Orange SPV C500 - Orange SPV C600
MOBIL.SME.SK je prvým slovenským serverom, ktorý vám umožní sa s novým inteligentným telefónom Orange zoznámiť. Do redakcie sme dostali testovaciu verziu, v ktorej ešte nie sú nainštalované aplikácie operátora a ktorá nezodpovedá finálnej verzii určenej pre zákazníka. Naše prvé dojmy preto nebudú v niektorých pasážach detailné – sľubujeme však, že vám včas prinesieme podrobné zhrnutie verzie, ktorá bude určená do bežného predaja. Aby ste neostali ukrátení, v článku nájdete rozsiahlu fotobanku s detailným pohľadom na menu telefónu s operačným systémom Windows Mobile 5.0.
Dizajn a klávesnica
Nový Orange SPV-C600 má, našťastie, iný dizajn ako predchodca C500. Tomu používatelia vyčítali nešťastne vyriešené päťsmerové tlačidlo a rovnako aj neergonomické funkčné tlačidlá. Nový C600 tieto neduhy nemá a, naopak, joystick a pohodlne veľké funkčné tlačidlá musíme spolu s klávesnicou pochváliť. Ovláda sa podstatne lepšie.
Dizajn telefónu len nadväzuje na predchodcu a žiadne nové prvky v ňom nenájdete. Nad veľkým displejom je štrbina reproduktora, hneď pod ním zas dve funkčné tlačidlá. Na okrajoch reproduktora sú dve diódy – zelená bliká v pohotovostnom režime a modrá, ak je zapnutý Bluetooth. Pri nabíjaní sa namiesto zelenej rozsvieti oranžová dióda.
Joystick je umiestnený v masívnej skupine tlačidiel, ktorú tvoria dve funkčné tlačidlá (domov a späť) a zelené+červené tlačidlo na prijatie a ukončenie hovoru.
Na pravej strane telefónu je len jedno tlačidlo na zapnutie fotoaparátu. Vľavo sú hneď tri tlačidlá – úplne navrchu je funkčné tlačidlo na zapnutie internetového prehliadača a pod ním je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti. Na vrchnej strane je zapustené tlačidlo na zapnutie/vypnutie telefónu a infraport. V spodnej časti je konektor na slúchadlá a USB konektor, ktorý slúži nielen na pripojenie telefónu k počítaču, ale aj na nabíjanie batérie. V porovnaní s C500 sa teda nič nezmenilo.
Na zadnej strane je veľmi malá šošovka fotoaparátu s malým zrkadielkom a gumenou krytkou zakrytý konektor na pripojenie externej antény. Kryt batérie je úplne hladký.
SPV-C600 sme testovali v kombinácii matnej šedej metalízy so striebornou metalízou – telefón vyzerá veľmi elegantne.
Klávesnicu tvorí opäť samostatný blok, klávesy sú mierne vyduté a od seba sú oddelené len štrbinou. Ako sme spomenuli, klávesnica sa výborne ovláda, klávesy sú tuhé a presné. Klávesy sú podsvietené ľadovobielym svetlom a intenzitu podsvietenia kontroluje senzor. V svetlom prostredí sa podsvietenie nezapína, no v tmavom prostredí je jeho funkčnosť diskutabilná.
Displej
Novinka má úplne nový displej rozlíšením QVGA – teda 240 x 320 bodov. Vzhľadom k tomu, že fyzická plocha displeja nie je oveľa väčšia ako v prípade C500, rozlíšenie displeja je mimoriadne jemné a ostré. Kvalitatívny rozdiel je viditeľný na prvý pohľad. Kvalitatívny posun využili aj programátori Microsoftu a nový operačný systém Windows Mobile 5.0 hýri farbami a farebnými prechodmi či tieňovaním.
Displej je dobre viditeľný aj na dennom svetle, na priamom slnku sme ho vďaka nepriaznivým poveternostným podmienkam nemohli otestovať. Podľa oficiálnych informácií by mal displej zobrazovať 262000 farieb. Farby zobrazuje dostatočne verne a problémy nie sú ani so zobrazením bielej. Displej v SPV-C600 momentálne patrí k tomu najlepšiemu, čo momentálne na trhu nájdete.
Ovládanie
Vystúpený joystick umiestnený v skupine funkčných tlačidiel je podstatne lepšie ovládateľný, ako päťsmerové v C500. Je tuhý a má ostré hrany – preto sa na ňom prst nešmýka a joystick drží smer.
Ostatné prvky ovládania ostali rovnaké ako v predchádzajúcich modeloch telefónov s Windows Mobile. Tento systém má špecifické ovládanie – k dvom funkčným tlačidlám pribudli ďalšie dve – „domov“ (návrat na hlavnú obrazovku, tzv. homescreen) a „späť“ (zväčša funguje v režime „o krok späť“).
Spôsob ovládania je veľmi jednoduchý a rýchlo si ho osvojíte.
Menu telefónu
Na nový výzor operačného systému sme sa veľmi tešili – nalákali nás predovšetkým oficiálne screenshoty Microsoftu, ktoré sme uverejnili tesne po oznámení uvedenia operačného systému na trh. Nájdete ich na adrese http://mobil.sme.sk/clanok.asp?cl=2213758.
Skutočnosť nás nemilo prekvapila – operačný systém v SPV-C600 sa až príliš podobá na predchádzajúci Windows Mobile 2003 a okrem krajšieho grafického stvárnenia sme ohlasované významné zmeny v grafike nenašli.
Homescreen – teda úvodná obrazovka je v SPV-C600 v rovnakej podobe, ako ju poznáme z modelu C500, teda ak hovoríme o predinštalovanej verzii v ponuke Microsoftu. Orange bude, samozrejme, telefón ponúkať so svojím špecifickým homescreenom a farebnými témami ladenými do oranžova. Ani tu nenájdete zásadný rozdiel. Dizajnéri ani zďaleka nevyužili potenciál kvalitnejšieho displeja a v menu ponechali sparťanské ikony. Zlepšila sa však základná ponuka, v ktorej je viac funkcií. V každom prípade sa však budúci majitelia budú musieť poobzerať po internete, na ktorom sú tisíce oveľa krajších farebných a grafických motívov. V tomto prípade Microsoft i Orange trocha zaspali.
Zásadnú zmenu urobil Microsoft v systéme zobrazovania menu. V predchádzajúcej verzii operačného systému boli jednotlivé položky zobrazované v riadkoch pod sebou, pričom menu bolo „nekonečné“. Položky, ktoré sa nezmestili na obrazovku musel používateľ zobraziť stlačením tlačidla „9“ s označením „ďalšie“.
V novom systéme Windows Mobile 5.0 Microsoft zásadne zmenil politiku zobrazovania a prispôsobil sa trendu ostatných výrobcov. Ikony menu sa zobrazujú v štandardnej matrici 9 položiek na obrazovke. Prístup k ďalším ikonám zabezpečuje tentoraz ľavá funkčná klávesa s označením „Viac“. Celkovo sme v testovanom telefóne napočítali tri obrazovky s deviatimi ikonami, teda celkovo 27 položiek. V Motorole MPX220 sú dostupné 4 obrazovky s 8 položkami, teda 32 položiek menu.
Nový systém je príjemnejší a rýchlejšie sa ovláda – je to však pravdepodobne len otázka zvyku. V systéme ostala príjemná vlastnosť – položky možno aj naďalej spúšťať klávesovými skratkami (logicky sú očíslované zľava doprava v riadkoch pod sebou).
Submenu ostalo rovnaké ako v predchádzajúcom systéme – textové príkazy v riadkoch pod sebou, ktoré možno ovládať pomocou prideleného čísla rýchlej voľby.
Zaznamenali sme aj zmenu systémového fontu – nový je hutnejší, no zároveň užší a na lepšom displeji aj lepšie vyzerá. Vďaka tomu, že je zúžený sa na šírku displeja dostane aj viac textu a už sa nestáva, že v riadku ostane „useknutý“ text.
Na záver ešte čosi – k dokonalosti chýba už len to, aby si mohol sám používateľ nastaviť poradie položiek v menu telefónu.
Funkcie
Táto časť nášho zhrnutia prvých dojmov bude obsahovo najchudobnejšia. Operačný systém v testovanom telefóne bol „okresaný“ na minimum a v telefóne sme nenašli žiadne funkcie, ktoré Microsoft pre nový systém ohlasoval. Predovšetkým sme hľadali nové verzie mobilných programov Word, Excel a Powerpoint, ale aj ďalšie špecialitky – viď náš článok http://mobil.sme.sk/clanok.asp?cl=2213607.
Pre tieto dôvody, ale aj pre časovú tieseň vám teda prinášame len veľmi stručné hodnotenie výbavy, ktorú sme v telefóne našli. Podrobnejšie hodnotenie zverejníme, len čo dostaneme na test lepšie vybavený telefón.
Kontakty
Zdá sa, že kontakty neprešli žiadnou zmenou. Aj v novom systéme je k dispozícii ľubovoľné množstvo kontaktov s mimoriadne podrobnými položkami. Telefón báječne pracuje s kontaktmi v pamäti i na SIM karte a odlíšené sú od seba ikonkou. Po novom sa dajú triediť podľa vybraného kritéria.
Správa hovorov
Správa hovorov prešla významnými zmenami. Pri zázname hovorov (volané, prijaté, neprijaté) môžete ku každému číslu teraz vykonať množstvo úkonov: nájsť kontakt, poslať SMS, e-mail, pozrieť si čas volania, uložiť číslo do pamäte či zaradiť ho do filtra. Pri porovnaní s WM2003 ide o významný krok vpred.
Správy
Ani v správach sme na prvý pohľad nenašli žiadne výrazné zmeny. Pribudla nová položka IMAP4. Textové správy, e-maily aj MMS sa píšu veľmi pohodlne.
Manažérske funkcie
Kalendár je rovnaký ako v predchádzajúcom systéme. V kalendári môžete použiť denné, týždenné a mesačné zobrazenie. Pri vkladaní položiek vypisujete rovnaké políčka ako v Outlooku a s ním sa aj dá kalendár v telefóne bezchybne synchronizovať. Nastaviť sa dá aj deň, ktorým týždeň začína a počet dní týždňa, ktoré chcete v kalendári používať (5 pracovných alebo 7 riadnych).
Aj nový záznamník hlasu má opäť veľmi jednoduché ovládanie, vďaka ktorému o nahrávkach nedostanete žiadne ďalšie informácie (ani kapacitu pridelenej pamäte).
Kalkulátor je len veľmi jednoduchý – použijete v ňom iba základné funkcie. Rovnako jednoduchý je aj budík, čo považujeme za jeden z veľkých nedostatkov nového systému v čase, keď pokročilé nastavenie budíka ponúkajú aj lacné telefóny za korunu.
Ďalšie funkcie a aplikácie
V testovanom telefóne sme našli aplikáciu MIDlet Manager, pomocou ktorej možno v telefóne kontrolovať Java hry a aplikácie. Aplikácia Pocket MSN sa dočkala výrazných zmien – Microsoft do nej integroval Messenger a Hotmail s možnosťou okamžitej voľby písania novej správy a rýchleho prístupu na titulnú stránku služby. Novinkou je aj aplikácia Wireless Manager, pomocou ktorej sa nastavuje Bluetooth a chýbajúce WiFi. Bluetooth sa nastavuje oveľa jednoduchšie ako v predchádzajúcich WM2003. Pribudol aj Download manager na kontrolu sťahovaného obsahu, aplikácia Clear Storage na reset telefónu do továrneho nastavenia a Orange Help. Je otázne, či sa táto aplikácia dostane aj do slovenskej verzie telefónu – v angličtine totiž ponúka veľmi rozsiahlu pomoc pri práci s telefónom. Medzi obrázkami z menu nájdete niekoľko screenshotov.
Multimédia
Microsoft v systéme opäť ponúka niekoľko druhov prehrávačov. Samostatná aplikácia Video slúži na záznam obrazu, video prehrávate prostredníctvom aplikácie PVPlayer a univerzálne môžete použiť aj Windows Media Player vo verzii 10.
Položka „Video“ v menu je len skratkou do aplikácie na záznam obrazu – Microsoft konečne spojil aplikáciu na fotografovanie s aplikáciou na záznam videa, aj keď na prvý pohľad ide opäť o dva samostatné programy.
Windows Media Player umožňuje veľmi pohodlné zoraďovanie multimédií – teda videa a hudby a vytváranie playlistov. Samostný výzor aplikácie je opäť bližšie k verzii programu, ktorú poznáme z operačného systému Windows. Nová verzia prehrávača je aj dokonalejšia – lepšie spolupracuje s telefónom, ak prehrávanie preruší prichádzajúci hovor, ponúka množstvo nastavení pri prehrávaní hudby i videa, môžete však nastavovať aj rýchlosť bezdrôtového pripojenia počas streamingu.
V telefóne nechýba ani album „obrázky a video“ s prehľadne zoradenými súbormi s náhľadmi.
Správa súborov
V novom Windows Mobile 5.0 je úplne rovnaké súborový manažér (File Manager) ako vo Windows Mobile 2003. Vidíte v ňom klasickú stromovú štruktúru Windows a môžete sa v nej ľubovoľne „prehrabovať“. Sú súbormi môžete pracovať úplne rovnako ako v bežných Windows – vďaka tomu je tento súborový manažér zatiaľ najlepší, aký sme mali možnosť testovať.
Všetky súbory sa dajú kopírovať, presúvať, premenovať, vytvoriť nový adresár, vytvoriť zástupcu a to všetko zoradiť podľa šiestich kritérií (meno, veľkosť, typ, dátum poslednej zmeny, vzostupne, zostupne).
Ľubovoľný súbor môžete tiež poslať cez infraport, Bluetooth, MMS a e-mail.
Synchronizácia
Pripojiť v tejto chvíli telefón k počítaču nie je jednoduché. Microsoft uvoľnil poslednú verziu synchronizačného softvéru ActiveSync vo verzii 3.8, ktorá však s Windows Mobile 5.0 kompatibilná nie je. Vývojári však majú k dispozícii verziu 4.0, ktorá všetky problémy s konektivitou rieši. Nám sa aplikáciu podarilo nainštalovať korektne a zároveň sme vyriešili aj problém s chýbajúcim driverom k telefónu. Aplikácia sa s telefónom perfektne spojila a nič nám nebránilo dostať sa do jeho útrob.
ActiveSync vo verzii 4.0 je veľmi podobný na predchádzajúce verzie, pribudli však nové nastavenia a pohodlnejšia kontrola synchronizácie jednotlivých položiek.
Pokúšali sme sa telefón synchronizovať cez Bluetooth – no nepodarilo sa nám to (pravdepodobne kvôli tomu, že sme používali testovací kus, ktorý mal celkovo problémy s Bluetooth). Pri pokuse so synchronizáciou cez infraport sme však boli úspešní – ActiveSync 4.0 je teda o krok ďalej.
Zábava
V telefóne boli predinštalované iba dve „windows“ hry: Jawbreaker a nesmrteľný Solitaire. V Jawbreaker označujete guličky rovnakej farby (ďalšia hra, pri ktorej strávite hodiny) a Solitaire vari ani netreba predstavovať. Ponuka sa celé roky nemení a Microsoft si zaslúži tvrdú kritiku – spoliehať sa na to, že si používateľ hry do telefónu kúpi v čase, keď konkurencia (napríklad Sony Ericsson) začína v telefónoch ponúkať slušné 3D hry nie je príliš šťastným riešením.
Zvonenia
SPV C600 by mal podporovať aj MP3 zvonenia, predinštalované v ňom boli len polyfonické.
Dáta a internet
V telefóne je integrovaný GPRS triedy 10 a pribudla podpora EDGE triedy 10. Microsoft Internet Explorer sa nám v testovanom telefóne nepodarilo oživiť.
Mnoho otázok smeruje k tomu, či bude Orange SPV-C600 podporovať prenos dát cez WiFi. Aj keď v operačnom systéme testovaného telefónu ostali stopy po podpore tohto spôsobu pripojenia, je viac ako isté, že WiFi sa vo finálnej verzii neobjaví.
S inými zariadeniami sa možno spojiť aj cez Bluetooth 1.2 a infraport.
Pamäťová karta
Telefón podporuje pamäťovú kartu miniSD, v testovanom kuse bola pamäť s kapacitou 16 MB. Interná pamäť telefónu je 64 MB, z toho 32 MB je vyhradených pre užívateľa.
Fotoaparát
V telefóne je integrovaný 1,3-megapixelový fotoaparát. Pracuje v dvoch režimoch: foto a video. Ponúka len základné možnosti nastavenia bez funkcií navyše.
V aplikácii na ovládanie fotoaparátu, ktorú v telefóne dodáva samotný výrobca zariadenia, taiwanský HTC možno zvoliť jeden z piatich módov záznamu: foto, video, MMS video, obrázok do kontaktov a obrázková téma. Nastaviť sa dá umiestnenie obrázkov a videa, flicker (auto, 50 Hz, 60 Hz), zobrazenie obrázka po vyfotení, počítadlo, kvalita JPEG (fine, superfine, basic, normal), predvolený názov obrázkov, pridanie dátumu a času do foteného obrázku, nastaviť sa dá aj vypnutie zvuku uzávierky.
Pri videu môžete nastaviť len zapnutie/vypnutie zvuku.
V režime foto si môžete vybrať ako formát záznamu len JPEG v štyroch základených veľkostiach: 160 x 120, 320 x 240, 640 x 480 a 1280 x 1024 bodov.
Pri videu máte na výber z MPEG4, H.263, Motion-JPEG AVI pri rozlíšení 176 x 144, 128 x 96. V nastaveniach sme našli aj možnosť určiť limit na veľkosť videosúboru. V režime MMS video si možno vybrať z formátov MPEG4 a H.263 a rozlíšenia 176 x 144 či 128 x 96. Režimy Kontakt a Picture Theme sú bez možnosti zmien vlastností.
Otázky a odpovede
Pred zverejnením recenzie sme vás vyzvali, aby ste nám napísali, čo vás na tomto inteligentnom telefóne zaujíma. Pôvodný článok nájdete tu.
Má telefón WiFi?
Zdá sa, že finálna verzia telefónu určená pre sieť Orange WiFi mať nebude.
Je možné nastaviť rozdielny tón SMS správy pre každý kontakt zvlášť?
Nie. Takúto možnosť nastavenia sme v telefóne nenašli.
Kedy sa začne SPV-C600 predávať?
Orange takéto informácie neposkytuje. Súdiac podľa stavu testovaného telefónu a podľa toho, že Microsoft ešte stále Windows Mobile 5.0 nelokalizoval do slovenčiny odhadujeme čas uvedenia na február 2006.
Nakoľko budú aplikácie určené pre WM2003 funkčné na novom OS?
Nevieme presne odpovedať. Netestovali sme mnoho aplikácií (nebolo na to dosť času) a tie, ktoré sme do telefónu nainštalovali väčšinou fungovali bez problémov. Niektoré zdroje na internete uvádzajú, že nie všetky aplikácie z WM2003 v novom systéme fungujú. Ucelený prehľad aplikácií, ktoré fungujú a ktoré nie zatiaľ nemáme.
Aké bude ovládanie + aká veľká je pridávaná karta + aký je ten display a nový WM je horší alebo lepší ako WM2003?
1. Ovládanie je podstatne lepšie ako v prípade SPV-C500. Joystick je tuhý a presný, nemáme k nemu žiadne výhrady. Dobre reaguje aj na pohyb do strán.
2. V testovanom telefóne bola karta s kapacitou 16 MB. To však nevypovedá o tom, aká karta bude vo finálnej verzii. Jej kapacitu Orange zatiaľ nezverejnil. Interná pamäť telefónu je rovnaká ako v C500 – 64 MB.
3. Windows Mobile 5.0 má niektoré zlepšenia, nie je to len grafický redizajn systému. Pôsobil na nás lepšie a ucelenejšie ako Windows Mobile 2003. Rýchlosť operačného systému nás milo prekvapila – telefón nie je pomalší ako modely so systémom WM2003. Zoznam vlastností, ktoré sme v telefóne objavili nájdete v texte recenzie.
Oplatí sa meniť s predchádzajúcim modelom Orange SPV-C500?
Podľa nášho názoru určite áno. Dôvody si prečítate v záverečnom hodnotení telefónu.
Vzhľadom k tomu, že sme telefón testovali len krátko a v predstihu sme nemali k dispozícii finálnu verziu, niektoré vaše požiadavky sme nedokázali splniť. Budeme však na ne pamätať pri testovaní finálnej verzie a odpovede na vaše otázky dodatočne zverejníme.
Celkové hodnotenie
Naše prvé dojmy boli pozitívne – definitívny názor vám však potvrdíme po teste finálnej verzie telefónu. Nový SPV-C600 má vychytané niektoré nedostatky predchádzajúceho modelu – predovšetkým joystick a klávesnicu. C600 má neporovnateľne lepší displej. Nový operačný systém prináša praktické zmeny. To sú určite argumenty, ktoré mnohých presvedčia. Počkáme si však napríklad na výsledky testu batérie a konečnú výbavu telefónu.