SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Vodiči, hrajte počítačové hry

Zlá správa pre rodičov - mnohé z agresívnych počítačových hier, ktoré ste sa doteraz snažili svojim potomkom zakázať, u nich rýchlo rozvíjajú schopnosti, ktoré sa im zídu aj v reálnom živote.


Keď ide o život, mozog sa učí rýchlo.

Podľa vedcov z Rochesterskej univerzity hranie hier ako Grand Theft Auto (hráč kradne autá a zráža chodcov) alebo Medal of Honor („zastreľ čo vidíš“) výrazne zvyšujú schopnosť ľudí spracovávať vizuálne podnety v prostredí bohatom na informácie. Táto schopnosť je veľmi dôležitá napríklad pre vodičov, ktorí musia súčasne sledovať cestu, svetlo na semafore a pritom zachytiť, že nebezpečne blízko cesty trebárs pobieha pes. Maximálne rozvinutú ju musia mať aj leteckí dispečeri či vojaci - prieskumníci, ale zíde sa aj pri mnohých športoch. Podľa neurobiológia Manfreda Fahla z Brémskej univerzity sa pod vplyvom videohier mení v mozgu človeka tvar zakončenia nervových buniek tak, aby mohli navzájom efektívnejšie komunikovať.

Počas výskumu hrala skupina dobrovoľníkov bez predchádzajúcich skúseností s počítačovými hrami hodinu denne hry ktoré vyžadujú sústredenie na viacero činností zároveň. Po desiatich dňoch dosiahli omnoho lepšie výsledky v testoch vizuálnej pozornosti, ako pred začiatkom experimentu.

Úspech sa pritom dostavil práve so „sociálne najnevhodnejšími hrami“, s tými, kde sa vyskytuje najviac streľby a zabíjania, komentoval pre časopis Nature Jeremy Wolfe z Harvard Medical School. Vedci dúfajú, že objav by mohol v budúcnosti pomôcť vyvinúť špeciálne nenásilné počítačové hry pre ľudí po srdcovom záchvate, ktorým by mohli pomôcť v znovunadobudnutí schopnosti spracovávať zrakové podnety.

Autori správy na záver vehementne upozorňujú, že „výskum nenaznačuje, že deti môžu odteraz hrať hry namiesto písania domácich úloh“ - týka sa totiž len jedného z mnohých aspektov vplyvu hier na človeka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Matovič hovorí o prvých výsledkoch testovania.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.

Eskorta priváža obžalovanú bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu SR Jarmilu Urbancovú.
Sean Connery v bondovke Žiješ len dvakrát.
Členky Zohry - prvého ženského orchestra v Afganistane.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.