normal, bass, mega bass, voice a treble boost. Komu by tieto nastavenia nepostačovali, môže si vytvoriť vlastné nastavenie ekvalizéra. Skladby sa dajú zoraďovať podľa interpreta, názvu a dátumu vytvorenia. Na ovládanie walkmanu možno použiť aj bočné tlačidlo PLAY/PAUSE, ktoré je aktívne aj pri nezapojených slúchadlách, pričom vtedy ide zvuk zo vstavaného hlasného reproduktora. Hlasitosť sa dá počas prehrávania ovládať bočnými tlačidlami plus a mínus a to aj keď je prehrávač minimalizovaný.
Po zvukovej stránke sme k walkmanu nemali žiadne výhrady a ocenili sme slúchadlá. Ide síce o takzvané štuple do uší, no príjemne prekvapili reprodukciou zvuku a to najmä basov keď sme mali zvolený ekvalizér mega bass. Veľmi totiž pomáha úplné zastrčenie tohto typu slúchadiel do zvukovodu čím mechanicky eliminujú ruchy okolia. Ich originálneho výrobcu Sony Ericsson neuvádza. Namiesto týchto slúchadiel sa však dajú pripojiť ľubovoľné s 3,5 mm jackom, pričom používateľ neprichádza ani o mikrofón z handsfree, keďže slúchadlá sa pripájajú práve do tela mikrofónu. Zaujímavosťou je, že telefón sa dá zapnúť len do režimu prehrávača a vtedy je rádiová časť úplne vypnutá. Telefón môžete mať v tomto móde pustený aj v lietadle.
FM rádio, ktoré je v prípade walkman telefónu len doplnkovým, je na vysokej úrovni vďaka podpore RDS systému. Okrem zobrazovania názvu stanice tuner sám vyhľadáva nové frekvencie zvoleného rádia. Nerobí to ale na pozadí a tak je počas vyhľadávania novej frekvencie v slúchadlách ticho. Do pamäte je možné uložiť 20 frekvencií, ktorý sa dá priradiť názov. Rádio funguje len pri pripojených slúchadlách, ale dá sa počúvať aj cez hlasný reproduktor.
Skladby vo formáte MP3 sa dajú nastaviť ako aj zvonenia, pričom sme počas testu nenarazili na obmedzenia.
Personalizácia
Typickým prvkom personalizácie telefónu je používanie rôznych tém a zmena pozadia. Jedno aj druhé sa dá stiahnuť zdarma z internetu a navyše existujú voľne šíriteľné programy, v ktorých sa dajú témy vytvárať a upravovať. Fantázii sa medze nekladú. Novinkou v podaní W550i je zmena hlavného menu témou z matice dvanástich ikon na jednu ikonu s pásom ďalších pod ňou. Pohyb v hlavnom menu je vtedy možný len doprava alebo doľava.
Zároveň sa dajú nastaviť rôzne skratky na smery päťsmerového tlačidla, pričom v smere hore sa dostaneme k podmenu skratiek. Tie sa dajú, samozrejme, upravovať podľa ľubovôle. Ako sme si už pri Sony Ericssone zvykli, skratku si možno dať na takmer každú funkciu v telefóne. Okrem ovládacieho tlačidla sa dá meniť správanie aj hudobného tlačidla na boku, ktoré môže ovládať walkman, FM rádio alebo tú multimediálnu aplikáciu, ktorá bola spustená naposledy.
Na displeji sa dá nastaviť len jas a aktivácia úsporného režimu, ktorý kontroluje dĺžku podsvietenia.

SkryťVypnúť reklamu

Dáta
Na prenos dát cez sieť operátora využíva telefón GPRS triedy 10, no pri sťahovaní e-mailov alebo väčších súborov by sa hodilo EDGE. Sony Ericsson však EDGE do európskych telefónov zatiaľ nedáva. Pri vytáčanom spojení sú k dispozícii CSD a HSCSD.
Prehliadač wapu a jednoduchých webových stránok má problémy jedine s diakritikou, no ostatné stránky zobrazí bez problémov. Dátovo náročnejšie stránky alebo videá však neotvorí. Bezproblémovo funguje aj prehrávanie on-line streamovaného videa a to v niektorých prípadoch aj pri vyššej požadovanej rýchlosti keď je video optimalizované napríklad aj pre EDGE.
Pri prenose dát na krátku vzdialenosť poslúži infraport a Bluetooth. Oba možno zapnúť do režimu stáleho príjmu, pričom infraport je šetrnejší k batérii. Pri bežnom používaní telefónu so stále zapnutým Bluetooth vydrží telefón bez problémov celé dva dni, pri vypnutom je to podstatne dlhšie. Aj preto pridal výrobca funkciu šetrenia energie v menu Bluetooth.
Na rýchlejší prenos dát z telefónu do počítača pribaľuje výrobca kábel pre USB 2.0, cez ktorý sa telefón aj dobíja.

SkryťVypnúť reklamu

Pamäť telefónu
Interná pamäť telefónu pojme 256 MB dát. Telefón nemá slot pre rozširujúce pamäťové karty a tak je 256 megabajtov konečná kapacita. Pre menej náročného používateľa je táto kapacita postačujúca, no predsa len je táto kapacita pre plnohodnotný walkman nedostačujúca.

Fotoaparát
Pri fotení je potrebné telefón otočiť na šírku, vtedy sa správa ako bežný digitálny fotoaparát. Dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti zmení funkciu na zoom a tlačidlo vyhradené na spustenie fotoaparátu slúži ako spúšť. V základnom režime fotoaparát vždy zaostruje jemným stlačením spúšte, presne ako bežný digitál. Obrázok sa zaznamená úplným stlačením spúšte po tom, ako hľadáčik zmení farbu na zelenú.
Nastavenia fotoaparátu sú dostatočne bohaté. Fotografovať môžete v štyroch režimoch – Normálny, Panoráma, Rámy, Zhlukové snímanie.
V režime Panoráma treba oceniť funkciu nadväzujúcej časti obrázku, s ktorou vytvoríte celistvejší výsledok. Maximálny počet spojených obrázkov je tri. Funkcia Rámy umožňuje fotografovať veselé obrázky v jednom z 24 predvolených rámčekov. Pod nezvyčajne kostrbatým označením Zhlukové snímanie sa skrýva funkcia rýchleho záznamu štyroch obrázkov za sebou.
Nastaviť sa dajú tri veľkosti fotografie: 1280 x 1024, 640 x 480 a 160 x 120 v dvoch úrovniach kvality záznamu. Nechýbajú obrazové efekty (čiernobiely, negatív, sépia, solarizácia). Nastaviť sa dá aj úroveň bielej v predvolených režimoch (automaticky, denné svetlo, oblačno, žiarivka, žiarovka). V tmavých priestoroch možno zapnúť nočný režim, ktorý zlepší citlivosť pri snímaní obrázkov.
Medzi štandard patrí aj funkcia samospúšte. Priamo do fotografií možno zapisovať čas a dátum, funkcia sa však dá, našťastie, aj vypnúť.
Nastaviť si môžete aj vynulovanie počítadla pri označovaní fotografií a vybrať sa dá aj miesto ich uloženia.
Celkovo hodnotíme kvalitu fotoaparátu ako výbornú, nie je to síce dvojmegapixel z K750i, no na potreby walkmanu stačí. Telefón dokáže nakrúcať aj video v rozlíšení 176 × 144 bodov. Kvalita záznamu je priemerná až podpriemerná.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria
V základnej výbave mobilu je Li-Pol batéria s kapacitou 900 mAh. Podobne ako u K750i je výdrž batérie 3-4 dni, pričom pri stále zapnutom Bluetooth, telefonovaní, esemeskovaní a počúvaní MP3 sme nabíjali každý druhý deň. Výdrž však závisí od mnohých ďalších faktorov ako je úroveň signálu či dĺžka dátových prenosov alebo čas prehrávania hudobných súborov.

Celkové hodnotenie
Telefón Sony Ericsson W550i je mierne odľahčenou verziou W800i v inom obale. Veľkosťou pamäte je určený pre ľudí, ktorí cestujú na krátke vzdialenosti, a pre mobilných hráčov. Na otáčaciu konštrukciu si treba chvíľu zvykať, no potom si to už používateľ ani neuvedomuje. Najmä keď sa dá veľa funkcií ovládať bez využitia alfanumerickej časti klávesnice. Pri rozhodovaní sa medzi walkmanmi Sony Ericsson záleží do veľkej miery na náročnosti používateľa na kapacitu. Ten, komu postačí 256 MB a vyhovuje mu otáčacia konštrukcia, nemá dilemu. Pre náročnejších je tu potom W800i.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  2. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  3. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  4. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  8. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 832
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 233
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 550
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 121
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 999
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 849
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 358
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 284
SkryťZatvoriť reklamu