Denník SME získal rozsiahle zoznamy zmluvných zákazníkov EuroTelu a Orangeu aj majiteľov kariet Easy a Prima. Sú medzi nimi aj politici, sudcovia, významní podnikate- lia, policajti či ľudia z tajnej služby, ktorých číslo malo zostať utajené.
Databázy pochádzajú z roku 2002 a počet záznamov sa blíži k trom miliónom. Operátori v tom čase museli svoje databázy poskytovať SIS aj ministerstvu vnútra. SME zoznamy poskytol zdroj blízky hackerskej komunite, ktorý ich podľa vlastných slov získal z internetového servera istej slovenskej školy.
Orange vylučuje, že by mohli informácie uniknúť priamo z jeho systému. "Štruktúra dát je totožná s tou, ktorú v uvedenom čase poskytla spoločnosť Orange tretím stranám," píše sa v oficiálnom stanovisku spoločnosti. EuroTel sa k aktuálnosti zverejnených databáz nevyjadril.
V zoznamoch je napríklad aj súkromné číslo riaditeľa SIS Ladislava Pittnera. Tajná služba podľa neho o úniku dát vie a preveruje, odkiaľ by mohli pochádzať. Nepozná dáta zverejnené na internete, ale vylučuje, že by informácie mohli uniknúť z jej počítačovej siete. "SIS však disponuje CD, ktoré získala z prostredia organizovaného zločinu, na ktorom je databáza údajov prevádzkovateľov mobilných sietí," povedal hovorca tajnej služby Vladimír Šimko.
Prípad dal už pred niekoľkými mesiacmi prešetriť aj minister Palko, povedal hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič. "Prebieha vyšetrovanie, kto je pôvodcom databázy. Nič však nenasvedčuje tomu, že by to bolo ministerstvo vnútra."
Autor: MARIÁN PAVELTOMÁŠ BELLA