Terčom nového vírusu Cabir sú už aj mobilné telefóny
Bratislava 16. júna (TASR) Terčom útoku počítačových vírusov sa stáva už aj mobilný telefón. Cabir je červ, ktorý je schopný šíriť sa v mobilných telefónoch, ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 16. júna (TASR) Terčom útoku počítačových vírusov sa stáva už aj mobilný telefón. Cabir je červ, ktorý je schopný šíriť sa v mobilných telefónoch, pričom tento zákerný kód napáda zariadenia, ktoré používajú operačný systém Symbian, používaný aj v mnohých modeloch telefónov, vrátane niektorých vyrobených spoločnosťami Nokia, Siemens a Sony Ericson.
Tvorcovia červa Cabir ho nenavrhli kvôli masívnemu šíreniu, ale použili ho ako ukážku, demonštrujúcu, že tieto druhy zariadení môžu byť infikované zákerným kódom. Cabir sa šíri v súbore s názvom Caribe.sis, ktorý sa do systému inštaluje automaticky, keď používateľ potvrdí súhlas s prenosom. Na obrazovke zobrazuje správu s textom "Caribe" a potom začne neustále vyhľadávanie ďalších zariadení, na ktoré by sa poslal, avšak tieto zariadenia musia byť pripojené cez technológiu Bluetooth. Proces tak radikálne ovplyvňuje zaťaženie batérie v zariadení.
Na druhej strane je možné, že sa súbor Caribe.sis nakopíruje do ďalších zariadení používajúcich Bluetooth, ako sú niektoré tlačiarne, aj keď nepoužívajú spomínaný operačný systém. V týchto prípadoch by však červ nebol schopný šíriť sa ďalej.
"Dalo sa predvídať, že sa Cabir objaví. Je to ďalší dôsledok veľkolepého pokroku, dosiahnutého v posledných rokoch v technológii mobilnej komunikácie. Tento konkrétny prípad je iba ukážkou, ale môže otvoriť dvere novým vírusom, ktoré sa môžu stať vážnou pohromou pre používateľov mobilných telefónov," uviedol riaditeľ laboratórií antivírovej spoločnosti Panda Software Luis Corrons.
Výskyt červa Cabir predstavuje začiatok novej éry IT bezpečnosti, ktorej dôsledky pocíti aj svet počítačov. "Odteraz sa budú musieť používatelia pri nákupe mobilných telefónov a mobilných zariadení zamerať nielen na funkčnosť, ale budú musieť brať do úvahy aj bezpečnostné systémy, ktoré obsahujú," dodal Corrons.