Len na MOBIL.SME.SK si už dnes môžete prečítať podrobné informácie o novom manažérskom Siemense S75. Telefón sa ešte stále pripravuje na uvedenie na trh a netestovali sme vzorku s finálnou verziou operačného systému, preto vám prinášame len prvé dojmy. No naše informácie sú už veľmi blízko tomu, čo nájdeme už o mesiac na trhu.
Nový Siemens S75 prináša niekoľko významných zmien, aj v porovnaní s ostatnými modelmi radu 75. Má nový dizajn s päťsmerovým tlačidlom, ktoré nahradilo joystick v predchádzajúcom modeli S65. Tá hlavná zmena sa však ukrýva vnútri – Siemens S75 beží na novom operačnom systéme, ktorý v sebe ukrýva niekoľko zaujímavých prekvapení.
Pri prvom zoznámení nás Siemens S75 prekvapil príjemne, no zároveň aj nepríjemne. Viac sa dočítate postupne v nasledujúcom hodnotení. Keďže už viac ako rok aktívne používame model S65, porovnanie bude veľmi podrobné.
Dizajn a klávesnica
Nový model S75 na predchodcu nenadväzuje v žiadnych dizajnových prvkoch, ak nerátame podobnú mriežku reproduktora. Ide o úplne nový koncept telefónu, ktorý možno vďaka päťsmerovému tlačidlu s masívnym chrómovaným rámčekom prirovnať skôr k telefónu SK65 (recenziu SK65 si môžete prečítať tu http://mobil.sme.sk/clanok.asp?cl=1765282).
Siemens si tento rok vybral koncept oddelených úsporne riešených tlačidiel, ktoré sú zamerané skôr na funkčnosť ako na oslňujúci dizajn.
Kryt telefónu tvorí tmavý leštený plast, ktorý je opäť bližšie k modelu SK65 ako k S65. Elegantná kombinácia čiernej so striebornými doplnkami ostala zachovaná a telefón si naďalej drží status dizajnovo príťažlivého a podareného mobilu. Zatiaľ čo model S65 mal kryt, ktorý sa na prednej strane vďaka striebornej lište opticky „zužoval“ smerom ku klávesnici, S75 má na úrovni spodnej hrany vybranú hranu a telefón sa tak v strede skutočne zužuje. Tento prvok má aj ergonomický význam, telefón sa lepšie drží, keď sa ovláda jednou rukou.
Celkovo sa S75 mierne zmenšil – má 103 x 47 x 18,5 mm a váži 99 gramov (rozmery S65 a S75 si môžete porovnať tu - http://mobil.sme.sk/porovn.asp?id=290&id=471&id=).
Na prednej strane je veľmi výrazná mriežka reproduktoru, ktorý je umiestnený nad displejom. Samotný displej je rovnaký ako v iných modeloch radu 75, zdobí ho elegantný pochrómovaný rámček. Ústredným prvkom klávesovej časti je masívne päťsmerové tlačidlo, ktoré len mierne vytŕča nad povrch krytu. Pod displejom sú dve funkčné tlačidlá a pod nimi štyri ďalšie funkčné tlačidlá umiestnené po dvojiciach po krajoch päťsmerového tlačidla. Klasické zelené a červené tlačidlo dopĺňa špeciálne tlačidlo určené na rýchly prístup k prehrávaču MP3 skladieb a tlačidlo na spustenie internetového prehliadača.
Klávesnica je tvarovaná do mierneho poloblúka v tvare úsmevu, pričom jednotlivé klávesy sú citeľne vystúpené nad povrch a oddelené sú širokými škárami. Rozdiel pri porovnaní s klávesnicou S65 v jednom bloku je citeľný.
Na pravej strane je zapustené dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. Siemens sa rozhodol zmeniť doposiaľ zaužívané pravidlo a tieto tlačidlá presunul z ľavého boku na pravý – tu sa oveľa ľahšie ovládajú, hlavne ak počúvate MP3 prehrávač a potrebujete rýchlo skorigovať jeho hlasitosť na externom reproduktore. Výborný nápad!
Na ľavom boku sú zas presunuté tlačidlá na spustenie fotoaparátu a funkcie Push To Talk. Pod nimi je úplne naspodu infraport.
Navrchu je len otvor na uchytenie telefónu v držiaku autosady a dole nájdete štandardný konektor na pripojenie nabíjačky a príslušenstva, ktorý je kompatibilný so všetkými modelmi od radu 55 (okrem ST55 a ST60).
Aj zadná časť telefónu je úplne inak riešená ako v modeli S65 – rovnako nešťastne je len zapustená šošovka fotoaparátu. Tento nápad je zlý a kritiku si zaslúžil už pri hodnotení modelu S65 – vo výrazne zapustenom otvore sa chytá prach a špina a fotoaparát sa veľmi zle čistí. Na fotografovanie momentiek môžete s týmto telefónom pri aktívnom používaní zabudnúť. Na ilustráciu uverejňujeme fotografiu šošovky fotoaparátu často používaného modelu S65.
Nad objektívom fotoaparátu pribudla LED dióda slúžiaca ako blesk a pod ním vyleštená plôška, ktorá imituje zrkadielko pri autoportrétoch.
V modeli S65 sa kryt batérie posúva smerom k sebe, v S75 sa zdvíha smerom hore nezvyčajne tvarovaný koniec krytu. Vytvarovaná plocha vyvažuje telefón, ktorý je položený na zadnom kryte, keďže LED dióda, šošovka fotoaparátu a zrkadielko je mierne vypustené smerom von z povrchu krytu.
Za vážny nedostatok považujeme fakt, že nový S75 nie je kompatibilný s príslušenstvom prechodcu modelu S65. Telefón napríklad nesedí do držiaka v autosade a od výrobcu je neférové, aby si musel používateľ každých 15 mesiacov nechať rozvŕtať auto a investovať peniaze do úplne zbytočného nového príslušenstva, keď už raz zaplatil takmer 10.000 Sk za autosadu.
Pri prechode z modelu S65 vás určite zaskočí zmena klávesnice. Prvý dojem je rozpačitý, predsa len, zmena z uceleného bloku klávesnice na oddelené výrazne vystúpené klávesy je citeľná. Po prvotnom návyku však novú klávesnicu netreba kritizovať – je dostatočne tuhá a presná. Kritiku si naopak zaslúži skupina funkčných kláves – sú veľmi malé a treba sa na ich obsluhu zbytočne sústrediť.
Klávesnica je rovnomerne podsvietená ľadovobielym svetlom.
Displej
Na displeji S75 už niet čo popísať – je rovnaký ako v modeloch M75 či CX75. Patrí do novej generácie displejov Siemensu s rozlíšením 132 x 176 bodov, ktoré zobrazia 262000 farieb. Displej je fyzicky menší ako v prípade modelového radu 65. Šesťdesiatpätky majú fyzický rozmer displeja 3,1 x 4,1 cm, no sedemdesiatpäťky sa zmenšili na 2,8 x 3,8 cm. Siemens tým síce dosiahol zjemnenie pomerne veľkého rastra, no v dobe, keď ostatní výrobcovia displeje zväčšujú je tento krok zvláštny.
Aktívny TFT displej je dobre viditeľný nielen v tme, ale aj na dennom svetle. Napriek tomu, že displej patrí len k priemeru, na bežnú prácu bohate postačuje. Na konkurečné riešenia však už ani trochu nestačí, hlavne ak sa pri manažérskych telefónoch stáva štandardnom rozlíšenie QVGA 240 x 320 bodov.
Ovládanie
Ovládanie bude asi kameňom úrazu. Kto si zvykol na tuhý joystick S65, s päťsmerovým tlačidlom v S75 si asi hneď neporozumie. Nový majiteľ tohto telefónu však bude spokojný – okraj päťsmerového tlačidla je tuhý, stredové potvrdzovacie tlačidlo zas primerane mäkké a ako celok dokáže presne interpretovať stlačenia prstom. Vzhľadom k úplnej zmene ovládania telefónu v súvislosti s novým softvérom možno dokonca päťsmerové tlačidlo označiť ako lepšie riešenie ako joystick, ktorý je predsa len menej presný.
Novú funkciu sme objavili na červenom tlačidle určenom na ukončenie hovoru. Po jeho krátkom stlačení sa objaví menu s nasledujúcimi položkami:
- vypnúť telefón
- tlačidlá blokované
- tóny zvonenia vypnúť
- telefón a upozornenia vypnúť (t.j. nespustí sa napríklad budík a pripomienkovač, i keď je telefón vypnutý)
Menu a ovládací softvér telefónu
Na prvý pohľad sa v novom S75 nič nezmenilo – ikony menu sú síce menej zubaté, no graficky nenápadité ako v modeli S65. Pri lepšom pohľade však zistíte, že S75 je postavený na úplne novej platforme. Naše prvé dojmy sú vynikajúce. Rovnako ako model S65 aj nový S75 si získa všetkých tých používateľov, ktorí si viac ako dokonalú grafiku cenia stabilitu a rýchlosť operačného systému. V prípade S75 toto všetko dopĺňa ešte vyšperkované menu, ktoré ovládanie telefónu uľahčuje a hlavne ešte zrýchľuje. Hlavné menu má o 3 ikony viac, dohromady ich je dvanásť: kontakty, zoznamy volaní, internet, organizér, správy, fotoaparát, hry, mediaplayer, budík, extra, vlastné súbory, nastavenia.
Veľmi výraznou zmenou je horizontálny pohyb v menu a s tým súvisiace záložky, v ktorých možno veľmi komfortne prepínať. Submenu je rovnako ako v S65 textové, no v niektorých položkách pribudli horizontálne záložky, ktoré vždy v pravý čas ponúknu na výber.
Podstatne sa tak zlepšil prístup ku kontaktom, prepínanie SMS a e-mailov, či browsovanie s mediaplayeri. Zaujímavé je, že Siemens nešiel cestou konkurencie a horizontálne záložky sú v menu skutočne len na vybraných pozíciách a prístup k mnohým funkciám zabezpečuje po starom textové submenu, v ktorom sa vertikálne listuje.
Zaujímavé je tiež, že akcia „Voľby“ je v modeli S75 priradená k opačnému – pravému – kontextovému tlačidlu.
![]() |
![]() |
![]() |
Funkcie
Funkčná výbava telefónu sa od predchádzajúceho modelu S65 riadne odlišuje. Pribudli nové funkcie, z ktorých mnohé bežný používateľ ani nevyužije.
Kontakty
Siemens konečne v modeli S75 odstránil nezmyselné delenie kontaktov podľa umiestnenia a nová verzia softvéru pracuje rovnocenne s kontaktmi na SIM karte, i v pamäti telefónu. Odlíšené sú od seba ikonkou. Pribudla horizontálne umiestnená lišta, v ktorej päť položiek.
Všetky kontakty – tu sú prakticky sústredené všetky kontakty v pamäti i na SIM karte
Skupiny – prehľadne zoradené skupiny kontaktov, ak kontakt nie je v skupine, je zaradený do položky „bez skupiny“. Pri každej skupine sa zobrazuje počet zaradených kontaktov
Online status – informácie o používateľoch, ktorí sú online – túto funkciu slovenskí operátori nepodporujú
SIM – všetky záznamy na SIM karte
Filter – tu si môžete vyfiltrovať kontakty podľa nasledujúcich kritérií: najpoužívanejšie čísla, URL, narodeniny, obraz, tón zvonenia, e-mail, pamäť telefónu. Táto funkcia príjemne prekvapila.
V telefóne je viacpoložkový zoznam s 20 pozíciami a jeho kapacita je 1000 miest.
Zoznam podporuje až 9 skupín volajúcich, ku kontaktom si môžete priradiť obrázok volajúceho, tón zvonenia, tón prichádzajúcej správy, ale aj záznamy k funkcii, ktorá sleduje vašich známych online (na Slovensku nefunguje). Priamo v kontaktoch funguje aj vyhľadávanie podľa akéhokoľvek reťazca slov použitého v ktorejkoľvek z 20 položiek kontaktu. Výborná vec, ak si neviete spomenúť na meno a v pamäti máte 800 položiek :)
Nové funkcie pribudli v možnostiach nastavenia – nastaviť možno poradie zobrazovaných položiek, kritériá zobrazovania, lištu záznamov a iné parametre. Telefónny zoznam toho ponúkne skutočne veľa.
Správa hovorov je rovnaká ako v S65. V podrobnom výpise nájdete telefónne číslo alebo meno z adresára, dátum a čas hovoru i jeho dĺžku. Číslo v zázname sa dá vytočiť, uložiť do telefónneho zoznamu, zmazať a čo je najdôležitejšie, jedným kliknutím naň môžete odoslať esemesku alebo ememesku.
Správy
Položka správy je takmer rovnaká ako v predchodcovi – pribudli nové funcie, ako napríklad WAP Push.
Telefón podporuje SMS, EMS, MMS i e-mail.
Spojené SMS podporujú maximálne 760 znakov, pri písaní sa priamo na dispeji odpočítavajú. Pamäť na prijaté SMS má kapacitu 100 správ, ďalšie však možno presúvať do archívu využívajúceho dynamickú pamäť telefónu s kapacitou 20 MB. Nechýba ani slovník T9 i funkcia lupa.
MMS editor je iný ako v modeli S65, no pracuje sa s ním rovnako jednoducho.
Aj e-mailový klient je rovnako ako MMS editor iný, najprv sa v ňom píše text a až potom sa pridáva adresa či príloha. E-mailový editor podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP.
Podrobnejšie testovanie MMS a e-mailového editora vám prinesieme v recenzii finálnej vzorky telefónu.
Manažérske funkcie
Manažérske funkcie sú rovnaké ako v modeli S65 – nájdete ich integrované v zložke Organizér. V telefóne je kalendár, pripomienkovač, poznámky, úlohy, diktafón, časové pásma a synchronizácia na diaľku.
Prekvapujúco chýba celkom podarená funkcia „Zmeškané udalosti“, ktorá informovala o všetkých zmeškaných termínoch.
Kalendár neprešiel žiadnymi zmenami – dá sa v ňom nastaviť zobrazenie po dňoch, alebo týždňoch, do pamäte sa zmestí viac ako 500 poznámok. V kalendári môžete uložiť 6 rôznych druhov udalostí. Nastaviť sa dá aj to, akou hodinou sa začína váš pracovný deň, ktorým dňom chcete začať pracovný týždeň, ktoré dni chcete označiť ako „víkendové“, alebo či vás má kalendár upozorniť na sviatok vašich blízkych.
Pripomienkovač využíva rovnaký spôsob pridávania udalostí ako kalendár.
V úlohách sa dá okrem dátumu a informácií uložiť aj priorita a aktuálny stav plnenia.
Poznámky majú viac možností využitia, suplujú napríklad funkciu elektronickej peňaženky – záznam si môžete diskrétne ochrániť heslom.
Aj v modeli S75 je kapacita diktafónu obmedzená len veľkosťou dostupnej pamäte, náš telefón ukazoval viac ako 70 minút voľnej kapacity. Časové pásma sú rovnaké ako v modeli S65.
Doplnky
Budík tvorí samostatná aplikácia s odkazom priamo z hlavného menu. Programátori ho prerobili a nová verzia nám vyhovovala podstatne menej ako stará. Má novú, gýčovú grafiku a nastavuje sa príliš komplikovane. Napriek zmene sa dá stále nastaviť len jeden čas zvonenia, môžete si vybrať čas a dni, kedy zazvoní. Bohužiaľ, nastaviť sa dá iba jeden čas zvonenia.
Novinkou je pohodlné nastavenie hudby, ktorá nahradí doterajší hnusný zvuk budíka v modeli S65.
Niektoré ďalšie doplnky poznáme z modelu S65: záznamník zvuku na zvonenie, kalkulačka, prevodník veličín, stopky. Pribudli aj nové: prepočet dátumu (napr. počet dní, týždňov, mesiacov a rokov od dátumu po dátum), aplikácia na kontrolu online stavu vašich známych (na Slovensku nefunguje), položka „moje menu“ so skratkami k funkciám a aplikáciám a nová položka „Moje aplikácie“. Ponuka predinštalovaných aplikácií je bohatá:
Blog2Go – aplikácia pre blogerov
DocViewer – aplikácia na otváranie dokumentov Microsoft Office
Download Assistent – aplikácia na asistované sťahovanie aplikácií do telefónu
MobileZip – aplikácia na otváranie spakovaných dokumentov v ZIP
PDFViewer – aplikácia na otváranie dokumentov PDF
Photoeditor – program na úpravu fotografií
Do telefónu sme skopírovali niekoľko súborov:
- jednoduchý HTML dokument
- TXT dokument s textom obsahujúcim diakritiku
- PDF dokument
- DOC súbor s krátkym textom s štýlovaním
- XLS súbor s tabuľkou
- ZIP súbor so zabaleným DOC súborom
Ani jeden z dokumentov nebol väčší ako 40 kB.
V súborovom manažéri telefón okamžite rozpoznal súbory HMTL a TXT. HTML súbor sa otvoril v internetovom prehliadači, no jeho zobrazenie sa nedalo nijako optimalizovať. Odporúčame radšej inštalovať Operu pre telefóny Siemens.
TXT súbor sme takisto otvorili, no nainštalovaný editor nezvláda diakritiku, ktorú nahradil v texte otáznikmi. S najväčšou pravdepodobnosťou bude mať problémy s diakritikou aj e-mailový klient (rovnako ako v S65).
Ostatné dokumenty bolo potrebné otvoriť priamo v editoroch. DocViewer si okamžite našiel súbory DOC a XLS, rozpoznal ich a otvoril. Dokument pre Word bol čitateľný, editor zvláda aj diakritiku, no neporadil si s kurzívou. Súbor pre Excel bol takisto korektne otvorený, no výsledok testu dopadol podľa očakávania: na malom displeji nebolo možné dokument otvoriť v rozumnej podobe. Na núdzové prehliadanie sa však hodí.
Aplikácia MobileZip nás milo prekvapila – dokáže súbory nielen rozpakovať, ale aj spakovať v rozumnom čase. Priamo v adresári so súbormi si vytvorí vlastné podadresáre pre spakované a rozpakované súbory.
PDFViewer rozpoznal dokument.
Keďže sme sa zoznamovali s testovacou vzorkou, nebudeme tieto aplikácie ďalej hodnotiť, počkáme si na ich finálnu verziu.
MP3 prehrávač
MP3 prehrávač je súčasťou aplikácie Mediaplayer, ktorá okrem hudby zobrazuje aj obrázky a video.
Prepínanie medzi médiami je vyriešené horizontálnou lištou. Hudobný prehrávač je, bohužiaľ, otrokom grafického riešenia menu telefónu a pri porovnaní s iTunes v Motorole ROKR E1 alebo riešením Sony Ericsson W800i vychádza jednoznačne najhoršie. Aj keď sa nedá zoradeniu hudobného obsahu uprieť logika, graficky je prístup a zoradenie skladieb veľmi chaotické a na prvý pohľad nezrozumiteľné. Používateľa skutočne zachráni len logika zoradenia, na ktorú sa dá časom zvyknúť.
Hudobné súbory sú zoradené buď všetky, podľa umelca, podľa albumu alebo podľa žánru. Pri všetkých záznamoch sa miešajú zvonenia s MP3 skladbami. Pri prehrávaní možno nastaviť režim – buď jednu nahrávku, opakovanú nahrávku, všetko, opakovať všetko, náhodné prehrávanie alebo prehratie krátkych ukážok skladieb. Skladbu možno rovno priradiť vybranému kontaktu ako zvonenie, ale dá sa nastaviť aj v ďalších režimoch tónov: pre hovory, pre správy, pre budík a organizér. Pri prehrávaní sa dá nastaviť buď zobrazenie skladieb, alebo animácia – pulzujúce čiary. Na rozdiel od starších modelov umožňuje nový MP3 player prehrávanie hudby na pozadí. Zo skladieb, samozrejme, možno jednoducho vytvárať playlisty.
Opäť skončíme pri krátkom predstavení – podrobnejšie prehrávač preberieme pri teste finálnej verzie.
Súborový manažér
Súborový manažér v telefóne patrí medzi ďalšie nepríjemné prekvapenia. Po tom, ako celý rad 65 a časť telefónov radu 75 pracuje s dátami v telefóne ľubovoľne (možno ich presúvať, kopírovať, vytvárať adresáre, atď.), v Siemens S75 nájdete primitívny súborový manažér. Ten je na úrovni kritizovaných konkurenčných značiek, ktorým sme práve šikovný súborový manažér telefónov Siemens dávali za vzor.
V novom súborovom manažéri nájdete len zvuky, obrázky, videá, témy, telefónni piloti, hry, konverzácia, aplikácie a rôzne.
Tento krok sa dá vysvetliť jednoducho: mobilným operátorom sa nepáčila sloboda, ktorú Siemens daroval používateľom svojich telefónov a na základe ich protestov výrobca súborový manažér upravil tak, aby sa v ňom nedalo tak jednoducho pracovať so súbormi. Pribudla aj správa licencií, takže zvonenia a iný platený obsah už asi nebude možné tak jednoducho posielať ďalej na iné zariadenia ako doposiaľ.
Java hry
V telefóne sú dve hry. Kvalita hier nezodpovedá avizovanej podpore 3D pre Javu, v S75 nenájdete nič lepšie ako v predchádzajúcich modeloch.
Marble Madness – logická hra s guľkami
Real Futball – veľmi zle vyzerajúci futbal
Aplikácie
Aplikácie v telefóne sme popísali v rubrike „Doplnky“. V menu telefónu výrobca presunul hry z položky Internet&Zábava do samostatnej položky Hry a aplikácie schoval do doplnkov (extras).
Personalizácia
Telefón si môžete prispôsobiť wallpapermi a screensavermi, ktoré dopĺňajú podarené farebné témy. Siemens konečne integroval do telefónu podporu MP3 a AAC zvonení. Nechýbajú ani 40-tónové polyfonické zvonenia.
Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 2.0 a GPRS triedy 10. Pribudla podpora toľko očakávaného EDGE triedy 10. Súčasťou výbavy je infraport a bluetooth. Telefón možno synchronizovať s počítačom.
Bluetooth dokonale spolupracuje s externými zariadeniami a výrobca ponúka všetky dostupné služby vrátane audio streamingu.
Synchronizácia
Nový S75 sa bude dať rovnako ako S65 pohodlne synchronizovať s PC. Telefón sa dá k počítaču pripojiť buď cez kábel alebo bluetooth. Nemali sme však zatiaľ možnosť nový balík otestovať.
Pamäť a pamäťová karta
Interná pamäť telefónu má kapacitu 20 MB. Do telefónu pasuje zmenšená RS (Reduced Size) MMC karta, ktorá sa do telefónu opäť vkladá tesne nad konektorom napájania. V S75 sa však výrobca poučil a zmenil mechanizmus vkladania. Krytka sa teraz musí zatlačiť a karta sa vkladá do plastového rámika. Odstránia sa tým pravdepodobne doterajšie problémy s tým, že karta nedostatočne priliehala ku kontaktom a vypadávalo s ňou občas spojenie. Tiež by sa tým mohol riešiť aj problém so silným znečistením karty, ktoré spôsoboval po čase prach spoza krytky.
V základnom balení predáva Siemens mobil priamo s kartou s kapacitou 128 MB. Práca s kartou je jednoduchá a telefón ju výborne integruje do všetkých dôležitých častí menu.
Fotoaparát
V S75 nájdete fotoaparát s rozlíšením 1,3 megapixla – hardvérovo je pravdepodobne identický s fotoaparátom v CX75 či M75.
Výrobca však uskutočnil niekoľko sofvérových úprav.
Fotoaparát fotí v v piatich úrovniach kvality, najvyššie rozlíšenie ostáva na úrovni 1280 x 960 bodov. Fotiť môžete v troch farebných módoch, nastaviť sa dá jas i kontrast. Nastaviť sa dá aj vyváženie bielej.
Položky sú v menu rôzne popresúvané, pribudli nové funkcie: rámček (ale len na nižšie rozlíšenia), nočný režim a blesk.
Dĺžka videa sa predĺžila na maximum 1.30 min.
Keďže sme mali v rukách prvú hardvérovú verziu telefónu, kvalitu fotoaparátu nebudeme hodnotiť a nezverejníme tentoraz ani ukážkové fotografie. Podľa prvých dojmov sa však fotoaparát kvalitatívne asi nepriblíži ku konkurenčnému Sony Ericsson K750i a Samsung D600 (oba telefóny majú navyše aj 2-megapixelové rozlíšenie fotoaparátu).
Batéria
Výrobca v telefóne sľubuje batériu s kapacitou 850 mAh. V testovanom telefóne bola iná batéria, preto jej výdrž nehodnotíme a počkáme na finálne riešenie.
Celkové hodnotenie
Nový Siemens S75 je skôr pracant ako módny elegán. Osloví predovšetkým tých, ktorým vyhovuje striedme, no rýchle grafické prostredie, malé, no veľmi pratické zlepšováky a celkovo príjemné používateľské prostredie. Siemens tento rok dopláca na veľké zmeny, ktorými prechádza pri prechode pod krídla firmy BenQ a trpia nimi aj nové modely. Siemens S75 bude dostatočne príťažlivý, ak bude výrobca tohtoročné technologické prestoje kompenzovať lákavou cenou.
Na jar môžeme čakať úplne nový modelový rad, ktorý má ukázať, čo BenQ dokáže. Uvidíme, ako nadviaže na svojské čaro posledného originálneho telefónu Siemens.
Pozitívne hodnotíme
- elegantný dizajn
- kvalitné materiály
- bohatú výbava
- množstvo praktických zlepšovákov
- jednoduché a rýchle používateľské prostredie
Negatívne hodnotíme
- priemerný displej (v porovnaní s konkurenčnými modelmi)
- absenciu plnohodnotného súborového manažéra
- nekompatibilitu s príslušenstvom S65
- komplikovaný MP3 prehrávač
- komplikovaný budík
Naše predbežné hodnotenie sa bude priebežne meniť po teste finálnej vzorky telefónu.