To však neplatí pre nový C75 – je to mobil s nečakane dobrým dizajnom, ktorý na tutovku zaznamená veľký úspech, ak sa dostane do dotovanej ponuky operátorov. Kto by nechcel za pár korún mobil, ktorý bez zaváhania obstojí vedľa drahbých manažérskych modelov?
Dizajn a klávesnica
Model C75 prináša radikálny rez – céčko sa konečne vymanilo z priemerného dizajnu a takisto ho už necharakterizuje lacný plast. Rozdiel vidieť na prvý pohľad – porovnajte si C75 s predchodcami C65 a C60 na obrázku.
Prvý dojem z telefónu je vynikajúci a celkovo dobrý dojem vám vydrží aj pri dlhodobom používaní. Novinka má veľmi elegantný vzhľad vďaka kombinácii matnej a lesklej striebornej s matným čiernym pásikom na hrane. Imitácia chrómu nevyznieva príliš lacno, skôr vhodne dopĺňa uhladené a striedme tvary telefónu a osviežuje ich.
Reproduktor nad displejom tvorí len úzka štrbinka, menší displej opticky zväčšuje tmavý rám okolo. Funkčné tlačidlá s joystickom tvoria jeden celistvý blok. Klávesnica je usporiadaná tradične – každé tlačidlo je umiestnené na povrchu samostatne a klávesnica je nezvyčajne umiestnená až úplne na spodnej hrane bez akejkoľvek rezervy.
Vzhľadom k výbave telefónu nie sú potrebné tlačidlá na bokoch, aj keď v prípade fotoaparátu si používatelia už zvykli na rýchly prístup tlačidlom na pravej strane mobilu. Na ľavej strane je len infraport. Vo vrchnej časti sa nachádza otvor na uchytenie v držiaku auto handsfree sady, naspodu je štandardný konektor charakteristický pre modelový rad 65 a vyššie.
V zadnej časti je na úplne plochom kryte, ktorý zakrýva celé telo telefónu odvrchu až dole len šošovka fotoaparátu a vedľa nej otvor na externú anténu. Práve podpora externej antény robí telefón mimoriadne atraktívny pre firmy, pretože sa dá bez problémov používať s autosadou, čo v strednej triede mobilov nie je príliš obvyklé.
Po dlhodobom používaní musíme pochváliť klávesnicu – klávesy sú síce tvrdé, no ovládajú sa veľmi dobre a s C75 je radosť pracovať. Podsvietené sú oranžovou farbou, škoda len, že nerovnomerne.
Strednú triedu telefónov berú výrobcovia i mobilní operátori ako nutné zlo – nik na takýchto telefónov veľa nezarobí, no existuje veľmi silná skupina používateľov, ktorá práve takéto telefóny vyžaduje. Modely v tejto triede preto nikdy neoplývali ani príťažlivým dizajnom, ani prekvapujúcimi parametrami. V prípade Siemensu C75 dizajnéri ukázali, že ak dostanú príležitosť, dokážu vytvoriť špičkový mobil vo svojej triede.
Displej
Displej poznáme z ostatných modelov radu 75. Má rozlíšenie 132 x 176 bodov a zobrazuje 65000 farieb. Tento displej má svojho predchodcu v modelovom rade 65, v nových telefónoch ho Siemens fyzicky zmenšil (!!!), aby dosiahol lepší raster. Aj napriek snahe majú telefóny Siemens citeľne vyšší raster displeja ako konkurencia. Pôvodne sme boli presvedčení, že C75 zobrazuje až 262000 farieb. Po dôkladnom porovnaní s modelom S65 však môžeme len konštatovať, že displej použitý v C75 je jasnejší a živšie zobrazuje farby. Prišli sme tak na zaujímavý paradox – displej v novom korunovom telefóne je lepší, ako v staršom drahom manažérskom modeli! Aj také prekvapenie môže priniesť neustály technologický pokrok v mobilnom biznise.
Ovládanie
Hlavným ovládacím prvkom je hranatý joystick v strede súboru štyroch funkčných tlačidiel (dvomi sa ovláda menu, zelené a červené slúži štandardne na prijatie a ukončenie hovoru). Joystick je trochu tuhý a ak máte spotenú ruku, trochu sa šmýka na prstoch, v zásade sa však neovláda zle. Funkčné tlačidlá sú vyriešené dobre – sú presné a nahmatáte ich bez problémov.
Menu telefónu
Siemens C75 si vzali dizajnéri do parády – konečne pripravili nové grafické prostredie telefónu s vyhladenými ikonami a niekoľkými farebnými variantmi. V C75 je zatiaľ grafické prostredie najvydarenejšie zo všetkých telefónov radu 65 a 75, ktoré sme testovali. Príjemné farby a dobre zladené ikony sú konečne krokom vpred.
Základnú ponuku tvorí 9 ikon: telefónny zoznam, register hovorov, web/zábava, fotoaparát, správy, organizér, nastavenia, moje súbory a doplnky.
Systém ovládania i grafické prostredie vnorených menu je úplne rovnaké ako v iných modeloch radu 65 a 75 – všetky submenu sú textové v riadkoch pod sebou.
Veľmi pozitívne vnímame fakt, že Siemens nezanedbáva rýchlosť telefónu a v podstate žiaden telefón z radu 75 vrátane C75 zatiaľ nemožno označiť za pomalý. K vybraným funkciám sa dostanete veľmi rýchlo a hlásenie „čakajte, prosím“ vidíte len málokedy.
Funkcie telefónu
Aj keď je Siemens C75 zaradený do nižšej cenovej kategórie, má čo ponúknuť.
Kontakty
Telefónny zoznam pracuje buď s internou pamäťou alebo pamäťou SIM karty, naraz sa pamäte využívať nedajú. Jednoducho však môžete nastaviť, ktorá z nich je prioritná. V telefóne je viacpoložkový zoznam s 20 pozíciami a jeho kapacita je 1000 miest.
Zoznam podporuje 8 skupín volajúcich, ku kontaktom si môžete priradiť obrázok volajúceho.
Kontakty sa dajú poslať všetkými spôsobmi vrátane e-mailu, pri správnom nastavení oceníte aj filter hovorov.
V telefóne je výborná správa hovorov. V podrobnom výpise nájdete telefónne číslo alebo meno z adresára, dátum a čas hovoru i jeho dĺžku. Číslo v zázname sa dá vytočiť, uložiť do telefónneho zoznamu, zmazať a čo je najdôležitejšie, jedným kliknutím naň môžete odoslať esemesku alebo ememesku.
Správy
C75 podporuje SMS a MMS, milo prekvapí štandardne predinštalovaný e-mail.
Spojené SMS podporujú maximálne 760 znakov, pri písaní sa priamo na dispeji odpočítavajú. Pamäť na prijaté SMS má kapacitu 100 správ, ďalšie však možno presúvať do archívu využívajúceho dynamickú pamäť telefónu. Ani v lacnejšom C75 nechába slovník T9. Funkcia lupa dokáže zobraziť 6 alebo 11 riadkov textu.
MMS editor je štandardný, jednoduchý a prehľadný. To isté platí aj pre e-mailového klienta.
V ňom môžete používať päť účtov, vie pracovať aj s prílohami. Ďalšie funkcie patria k štandardu: podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP, dokáže sťahovať okrem celých mailov aj hlavičky.
Manažérske funkcie
Manažérske funkcie sú integrované v zložke Organizér, v telefóne je kalendár, pripomienkovač, poznámky, úlohy, zmeškané udalosti, diktafón a časové pásma.
V pekne graficky spracovanom kalendári nastavujete zobrazenie po dňoch, alebo týždňoch, do pamäte sa zmestí 1000 poznámok.
V kalendári môžete uložiť 6 rôznych druhov udalostí. Nastaviť sa dá aj to, akou hodinou sa začína váš pracovný deň, ktorým dňom chcete začať pracovný týždeň, ktoré dni chcete označiť ako „víkendové“, alebo či vás má kalendár upozorniť na sviatok vašich blízkych.
Pripomienkovač využíva rovnaký spôsob pridávania udalostí ako kalendár, v podstate to je len rýchlejší spôsob ukladania dát do kalendára.
V úlohách sa dá okrem dátumu a informácií uložiť aj priorita a aktuálny stav plnenia.
Poznámky majú viac možností využitia, suplujú napríklad funkciu elektronickej peňaženky – záznam si môžete diskrétne ochrániť heslom.
V telefóne nájdete aj praktický doplnok, ktorý zhromažďuje všetky „prešvihnuté“ termíny.
Kapacita diktafónu je po novom obmedzená len veľkosťou dostupnej pamäte. Záznam sa dá z telefónu odoslať cez MMS, e-mail, alebo infraport. Mikrofón je citlivý a reproduktor dostatočne výkonný, aby ste si záznam mohli komfortne prehrať.
Poslednou aplikáciou v organizéri sú časové pásma, ktoré využijete hlavne pri cestovaní.
V Siemens C75 je prekvapujúco integrovaná plná podpora Push To Talk na softvérovej úrovni, funkcia nemá vlastné vyhradené tlačidlo na boku.
Doplnky
Budík má pokročilé nastavenia: môžete si vybrať čas a dni, kedy zazvoní. Bohužiaľ, nastaviť sa dá iba jeden čas zvonenia.
Medzi ďalšími doplnkami je záznamník zvuku na zvonenie, kalkulačka, prevodník veličín, stopky a aplikáciu na synchronizáciu dát.
Súborový manažér
S dátami v telefóne možno ľubovoľne pracovať – presúvať ich, kopírovať, vytvárať adresáre, atď.
Java hry
V telefóne sú dve hry
Seabattle – námorná bitka
Speed 3D Chaser – pekne spracovaná automobilová naháňačka
Aplikácie
V C75 nájdete dve java aplikácie, ďalšie je, samozrejme, možné stiahnuť z webu. V telefóne je jednoduchý editor fotografií a Download asistent s peknou animovanou postavičkou.
Personalizácia
Telefón si môžete prispôsobiť wallpapermi a screensavermi, ktoré dopĺňajú podarené farebné témy. C75 na rozdiel od lepšie vybavených modelov nepodporuje MP3 zvonenia, vystačiť si musíte len s 40-tónovými polyfonickými. Je to chyba, pretože napríklad Motorola a Sony Ericsson integrovali MP3 zvonenia aj do lacných mobilov v rovnakej triede.
Dáta
Na internet sa dostanete cez WAP 2.0 a GPRS triedy 10. Súčasťou výbavy je infraport. Telefón možno synchronizovať s počítačom.
Synchronizácia
Aj keď to Siemens nikde neuvádza, softvér telefónu by mal podporovať kompletnú synchronizáciu kancelárskych aplikácií s PC prostredníctvom dátového kábla.
Pamäť
Siemens deklaruje pamäť s kapacitou 10 MB, v testovanom telefóne nám súborový manažér ukazoval len 8 MB.
Príprava do auta
V triede telefónov, kam C75 patrí nie je príliš obvyklá integrovaná podpora pre autosady, no C75 prekvapí aj tu. Konektor na externú anténu a zárezy na použitie v držiaku sú veľmi cenným doplnkom.
Fotoaparát
V C75 nájdete integrovaný VGA fotoaparát so základnými funkciami. Nastaviť sa dá len rozlíšenie, vyváženie bielej a jas. Využiť môžete aj 5-násobný digitálny zoom, ktorý pri VGA kvalite fotoaparátu veľké opodstatnenie nemá.
Cez fotoaparát sa dá snímať aj video, v ktorom sa dá nastaviť len dĺžka, vyváženie bielej a jas.
Kvalita záznamu je priemerná a zodpovedá štandardu VGA fotoaparátov v mobiloch.
Batéria
V C75 je použitá batéria Li-Ion s kapacitou 750 mAh. Opäť sme mali pocit, že nový model má ešte lepšiu správu energie ako napríklad CX75. Telefón nám pri bežnom používaní vydržal na jedno nabitie až 5 dní a nocí.
Celkové hodnotenie
Siemens C75 je jedným z najväčších prekvapení tohto roka. Zaujme veľmi podareným dizajnom a nadštandardne kvalitným spracovaním. Nezanedbateľná je aj výbava telefónu – Siemens veľkoryso ponechal v telefóne softvérovú výbavu lepšie vybavených a podstatne drahších modelov, pričom ju oklieštil len o niekoľko funkcií, ako je napríklad Bluetooth či podpora MP3 zvonení. V C75 si tak môžete za prijateľný peniaz užiť kompletnú manažérsku výbavu s relatívne rýchlym GPRS triedy 10 a veľmi silnou devízou telefónu je pre budúcnosť aj Push To Talk.
Pre používateľov, ktorí nepotrebujú Bluetooth sa tak môže práve C75 stať lacnou a spoľahlivou náhradou manažérskeho telefónu, za ktorý sa nik nebude hanbiť.
Dokonca, ak si porovnáme lepšie vybavený model CX75 a C75, nedokážeme odohnať pocit, že tieto telefóny si mali vymeniť dizajn. C75 to totiž na plnej čiare vyhráva...