SME

Motorola V3 Razr: za päť tisíc dobrá kúpa

Motorola V3 bola koncom minulého roka jedným z módnych telefónov, ktoré si mohli dovoliť len majetnejší používatelia.

Ultratenký kryt, módny dizajn a luxusné spracovanie vyhnali cenu telefónu nad 20 000 Sk.
V tomto roku sa však situácia výrazne zmenila aj vďaka tomu, že na náš trh prišiel nadnárodný operátor T-Mobile. Ten do svojej ponuky zaradil Motorolu V3 v čiernej farbe za cenu do 5000 Sk. Vo svojej ponuke ju má však aj Orange, kde sa cena pohybuje od 3990 do 4990 Sk podľa programu. Oplatí sa tento telefón?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dizajn a klávesnica
Motorola sa vybrala na neľahkú úlohu novátorstva, ako prvá uviedla na trh mobilný telefón ako taký, ako prvá vymyslela véčkový koncept a ako prvá dokázala, že mobilný telefón môže byť aj ultratenký.
Rozmery zatvoreného telefónu nie sú o nič menšie ako v prípade bežného véčka – vysoký je 9,8 cm a široký 5,3 cm. V najhrubšej časti je má len 1,4 cm, pričom však vrchný kryt má len 0,5 cm.
Vrchná časť sa neodklápa až po spodný okraj, ako v bežných véčkach. Na spodnej strane je najhrubšia časť telefónu, v ktorej sú umiestnené súčiastky presahujúce hrúbku ostatných častí telefónu.
Na prednej strane je malý náhľadový displej zasadený v lesklom rámčeku. Pod displejom dominuje brúsené hliníkové logo výrobcu, pod ktorým je malý reproduktor. Nad displejom je šošovka VGA fotoaparátu.
Na pravej strane je v kĺbe otvor na uchytenie šnúrky a pri displeji je na boku tlačidlo na spustenie hlasového ovládania mobilu.
Na ľavom boku je dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti a špeciálne tlačidlo na spustenie hlasového záznamníku. Na spodnej strane ľavého boku je ešte konektor na mini-USB, čo v tomto telefóne príjemne prekvapí.
Vzadu je opäť brúsené hliníkové logo výrobcu a masívna mriežka hlavného reproduktoru.
Na spodnej i vrchnej časti telefónu nie sú žiadne funkčné časti.
Kryt telefónu je celokovový, predáva sa v striebornej a čiernej úprave. Na Slovensku momentálne zoženiete obidve verzie telefónu, dotovaná je len čierna. Vyzerá veľmi dobre, no vidieť na nej všetky odtlačky prstov a to konečný dojem z telefónu silne znehodnocuje.
Ak telefón otvoríte, vo vrchnej polovici nájdete v lesklom rámčeku zasadený hlavný displej. Nad ním je opäť hliníkové logo výrobcu. V spodnej časti je futuristicky vyzerajúca klávesnica – tvorí ju jeden hliníkový blok, pričom klávesy sú zasadené do povrchu telefónu. Oddelené sú od seba zaujímavo tvarovanými drážkami. Klávesnica je podsvietená modrým svetlom a vďaka použitým materiálom i netradičnému dizajnu vytvára v tme mimoriadne zaujímavý pohľad.
Na ovládanie takejto klávesnice si treba chvíľu zvykať, no po čase to už nerobí žiaden zásadný problém. Pozor treba dávať len na presnosť stlačenia klávesy.

SkryťVypnúť reklamu

Displej
Telefón má dva displeje – náhľadový a hlavný. Náhľadový CSTN displej s rozlíšením 96 x 80 bodov zobrazuje len 4096 farieb a patrí skôr k priemerným. Slúži skutočne len na základné použitie, má mdlé farby a slabý jas.
Zato hlavný displej patrí k najlepším, aké sú momentálne na trhu. Má rozlíšenie 176 x 220 bodov. Motorola v ňom použila zaujímavú technológiu, ktorá šetrí energiu: displej v štandardnom režime zobrazuje 65000 farieb a vo fotorežime, keď je používateľ citlivý na kvalitu zobrazených obrázkov sa automaticky prepne do režimu zobrazovania 262000 farieb.

Ovládanie
Telefón sa ovláda prostredníctvom päťsmerového tlačidla s piatym potvrdzovacím tlačidlom v strede a cez tri kontextové klávesy doplnené klávesmi na prijatie a ukončenie hovoru. Päťsmerové tlačidlo je v pohode, aj keď si treba aj v tomto prípade chvíľu zvykať na kovovú klávesnicu zapustenú do povrchu mobilu.
Tri funkčné tlačidlá majú jasne pridelené funkcie – stredné tlačidlo slúži na vstup do menu a na vstup do submenu. Ľavé tlačidlo slúži na ukončenie voľby, pravé na jej potvrdenie. Fajn sú aj ďalšie dve funkčné tlačidlá na rýchly prístup na internet a k správam.
Ovládanie je logické a rýchle.

SkryťVypnúť reklamu

Menu telefónu
Motorola mala po celý rok 2004 problémy s úpravou svojho softvéru, ktorý už graficky nestačí na konkurenciu. Tieto problémy sa ťahajú aj v prvej polovici tohto roka, no modely uvedené na jeseň by už mali mať úplne nové grafické prostredie.
Aj keď graficky ovládací softvér pokrivkáva, Motorola ponúka to, čo iní nie. Používateľ si totiž môže menu ľubovoľne preskupiť, upraviť, doplniť presne podľa svojich predstáv a práve táto funkcia stojí natoľko zato, že sa slabšie grafické spracovanie dá ospravedlniť.
Telefón si totiž môžete dokonale nastaviť presne podľa svojich predstáv a potrieb a pri každodennom používaní je takáto možnosť veľmi praktická.
Základ menu tvorí matrica deviatich ikoniek: hry a aplikácie, multimédiá, posledné hovory, správy, prístup k webu, telefónny zoznam, kancelárske nástroje, fotoaparát a nastavenie.
Submenu je textové s malými ilustračnými ikonkami pred názvom položky. Ďalšie vnorené položky menu sú len textové.

SkryťVypnúť reklamu

Funkcie
Motorola v modeli V3 úspešne dokazuje, že aj módny a ultratenký telefón môže mať dobrú výbavu. Medzi najpodstatnejšie funkcie patrí Bluetooth, vďaka ktorému možno telefón prepojiť s akýmkoľvek bezdrôtovým zariadením, resp. s počítačom.

Telefónny zoznam
Kapacita telefónneho zoznamu by mala byť až 2000 miest, no systém ju počíta v percentách. Adresár pracuje plnohodnotne so záznamami v pamäti telefónu i na SIM karte, odlíšené sú výraznou ikonou pred kontaktom. Vybrať prioritu jednej či druhej pamäte však nemožno.
Záznamy v telefóne sú viacpoložkové: meno, kategória (skupina), číslo, typ čísla (šesť rôznych možností), cieľ uloženia (telefón, SIM), hlasová značka, zrýchlená voľba, výber zvonenia, obrázok volajúceho.
Veľmi zvláštne je vyriešená správa položiek kontaktu – chýba možnosť uložiť adresu a iné údaje ku kontaktu. Akékoľvek ďalšie číslo, či e-mail sa zobrazuje ako samostatný kontakt.
Motorola V3 trpí tak ako ostatné minuloročné modely Motoroly nepríjemným nedostatkom: kontakty možno vyhľadávať len podľa prvého znaku. Nevyriešili to ani novšie verzie firmware, takže je takmer isté, že s týmto problémom už Motorola v telefóne V3 nič nespraví.

SkryťVypnúť reklamu

Záznamy hovorov
V záznamoch hovorov sa zobrazuje meno volaného/volajúceho, telefónne číslo, čas a dátum. S kontaktom sa dá ďalej pracovať – poslať na neho SMS alebo MMS, upraviť číslo, pridať k nemu iné číslo a poslať fax.
Prijaté a neprijaté hovory sú pod spoločnou položkou „prijaté hovory“, pričom prijaté hovory sú odlíšené od neprijatých ikonkou označenej položky „fajky“. V adresári nájdete aj ďalšie funkcie: zápisník (pamätá si číslo, ktoré ste zadali trebárs počas hovoru), informácie o dĺžke a cene hovoru a počítadlo dát.

Správy
Komunikačné centrum je štandardné: v základnej ponuke nájdete SMS, MMS a e-mail. Priamo v adresári je prehľadná štruktúra správ: vytvorenie správy, prijaté správy, odoslané, koncepty, šablóny MMS, vzorové správy, e-maily, informačné služby, správy z WAPu a odkazová schránka.
Ak stlačíte tlačidlo „menu“ na klávesnici, dostanete sa do menu nastavenia všetkých správ. Aj tu si môžete ľubovoľne nastaviť poradie položiek v menu – výborná vec!
Editor SMS správ má nalinkované pozadie, správy môžete spojiť do jednej s maximálnym počtom 450 znakov. Tie sa pri písaní odpočítavajú priamo na obrazovke editora. S textom možno pracovať – kopírovať ho, presúvať a vkladať. V3 pracuje so slovníkom iTap, ktorý je všeobecne považovaný za ťarbavejšiu náhradu T9 (podľa posledných správ však Motorola začne v najnovších modeloch používať práve rozšírenejší slovník T9).
MMS správy sa vytvárajú jednoducho a prehľadne, editor zvláda zvuk, obrázky, animácie i video.
E-mailový klient podporuje SMTP, POP3 i IMAP4. Klient sťahuje celé správy a dokáže otvoriť aj niektoré podporované formáty súborov v prílohe. Nastaviť možno automatický podpis, kópiu správy na serveri i automatické sťahovanie správ v nastavenom intervale.
Kritiku si zaslúžia vzorové správy, ktoré ostali kompletne nepreložené v anglickom jazyku.

SkryťVypnúť reklamu

Manažérske funkcie
Telefón má prehľadne spracovaný kalendár s mesačným a týždenným zobrazením. Pripomienky možno jednoducho pridávať, ale aj hromadne mazať nepotrebné.
Budík nás privádzal do zúfalstva. Okrem toho, že nemá absolútne žiadne možnosti nastavenia, pri opakovanom budení ho treba každý deň nanovo aktivovať. V telefóne ako je V3 je to nevysvetliteľná chyba výrobcu.
Kalkulačka je naopak urobená výborne, je prehľadná, dobre ovládateľná a má všetky základné funkcie (%, pamäť na čísla...).
Fajn sú aj používateľské profily, ktoré sa dajú rýchlo a pohodlne prepínať (a, samozrejme, nastaviť podľa vlastných preferencií).

Multimédiá
Telefón štandardne podporuje MP3 zvonenia, takže si možno nastaviť ľubovoľné zvuky a odlíšiť sa tak od priemeru na ulici. Reproduktor interpretuje hudobné zvonenia prekvapujúco kvalitne, s čistým a mimoriadne hlasným zvukom.
Telefón má však podpriemernú internú pamäť a okrem zvonení sa do neho už ďalšie MP3 skladby neoplatí nahrávať.
Okrem MP3 zvonení telefón podporuje aj polyfonické zvuky, vlastné zvonenia si možno vytvoriť v aplikácii MotoMixer.
Telefón prehráva videoklipy, prehrávač je veľmi jednoduchý a jednoúčelový.

SkryťVypnúť reklamu

Personalizácia
Okrem vlastného menu si telefón môžete skrášliť aj témami, no predinštalovaný výber je dosť slabý. Ako pozadie si môžete uložiť akýkoľvek obrázok v telefóne a k dispozícii je aj šetrič obrazovky.
Napriek tomu, že je telefón brandovaný pre T-Mobile, nájdete v ňom len pozadie a zvonenia, tradičné menu operátora chýba.

Hry a aplikácie
V telefóne boli predinštalované dve hry: Billiards, Golf a Skipping Stones.
Hru Billiard asi netreba predstavovať, jednoduché grafické prostredie je doplnené dynamickou hudbou. Golf je graficky pekne spracovaná hra, no trochu zdĺhavá (sčasti aj preto, že sa vždy nanovo vykresľuje grafika).
Skipping Stones je logická hra.
V telefóne sú predinštalované aj dve aplikácie: PhoneBook 3D a SlideShow, no nás príliš nezaujali. PhoneBook3D je akási troj-rozmerná verzia adresára a SlideShow zobrazuje obrázky v telefóne.

SkryťVypnúť reklamu

Dáta a internet
V telefóne je GPRS triedy 10, EDGE chýba. Internet možno prehliadať cez vlastný prehliadač Motoroly s podporou WAP 2.0.

Konektivita
Telefón možno prepojiť s inými zariadenia predovšetkým cez Bluetooth, infraport chýba. S počítačom telefón komunikuje aj cez USB kábel, ktorého konektor je integrovaný priamo na boku mobilu. Toto riešenie je najlepšie možné a Motorola si ním získala obrovské plus k dobru. Nadôvažok, cez USB sa telefón aj nabíja a v základnom balení je USB kábel na spojenie s počítačom vrátane CD so softvérom.

Fotoaparát
Zabudovaný fotoaparát sníma obrázky do rozlíšenia VGA, teda 640 x 480 bodov. Výsledok je tradičné slabý a priemerný, VGA fotoaparát je vhodný len na posielanie obrázkov z mobilu na mobil.
Nastaviť sa dá zoom (4x), jas, svetelné podmienky, expozícia, rozlíšenie a tón uzávierky. V3 nedokáže snímať video, len ho prehráva.

SkryťVypnúť reklamu

Batéria
V telefóne je pomerne malá batéria s kapacitou 680 mAh. Telefón vydrží približne 3 dni na jedno nabitie pri pomerne častom telefonovaní, použitie Bluetooth výdrž batérie silne znižuje. Zaujímavé je, a platí to aj pre iné Motoroly, že telefón veľmi dlho vydrží s indikáciou takmer vybitej batérie.
Pripravte sa tiež na to, že vás potrápi trocha ťažkopádne otváranie krytu batérie.

Celkové hodnotenie
Motorola V3 má mnoho predností, ale aj nedostatky. Je veľmi príjemné nosiť vo vrecku taký tenký a ľahký telefón, je úplne ideálny nielen do saka, ale aj do riflí. Veľmi si ceníme aj kvalitné spracovanie a kovový kryt, ktorý veľa vydrží. Ocenenie si zaslúži aj kvalitný hlavný displej či výkonný reproduktor. Pri dlhodobom používaní sme si však nevedeli zvyknúť na nepraktické zadávanie viacpoložkových kontaktov do adresára, prekážalo nám aj jednoznakové vyhľadávanie a veľmi sa potrápite aj s budíkom, ak ste navyknutí na budenie telefónom.
Za cenu 4990 Sk je však Motorola V3 mimoriadne dobrá voľba a rovnako dobrý pomer cena/kvalita sme v dotovanej ponuke operátorov už veľmi dlho nevideli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 756
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 550
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 448
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 550
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 465
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 365
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 151
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 022
SkryťZatvoriť reklamu