SME

Hľadám majiteľa. Zn. Som pekná a vždy pripravená...

MOBIL.SME.SK vám v slovenskej premiére prináša prvé podrobné informácie o nástupcovi populárnej manažérskej Nokie 6230i s označením 6233.


Telefón sme mali možnosť krátko vyskúšať a zároveň vám prinášame množstvo pôvodných fotografií.

Dizajn a klávesnica
Nokia 6233 vyzerá v skutočnosti ešte lepšie ako na fotografiách. K dispozícii sme mali čiernu vzorku, ktorej kryt tvorí kombinácia lesklého čierneho plastu s kovovým rámom v pochrómovanej striebornej úprave.
Telefón vyzerá na prvý pohľad výborne – z Nokie 6230i prevzal základný tvar klávesnice, no celkovo je novinka riešená úplne inak.
Nokia 6233 je určená pre siete tretej generácie a je jednoznačne najmenší 3G telefón, aký sme tento rok držali v ruke. Je dokonca o čosi menšia ako predchodca, 6230i, no na váhe jej pribudlo až 11 gramov. Telefón má oblý tvar, ktorý dopĺňajú ostré línie displeja a klávesnice. Napriek tomu, že patrí k menším, výborne sa drží v ruke, dokonca lepšie ako Nokia 6230i.
Kovový rám telefónu mierne vyčnieva nad povrch a lepšie tak chráni nezabezpečenú klávesnicu pred náhodným stlačením.
Na prednej strane sú dominantné dva prvky: kvalitný displej a päťsmerové tlačidlo. Nad displejom je charakteristická štrbina reproduktoru s logom výrobcu. Displej nie je vôbec veľký – fyzicky je dokonca menší ako napríklad v staršom manažérskom mobile Siemens S65. Menšie rozmery displeja sú však v tomto prípade výhodou – vďaka vysokému rozlíšeniu má totiž mimoriadne jemnú kresbu.
Nokia sa v novom manažérskom modeli pokúša o zmenu – päťsmerové tlačidlo má úplne nový tvar. Na jednej z prvých funkčných hardvérových vzoriek telefónu je veľmi tuhé, no vo finálnej vzorke to Nokia určite zmení (podobnú skúsenosť máme s väčšinou testovaných predpredajných vzoriek).
Okolo päťsmerového tlačidla sú štyri funkčné tlačidlá – dve na ovládanie menu a klasické zelené s červeným.
Klávesnicu tvorí jeden blok. Klávesy sú horizontálne rozdelené kovovou pochrómovanou lištou, ktorá mierne vystupuje nad povrch. Vertikálne delí klávesy len úzka štrbina. Klávesnica je umiestnená až takmer na spodnej hrane telefónu.
V testovanej vzorke bola klávesnica opäť trochu tuhá, preto ju hodnotiť nebudeme. Prvé dojmy sú však zmiešané – mierne vystúpené lišty v riadkoch nám trochu prekážali pri rýchlom pohybe prstov počas písania esemesky.
Na pravom boku telefónu sme našli vo vrchnej časti dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. Pod ním je infraport a netradične v spodnej časti je umiestnené tlačidlo spúšte fotoaparátu. Súvisí to s tým, že 2-megapixelový fotoaparát bude možné ovládať v horizontálnom režime, podobne ako v telefónoch Sony Ericsson.
Na ľavej strane je jedno funkčné tlačidlo vo vrchnej časti a slot na pamäťovú kartu v spodnej. Na oboch stranách telefónu sú vo vrchnej polovici umiestnené ešte stereoreproduktory ukryté pod masívnou mriežkou.
Zadnú časť tvorí kryt z akoby pogumovaného matného plastu. Rozdeľuje ho len pás z lesklého plastu, v ktorom je umiestnený objektív fotoaparátu so zrkadielkom. Pás je možné z krytu vybrať, preto ho bude možné s najväčšou pravdepodobnosťou vymieňať za personalizovaný. Telefón prekvapujúco nemá LED diódu.
Zaujímavé je aj to, že ako 3G telefón nemá Nokia 6233 dva fotoaparáty na uskutočnenie videohovorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Displej
V telefóne je diplej s rozlíšením QVGA 240 x 320 bodov, ktorý zobrazuje 262144 farieb. Má mimoriadne jemný raster s výbornou kresbou a spolu so sýtym zobrazením farieb vytvára dokonalý dojem. Subjektívne sme však mali pocit, že v testovanom kuse mal nastavený nízky jas a v menu sme nenašli položku menu, ktorou by sa dal jas upraviť.

Ovládanie
Ťažko povedať, či je nové päťsmerové tlačidlo krokom vpred. Rámček kolo potvrdzovacieho tlačidla je zatiaľ veľmi tuhý a nadôvažok je v tesnej blízkosti funkčných tlačidiel. To nie je príliš dobrá kombinácia. No do uvedenia finálnej verzie je ešte veľmi ďaleko a Nokia je známa tým, že do poslednej chvíle zlepšuje ergonómiu ovládacích prvkov vo svojich telefónoch.

Menu a ovládací softvér
Nokia 6233 má integrované používateľské prostredie Series 40 tretej generácie a vďaka novému displeju prešlo ďalším pozitívnym vývojom.
Na úvodnej obrazovke možno spustiť aktívny mód standby – je dosť podobný aktívnej obrazovke v operačnom systéme Windows Mobile. Vo vrchnej časti sa zobrazujú ikony najčastejšie používaných aplikácií a funkcií telefónu a pod nimi sú informačné výpisy z pripomienkovača, kalendára a pod.
Okrem toho pribudol jeden zásadný ovládací prvok – aktívny mód standby možno nahradiť štyrmi ikonami na úvodnej obrazovke, ktoré sú priradené k štvorsmerovému ovládaciemu tlačidlu. Tento nápad si Nokia vypožičala od Motoroly ktorá štyri ikony používa od uvedenia prvého véčka s farebným displejom T720i.
Hlavné menu telefónu má štandardnú matricu s dvanástimi ikonkami.
Grafické prostredie tretej generácie Series 40 je plné farieb, tieňov a animácií a pôsobí veľmi príjemným dojmom. Ikony menu sú animované a vďaka ich výraznému pohybu sa v menu dobre orientuje.
Submenu druhej úrovne je zoradené v riadkoch pod sebou a každý riadok charakterizuje samostatná ikona. Menu je až do poslednej úrovne animované.

SkryťVypnúť reklamu

Funkcie
V telefóne bola predinštalovaná len základná kostra systému, preto sme nemohli podrobnejšie zhodnotiť výbavu.
Nokia sľubuje úplne nový a prepracovaný e-mailový klient v Jave so zabudovaným filtrom na nevyžiadanú poštu. V ďalšej výbave bude kalendár, pripomienkovač, poznámky hlasový záznamník, prekladač, svetový čas, konvertor veličín, Push to Talk a hlasové ovládanie i vytáčanie. Budík ponúka len jeden čas zvonenia, nastaviť možno aspoň dni, kedy zazvoní a kedy nie spolu s tónom zvonenia a funkciou snooze.
Výrobca sľubuje kvalitné 3D hry Nokia World Cup, 3D Street Racer a 3D Snake. Ďalšie si bude možné stiahnuť vďaka podpore Java MIDP 2.0.
V telefóne nebude chýbať aj FM rádio a multimediálny prehrávač s podporou formátov 3GPP, H.263 video, MPEG-4, AMR, 3GPP streaming, MP3, MP4, eAAC+, AAC a MIDI. Hudobný prehrávač bude mať aj vlastný ekvalizér s piatimi predvolenými a dvomi vlastnými režimami prehrávania.
Ako zvonenie budete môcť použiť video, alebo hudbu vo formáte MP3, eACC+ a 64-bit polyphonic.
S 2-megapixelovým fotoaparátom je možné fotografovať len s telefónom otočeným v horizontálnom režime. Pri fotení môžete využiť 8-násobný zoom, night mód, nastavenia kvality a kontrastu.

SkryťVypnúť reklamu

Interná pamäť telefónu má kapacitu príjemných 70 MB, pričom ju bude možné doplniť pamäťovou kartou microSD s kapacitou až 2 GB. Slot na kartu sa nachádza na ľavom boku telefónu a dokonale sa maskuje ako tlačidlo.

Telefón bude možné prepojiť s inými zariadeniami či s internetom rôznymi spôsobmi – na výber je spojenie cez Bluetooth, infraport, USB kábel, ale aj cez EDGE a GPRS triedy 10, HSCSD a, samozrejme, širokopásmové spojenie v sieťach UMTS.

Batéria telefónu vydrží 4 hodiny hovoru v GSM sieťach a približne 3 hodiny v sieťach WCDMA a približne 2 týždne v pohotovostnom režime.
Nokia v telefóne používa úplne nový typ batérie s polovičnou veľkosťou – BP-6M. Ide o Li-polymérovú batériu s neznámou kapacitou.

Celkové dojmy
Prvé dojmy z Nokie 6233 sú výborné. Telefón výborne sadne do ruky, používateľské prostredie Series 40 zatiaľ drží krok s konkurenciou a výbava telefónu by mala byť uspokojivá. Okrem elegantného dizajnu nás zaujal konečne kvalitný displej patriaci medzi špičku na trhu, ale aj veľkorysá interná pamäť.
Na to, že ide o 3G telefón má Nokia 6233 rozmery zodpovedajúce bežnému GSM telefónu a v čase uvedenia bude skutočne veľkým konkurentom napríklad pre Sony Ericsson K750i alebo novší Siemens S75. Zaujímavé je aj to, že Nokii sa podarilo telefón dokonale vyvážiť – tých 11 gramov navyše totiž v ruke takmer nie je cítiť.
Nokia telefón plánuje uviesť na trh na jar 2006 – ak sa zladí s Orange a T-Mobile, ktorí v tom čase spustia prevádzku 3G siete na Slovensku, bude nepochybne jedným z prvých dotovaných 3G bestsellerov na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 860
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 696
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 595
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 318
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 899
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 805
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 711
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 642
SkryťZatvoriť reklamu